Moc Podsumowania  

Wielu ludzi robi plany i określa cele, wciąż jednak niewielu z nich podsumowuje. Czy podsumowania to strata czasu, czy raczej jego oszczędność? Co nam mogą dać? Jak je robić? Jak często robić podsumowania? Co powinno się znaleźć w dobrym podsumowaniu miesiąca? Sprawdźmy!

Co to są podsumowania?

Podsumowania to regularne sprawdzanie, co zostało zrobione, a co nie. Podsumowania to przeglądanie swoich osiągnięć. To czynność, która pomoże nam zauważać nasze efekty, a także błędy. Podsumowania to narzędzie do szybszego osiągania celów i pozytywnych zmian.

Dlaczego warto robić podsumowania?

Podsumowania warto robić z kilku powodów. Może dotyczyć nas tylko jeden, a może być tak, że odnajdziemy sens w każdym z nich.

Pierwszym powodem jest kontrola. Kiedy podsumowujemy, to tak naprawdę kontrolujemy i sprawdzamy, czy coś zostało zrealizowane, czy ciągle wisi na liście i jest przed nami. Poczucie kontroli wpływa pozytywnie na poczucie sprawczości i wpływu. Jeśli widzimy, że to i tamto zostało zrobione – czujemy satysfakcje.

To nasz kolejny powód. Zorientowanie się, że w danym czasie zrobiliśmy „to, tamto i jeszcze parę rzeczy” ? napawa nas dumą, zadziwieniem, przyjemnym zaskoczeniem lub nawet niedowierzeniem.

Robienie podsumowań uświadamia nam, jak wiele potrafimy zrobić w danej przestrzeni czasu.  Bywa, że tych zadań jest naprawdę dużo – a jeśli regularnie robimy plany, a potem je podsumowujemy, to tych zadań robi się coraz więcej. Odkrywamy wtedy, że nie tylko jesteśmy zajęte, ale że posuwamy się do przodu.

Podsumowania są nam także potrzebne do wyciągnięcia wniosków. Czemu nam się udało? Które sposoby sprawiły, że coś zostało zrobione? Ile czasu potrzebujemy na określone zadania? Czy zaplanowaliśmy za dużą liczbę zadań, czy było ich za mało? Czego brakowało nam w zeszłym tygodniu lub miesiącu?

Podsumowania mogą być wzorem bądź pomocą przy zrobieniu planów na przyszły tydzień, miesiąc czy rok.

Jak często robić podsumowania?

To zależy, co będziemy podsumowywać. Możemy podsumować dzień pod jego koniec. Zobaczyć, co mieliśmy zaplanowane na naszej liście i co udało nam się zrealizować. Po koniec tygodnia warto podsumować, jakie zadania udało nam się zrealizować w tym tygodniu. Możemy także robić podsumowania dla konkretnych projektów. Warto podsumować każdy miesiąc, bo to już taki porządny wycinek czasu. Podsumowanie roku z kolei jest już chyba normalną, powszechną normą.

Co można podsumowywać?

Mówiliśmy już o dniu, tygodniu, miesiącu – do tego możemy dołożyć także kwartał i rok. Możemy podsumować nasze przygotowania do ślubu, projekt pisania książki, budowę mieszkania, zmianę pracy. Można podsumowywać liczbę przeczytanych książek, klientów w biznesie, statystyki na stronie, spłatę długów, kampanię marketingową, postępy w nauce języka obcego lub w innej dziedzinie. Naprawdę wiele rzeczy można podsumować.

Jak robić podsumowania?

Aby zrobić podsumowanie, najpierw trzeba mieć co podsumować – więc trzeba mieć dane. Żeby mieć dane, trzeba je zapisywać. Lista zadań na dany tydzień lub miesiąc będzie postawą do posumowania danego okresu czasu. Podsumowania dobrze jest robić regularnie i dokładnie. To nie tylko odfajkowanie tego, co się udało, ale też zastanowienie, co poszło nie tak – i dlaczego. Dlaczego udało się to, co się udało i co z zadaniami, które nie zostały zrobione?

Dobre podsumowanie miesiąca zawiera:

  • listę zadań, które udało Ci się zrealizować

Do tego potrzebne jest zrobienie listy celów na dany miesiąc. Jej sporządzenie pozwala w trakcie miesiąca po prostu odhaczać poszczególne punkty.

  • powody, które pomogły Ci w realizacji celów

Kiedy widzisz, co Ci się udało, przy każdym zadaniu możesz się zastanowić, co Ci pomogło je wykonać. Czy zastosowałaś jakąś metodę? Zrobiłaś coś rano lub wieczorem? A może ktoś Ci przypomniał o tym? Czy ta praca miała korzystne wynagrodzenie? A może to zadanie było Twoim nawykiem, wynikającym z samodyscypliny?

  • powody, dla których nie udało się zrealizować określonych celów

To normalne, że nie wszystkie zadania zostały zrealizowane. Nie usprawiedliwiam tu siebie lub Ciebie, a raczej normalizuję. To fakt, że jako ludzie po pierwsze cały czas się zmieniamy, a po drugie – nawet najbardziej szczegółowy plan, kiedy spotyka się z rzeczywistością, często zostaje pokonany. Dobrze jest zapisać te powody, z racji których w tym miesiącu nam się nie udało, ponieważ może nam to pomóc zminimalizować ryzyko pojawienia się ich w przyszłości.

  • osiągnięcia, z których jesteś dumna

Są rzeczy, które po prostu musisz zrobić i są takie, które są kamieniami milowymi lub wielkim osiągnięciem. Możemy być szczególnie dumni z realizacji zadań, które popchnęły nas do przodu lub takich, które były niewielkim krokiem naprzód, ale wykonanie ich było dla nas naprawdę trudne. Warto w podsumowaniu je podkreślić, wyróżnić.

  • lista zadań, z których rezygnujesz

Pod koniec miesiąca musisz zdecydować, co z zadaniami, których nie odhaczyłaś. Czy są ważne i przepiszesz je na kolejny miesiąc, czy już są nieaktualne – albo stwierdzisz, że nie będziesz ich robić w przyszłym miesiącu.

  • lista zadań na następny miesiąc

Owocem podsumowania miesiąca ma być lista zadań na następny miesiąc. Po podsumowaniu zeszłego miesiąca część zadań zostanie przepisanych – oby jak najmniej. Pozostałe dopiszemy w oparciu o wyciągnięte wnioski. Plan na przyszły miesiąc dobrze jest oprzeć także o cele na dany rok.


Dobrze, aby robienie podsumowań stało się naszym nawykiem, wynikającym z samodyscypliny. Aby każdy tydzień i miesiąc zamykać i wyciągać wnioski na przyszłość. Aby nie przekładać bezrefleksyjnie zadań z tygodnia na tydzień, ale stawać w prawdzie i rezygnować z rzeczy niepotrzebnych, by dawać przestrzeń na nowe.

Niespodzianka!

Z myślą o wszystkich, którzy chcą podejść do tematu podsumowań, przygotowałam do pobrania checklistę, która pomoże Wam przejść przez ten proces. Aby pobrać plik, wystarczy kliknąć w poniższy przycisk ?

Powodzenia!

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0