cytaty o pisaniu
Pisanie,Rozwój

Cytaty o pisaniu jako afirmacje

Jestem zwolenniczką słowa roku, mam wybranego patrona roku, a całkiem niedawno zauważyłam gdzieś pomysł na wybranie sobie cytatu na dany rok. Pomyślałam sobie, że dobrze, żeby był skorelowany ze słowem roku – albo żeby ta myśl została powiedziana przez patrona roku. Później jednak stwierdziłam, że może lepiej, aby cytat był związany z tym, co robię i dlatego powstał ten wpis: „Cytaty o pisaniu”. Połączyłam to z afirmacjami, o których też możecie poczytać poniżej. To jest jednocześnie jeden z najbardziej osobistych wpisów, ponieważ piszę w nim o tym, jak ja widzę pisanie. Zapraszam do lektury.

Moje ulubione cytaty o pisaniu:

Pisarz przeważnie lubi czytać i bardzo dużo czyta. Pasja pisania rodzi się z pasji czytania. W książkach jest wiele słów, ale dopiero ich zestawienie ze sobą tworzy zdania warte zapamiętania. Te zdania co cytaty. Jako pisarka mam swoje ulubione cytaty o pisaniu. Poniżej zamieszczam kilka moich ulubionych cytatów o pisaniu.

Zamknij drzwi. Pisz bez nikogo patrzącego Ci przez ramię. Nie próbuj dociec, co inni chcą od Ciebie usłyszeć; dojdź do tego, co masz do powiedzenia. To jedna i jedyna rzecz, jaką masz do zaoferowania.

Barbara Kingsolver

Ten cytat wyraża to, jak lubię pisać najbardziej. Właśnie tak – za zamkniętymi drzwiami, zapisując to, co mam do powiedzenia. Biorąc pod uwagę to, co ludzie chcą przeczytać, ale nie skupiając się na tym.

Cytaty o pisaniu związane z odwagą

O wszystkim w życiu można pisać, jeśli masz odwagę, by to zrobić, i wyobraźnię, by improwizować. Najgorszym wrogiem kreatywności jest zwątpienie w siebie.

Silvia Plath

Ten cytat o pisaniu jest bardzo o mnie. Odwaga jest moim słowem roku, dlatego właśnie staram się go sobie powtarzać. Moim wrogiem jest zwątpienie, a moją tarczą odwaga. Wyobraźnia z kartką i długopisem lub z klawiaturą jest moim narzędziem, czy raczej mieczem w tej walce.

Ludzie czytają i często także znajdują w sobie odwagę, aby pisać. Bo pisanie zawsze wymaga odwagi. Poddać ocenie innych swoje teksty, napisać je lub wyciągnąć z ukrycia, „z szuflady”, to odwaga poddania się ocenie innych.

Janusz Leon Wiśniewski, „Martyna”

Za każdym razem pokazanie tego, co stworzyłam, budzi we mnie lekki niepokój, jak odbiorą to inni. Z jednej strony bardzo chcę usłyszeć feedback, z drugiej strony – boję się, „co ludzie powiedzą”. Boję się i pomimo tego tworzę kolejne teksty. Poddawanie się ocenie innych wymaga odwagi. Pomyślcie o tym, kiedy będziecie czytać książki – szczególnie debiutantów. Nawet jeśli nie trafia do Was gatunek, styl, język, temat książki, to autor przefiltrowuje przez siebie dany temat. To akt odwagi, że daje go czytelnikowi do oceny i skorzystania z tego, co stworzył.

Cytaty dla introwertyków i osób wysoko wrażliwych

Introwertycy i osoby wysoko wrażliwe dużo myślą. To ma swoje plusy i minusy. Poniżej dałam cytat, który przywołuje mnie do porządku, a dalej… sami zobaczycie.

Nie ma znaczenia, ile masz pomysłów, jeśli nie możesz dokończyć pisania swojej książki.

