Moja misja życiowa według ról społecznych

Ostatnio modne jest, aby człowiek miał misję, aby firma miała swoją misję. Co to ta misja jest? Jak ją stworzyć i w ogóle… po co komu misja życiowa? To nie tylko moda, to sposób na znalezienie w swoim życiu sensu lub porządku, albo jednego i drugiego. Misja życiowa wydaje się być górnolotnym wyrażeniem, kiedy jednak poznamy ją na podstawie tego, czym już żyjemy (jak role społeczne, które pełnimy), może być GPS-em, używanym do codziennych podróży. 

Co to jest misja życiowa?

Misja życiowa to pomysł na to, JAK mamy się zajmować w życiu tym, co robimy lub chcemy robić. To trochę więcej niż cel życia. Cel to jakby drzwi, które chcemy otworzyć, a misja to raczej dom, do którego chcemy wejść i w nim mieszkać. Niektórzy nazywają misję powołaniem, choć dla innych może być to porównanie zbyt ciężkie, ponieważ powołanie kojarzy się ze zobowiązaniem na całe życie. Misja życiowa ma być odpowiedzią na to, jakim chcę być człowiekiem? Gdzie szukać misji życiowej? W sobie! Jak sformułować jej treść? W tym pomoże nam odpowiedź pytanie:

Co to są role społeczne?

Role społeczne to zbiór oczekiwań wobec osoby, w związku z jej statusem społecznym. Role społeczne pełni każdy z nas. Bez względu na wiek czy kolor skóry i inne tego typu czynniki, pełnimy rolę córki, mamy, przyjaciółki. Mężczyźni są lub mogą być ojcami, dziadkami, wujkami, braćmi… Jako dorośli ludzie często jesteśmy pracownikami, klientami, czasem studentami. Niestety – niektóre z tych ról mogą wchodzić ze sobą w konflikt. Na przykład rola mamy i prawnika może powodować sytuacje, w których oczekiwania będą równie wysokie i pilne – i trzeba będzie wybrać, która z nich jest dla nas w tym momencie ważniejsza. Poza oczywistymi, wynikającymi z funkcji rodzinnych lub zawodowych rolami, możemy pełnić także mniej codzienne role, takie jak przykładowo:

  • Sąsiad,
  • Czytelnik,
  • Katolik,
  • Właściciel,
  • Bibliofil,
  • Malarz,
  • Fan Formuły 1,
  • Fotograf,
  • Kierowca,
  • Przyjaciel,
  • Nauczyciel.

Jak wypełniać rolę społeczną?

No i co z tymi rolami? Otóż każdą z nich wypełniamy z większą lub mniejszą chęcią, zaangażowaniem. Każda z nich wiąże się z obowiązkami i prawami bądź profitami. Z niektórych nie możemy się wyplątać, do innych dopiero dążymy. Jednak to do nas należy decyzja, jakimi chcemy być w obrębie danej roli.

Przykładowo jesteśmy siostrą. To do naszej lub rodzeństwa śmierci rola niezbywalna. Możemy mieć super siostrę/brata i kontakt z nią/nim. Wspólne spotkania, regularne telefony, zawsze otwarta wspierająca postawa. Ja mam takie szczęście 😊 Możemy też mieć słabą lub trudną, pełną zranień relację. Do nas jednak należy decyzja, jacy w tej roli będziemy. W misji życiowej według ról chodzi o to, żeby do każdej roli dopisać nasze podejście, postawę, jaką chcemy obrać. Na przykład:

Siostra

Jako siostra chcę być szczera i pomocna. Chcę pomagać swojemu rodzeństwu ciepłym słowem i regularnym kontaktem. Chcę pamiętać o ich urodzinach. Spotykać się, jeśli ich plany nie kolidują z moimi. Nie chcę wyręczać rodzeństwa w ich problemach ani wtrącać się w ich konflikty małżeńskie. Poproszona o pomoc, zawsze najpierw skonsultuję to z moją małą rodziną w domu. Chcę wysyłać rodzeństwu kartki na święta…

Po co robić misję życiową według ról?

Ja misję życiową zrobiłam z kilku powodów. Żeby uporządkować sobie swoje przestrzenie. Żeby wiedzieć, gdzie i z kim jestem na mapie życia? W jakim stopniu? Czy mi to pasuje? Czy gdzieś jestem za mało, a gdzieś mnie za dużo? Misję robię po to, żeby wiedzieć, do czego prowadzi mnie ta relacja. By uciąć lub zakończyć zobowiązanie w danej roli. Zorientować się, gdzie jestem, dokąd zmierzam, a gdzie zabłądziłam.

