Co to jest mapa marzeń?
Mapa marzeń, znana również jako vision board lub tablica wizyjna, to potężne narzędzie służące do manifestowania celów życiowych. Jest to narzędzie wizualizacyjne, które pozwala przenieść marzenia z myśli, wyobraźni na rzeczywistość. To kolaż z obrazów, symboli i słów, odzwierciedlający Twoje aspiracje, cele i marzenia. To „okno” na przyszłość, które codziennie przypomina o Twoich dążeniach i dodaje pozytywnego impetu do realizacji marzeń.
Po co tworzyć mapę marzeń?
Mapa marzeń, lista marzeń, bucket lista do zrobienia 100 rzeczy przed śmiercią — po co to wszystko? Po co robić mapę marzeń? Co to da? Jak zrobienie mapy marzeń zbliży mnie do ich realizacji?
Ja też zadawałam sobie takie pytania, mając same wątpliwości. W pewnym momencie, zamiast się zastanawiać, zaczęłam działać, stworzyłam mapę marzeń i ruszyłam w drogę spełniać te marzenia, a w trakcie realizacji doszłam do następujących wniosków.
Inspiracja do codziennych działań:
Mapa marzeń jest jak dawka motywacji, która przypomina Ci o celach i wspiera Cię w trudniejszych chwilach. Nasze życie składa się z różnych momentów. Stworzenie mapy będzie szczególnie ważne właśnie w gorsze dni, kiedy będziesz miała poczucie, że wszystko idzie nie tak, że się zagubiłaś. Spojrzenie na nią nie rozwiąże żadnego problemu, jednak doda Ci otuchy do zmierzenia się z nim.
Klarowność celów:
Stworzenie mapy marzeń pomaga w zdefiniowaniu i uszczegółowieniu ich. Sprawia, że marzenia stają się bardziej realne i konkretniejsze. Kiedy zaczynasz spisywać swoje marzenia, pojawiają się kolejne i kolejne, a często także pomysły na ich realizację. Marzenia przestają być nierealnymi mrzonkami, a zaczynają być celami do osiągnięcia.
Mobilizacja energii:
Tworzenie mapy marzeń angażuje Twoją kreatywność i wyzwala pozytywną energię, która pomaga pokonywać przeszkody. Kiedy wkładamy w coś energię, chcemy, żeby się opłaciło, żeby nasz czas i wysiłek poszedł na marne, dlatego stworzenie mapy mobilizuje nas, żeby zacząć je realizować i dojść do skarbu, czyli osiągnięcia marzenia.
Podkreślanie priorytetów:
Praca nad mapą pomaga w identyfikowaniu obszarów życia do rozwoju, ułatwiając skoncentrowanie się na najważniejszych aspektach. Nie możesz wrzucić na mapę wszystkich pomysłów, bo wtedy żaden z nich nie byłby dobrze widoczny. Dlatego przed stworzeniem musisz wybrać, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Konieczność wyboru zmusza do określenia priorytetu.
Wzmacnianie wiary:
Regularne patrzenie na mapę marzeń wzmacnia Twoją wiarę we własne możliwości, budując pozytywne przekonania o osiągnięciu celów. Szczególnie, kiedy zrealizujesz już jakiś cel z mapy. Wtedy patrząc na mapę, widzisz, że skoro jedno się udało, inne też może.
Kreatywna wizualizacja:
To narzędzie pozwala na tworzenie w umyśle obrazów sukcesu, co ma potężny wpływ na procesy myślowe. Zaczynając spisywać lub wizualizować za pomocą obrazków swoje marzenia dopuszczasz, że one mogą się wydarzyć, zostać zrealizowane.
Zachęta do działań:
Mapa marzeń jest jak mapa skarbów, wskazująca kierunek do działań, które przybliżają Cię do spełnienia marzeń. To pierwszy krok do spełnionego życia, w którym realizujesz swoje marzenia.
Co powinna zawierać mapa marzeń?