Misja życiowa według ról społecznych

Misja według ról polega na wypisaniu sobie wszystkich swoich ról, jakie pełnimy. I tych pełnionych dobrowolnie i takich, które zostały nam dane lub nawet takich, które chcemy osiągnąć, o których marzymy lub do których aspirujemy (na przykład w związku z pracą czy zawodem, którego dopiero się uczymy). Im więcej ich wypiszemy, im dokładniej podejdziemy do tego zadania, a zarazem tym lepiej obejmiemy wszystkie dziedziny naszego życia. Po ich wypisaniu jak najdokładniej doprecyzowujemy, jak chcielibyśmy tę rolę pełnić. To tutaj jest czas na ustalenie priorytetów, by potem mieć jak najmniej konfliktów i frustracji w związku z pełnieniem ról, których obowiązki i oczekiwania nachodzą na siebie.

Jaką chcielibyśmy być sąsiadką, jaką czytelniczką, jaką szefową? Jakim chcielibyśmy być mężem? Pamiętającym o rocznicach – wpisujemy, robiącym śniadanie do łóżka raz w miesiącu – wpisujemy. Jeśli chcemy w jakiejś relacji wyznaczyć granice, to najpierw trzeba je ustalić samemu ze sobą

Czy można zmienić/zmieniać swoją misję życiową?

Powiem więcej: nie tyle można, co nawet trzeba zmieniać swoją misję życiową. My się zmieniamy, świat się zmienia. Nasze role życiowe też się zmieniają. Nigdy nie jest za późno na zmianę. Z jednych ról sami rezygnujemy (student), z innymi musimy się pożegnać (wnuczka). Powinniśmy wielokrotnie czytać i ulepszać, skracać lub wydłużać treść swojej misji życiowej – tak, by była mniej więcej adekwatna do naszej sytuacji. Myślę, że dobrze jest aktualizować misję życiową raz na trzy miesiące. Być może będzie trzeba nawet częściej, tym bardziej, jeśli dzieją się u nas większe zmiany, jak np. narodziny dziecka, nowa praca, przeprowadzka.

Zdania pomocnicze do określania misji życiowej według ról

Aby było łatwiej, poniżej znajdziesz kilka początków zdań, w których możesz dopisać swoją wersję. Pamiętaj, że możesz wypisać tylko to, na co Ty masz wpływ. Nie możesz dodać zapisu o tym, że chcesz, aby …(osoba, wobec której pełnisz daną rolę)… pamiętała o Twojej potrzebie odpoczynku. To niemożliwe. Ale możemy wpisać, że to my będziemy pamiętać o tym, by odpoczywać. A zatem:

Będę pamiętać o…

Nigdy nie zgodzę się na …

Chcę…

Nie chcę…

Nie będę…

Będę się starać…

Będę mówić o…

Nie będziemy rozmawiać o…

Chciałabym…

Regularnie będę…

Pragnę osiągnąć…

Będę szukać okazji…

Chce traktować…

Jeśli tylko będę w stanie…

Zanim zgodzę się na prośbę, porozmawiam z…

Jak się zabrać do tworzenia misji życiowej?

Aby dobrze rozpisać misję życiową według ról, potrzebujesz przyjemniej godziny czasu. Najlepiej od rana, kiedy masz świeży umysł. Ważne, żeby zrobić to bez presji czasowej i poczucia, że zaraz wychodzisz na autobus, musisz jechać do pracy, dziecko płacze za ścianą, czy też robić to późnym wieczorem, kiedy nie masz już na nic siły.

Weź kartkę papieru (przynajmniej A4) lub swój pamiętnik, jeśli prowadzisz takowy – i wypisz wszystkie role, jakie pełnisz. Najlepiej u góry strony, w pewnej odległości od siebie, jakbyś chciał(a) zrobić tabelkę. Daj sobie na to przynajmniej 10 minut. Pierwsze role wypiszesz natychmiast, nie nadążając długopisem za myślą, ale następne będą przychodzić po czasie, kiedy będziesz analizować swoje relacje. Kim jesteś dla tych osób? Gdzie jeszcze dajesz swój czas i swoją osobę?

Następnie przynajmniej przez 45 minut dopisuj pod każdą rolą swoją postawę wobec niej.

Kiedy minie czas, przeczytaj, co napisałaś/-eś. Następnie dopisz, co w tym momencie przyjdzie Ci do głowy, skreśl to, co się jednak nie zgadza i zostaw tę kartkę. Przynajmniej do jutra. Przez cały dzień i tak pewnie będziesz o tym myśleć, jednak następne poprawki wprowadź dopiero następnego dnia.

Powodzenia!

Pomysł na misję życiową według ról zaczerpnęłam z książki 7 nawyków skutecznego działania Stephena R. Coveya. Serdecznie wam polecam tę książkę w niej znajdziecie więcej informacji na ten temat. Inne książki godne polecenia zawarłam we wpisie 30 książek które zmieniły moje życie.

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0