Elementy na mapie marzeń powinny być związane z Twoimi celami życiowymi. To od Ciebie zależy, co na niej umieścisz. Warto jednak aby na mapie znalazły się dziedziny Twojego życia takie jak:
- rodzina i relacje,
- zdrowie i bezpieczeństwo,
- finanse,
- praca,
- rozwój osobisty i zawodowy,
- rozwój duchowy,
- pasje i zainteresowania.
Najlepiej zastosować deklaracje, zasady, którymi się kierujesz, które są dla Ciebie ważne.
Na przykład: prowadzę zdrowy styl życia, jestem niezależna finansowo, mam dobre relacje z ludźmi.
A co tak konkretnie tam umieścić? To może być obraz zdrowego posiłku, symbol rodziny, czy inspirujący cytat.
Jak zrobić, aby mapa marzeń była skuteczna?
Rozpocznij od refleksji: Przemyśl, co jest dla Ciebie naprawdę istotne, zanim zaczniesz wklejać obrazy i słowa.
– Wymyśl przynajmniej 25 marzeń, celów z różnych dziedzin, które chciałabyś zdobyć, osiągnąć lub chcesz, żeby się zadziały. Cele mogą być zarówno materialne – np. nowa książka, jak i w formie zmiany, jak remont pokoju, czy też osiągnięcia, jak zrobienie certyfikatu, ukończenie kursu.
– wybierz z nich te, które są dla Ciebie ważne i w przypadku których widzisz możliwość realizacji ich w przyszłym roku. Podkreśl je lub otocz pętlą.
Kreatywna sesja wyszukiwania: Znajdź obrazy, cytaty i symbole odzwierciedlające Twoje cele. Korzystaj z magii Internetu. Poświęć na to trochę czasu, pobaw się tym etapem tworzenia
Organizacja przestrzeni: Układaj elementy na mapie w sposób, który odzwierciedla hierarchię i połączenia między nimi.
Personalizacja: Niech mapa odzwierciedla Ciebie. Dodaj elementy, które są dla Ciebie ważne i inspirujące. Użyj ulubionych kolorów, dodaj cytat, który Cię motywuje.
Regularne aktualizacje mapy: Zmieniaj mapę w miarę postępów w realizacji celów i pojawiania się nowych marzeń. Rób to jednak nie częściej, niż co pół roku. Jeśli zrealizujesz jakiś cel, nie zamieniaj go od razu na kolejny, ale pozwól się sobie nim nacieszyć.
Do stworzenia mapy marzeń możesz użyć programu Canva, wpisując tam „vision board” znajdziesz wiele szablonów mapy marzeń, które możesz dostosować do siebie.
Jak używać mapy marzeń?
Oglądaj mapę każdego dnia, najlepiej rano, aby nastroić się na pozytywny dzień. Może Ci w tym pomóc umieszczenie mapy w widocznym miejscu w swoim domu lub jako ekran komputera, tapetę na telefon (jeśli stworzyłaś ją wirtualnie, możesz ją wydrukować).
Raz w miesiącu poświęć pół godziny na to, aby sprawdzić, co już udało lub udaje Ci się zrealizować, a co Cię jeszcze czeka. Przeanalizuj także, jak zbliżyć się do tego celu poprzez wypisanie sobie trzech najbliższych kroków do przynajmniej jednego celu.
Moja mapa marzeń wisi na tablicy magnetycznej nad biurkiem. To miejsce, w którym każdego dnia działam, by spełniać swoje marzenia.
Mapa marzeń a jedno słowo, z którym idziesz przez rok
Warto, aby na Twojej mapie marzeń pojawiło się jedno słowo, czyli osobiste słowo roku, które wybierzesz, aby towarzyszyło jak przyjaciel. Poczuj moc słowa i wybierz osobiste słowo roku, które pomoże Ci osiągnąć Twoje cele w przyszłym roku. Wybierając jedno słowo o pozytywnym znaczeniu, zapraszasz jego moc.
Jeśli chcesz więcej wskazówek, dotyczących osobistego słowa roku, znajdziesz je w mojej najnowszej książce „Osobiste słowo roku. Poczuj moc słowa”. Więcej informacji na jej temat znajdziesz, klikając w tytuł.