Joe Bunting

Ten cytat o pisaniu przypomina mi, że tak naprawdę pomysły to nie wszystko, a raczej niewiele. Są bardzo potrzebne na początek, ale do ukończenia dzieła nowe, świetne, genialne pomysły na kolejne książki mogą bardziej przeszkadzać niż pomagać.

Po raz kolejny przekonywała się, że pisanie i czytanie to dwie kompletnie różne rzeczywistości — niestety nie możesz nasiąknąć prozą, żeby następne ją z siebie wycisnąć.

David Nicholls, „Jeden dzień”

Czytanie pomaga w pisaniu, ale nie na takiej zasadzie, że kiedy się pochłonie X książek, to wystarczy, żeby napisać jedną. Czytanie i pisanie to dwie różne umiejętności. Mają kilka punktów wspólnych i wiążą się ze sobą, ale u większości ludzi nie zachodzi tutaj akcja-reakcja, czy też ciąg przyczynowo skutkowy. Żeby umieć pisać, dobrze jest umieć czytać. Ale umiejętność czytania nie przekłada się na potrzebę pisania. Jednocześnie trzeba zachęcać (siebie przede wszystkim) do próbowania. Każdy znany pisarz pisał kiedyś pierwsze zdanie swojej pierwszej książki. Często dopiero któraś z kolei z jego książek została zauważona.

Lepiej piszę niż mówię. Gdy kogoś lubię, jest mi niewiarygodnie trudno rozmawiać z nim twarzą w twarz, bo boję się odrzucenia.

Christiane F., „Życie mimo wszystko”

Kiedy czytam te słowa, to mam wrażenie, że ktoś wyjął je z mojej głowy. Podobnie może mieć wielu introwertyków i osób wysoko wrażliwych.

Słowa tworzą zdania. Zdania akapity. Czasami akapity ożywają i zaczynają oddychać.

Stephen King, „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”

Słowa mistrza pisania według mnie. Gatunek grozy, w którym pisze, już przestał mnie interesować. W jego książkach wszystko żyje tak mocno, że odkąd jestem matką, nie sięgam już po Kinga właśnie dlatego, że potrafi on tak świetnie oddać nastrój i bohaterów, że mam wrażenie, że ciemny las i tłukące o szyby gałęzie mam za oknem. A to tylko słowa, które zmieniają się w zdania, a te… zaczynają oddychać.  

Co to jest afirmacja?

Afirmacje to krótkie zdania, deklaracje, w których zawieramy dane założenie na temat siebie, innych lub świata. Zdania te mają służyć do przekonania siebie w myślach do pozytywnych twierdzeń. Afirmacja wykorzystuje autosugestię do wzmocnienia akceptacji siebie. Jednak afirmacje nie działają na osoby o bardzo niskim poczuciu wartości (takie powinny szukać pomocy psychologicznej), a także u osób, które nie chcą lub nie potrafią w nie uwierzyć. To nie sekret ani przyciąganie miliona dolarów za pomocą myśli, z czym czasem afirmacje są kojarzone. To jedno z narzędzi pracy nad sobą, negatywnymi przekonaniami i wiarą w siebie.  

Afirmacje działają po dłuższym systematycznym stosowaniu i polegają na powtarzaniu celowo ułożonych pozytywnych zdań na swój temat. Dlatego warto uważać na to co sobie powtarzamy.

Jestem gruba czy chcę zrzucić kilka kilogramów.

Nie potrafię… czy muszę się nauczyć…

Nigdy nie zrobię swojej strony versus potrafię z pomocą narzędzi stworzyć stronę internetową.

Nie uda mi się napisać tej książki lub Codziennie pisząc, uda mi się napisać moją książkę.

Cytaty o pisaniu mogą być afirmacją

Afirmacje to temat rzeka. Jak cytaty o pisaniu mogą zostać użyte jako afirmacje? Poprzez systematyczne powtarzanie sobie danych słów, zaczynamy wierzyć w ich treść. To moc słowa. Weźmy na przykład ostatni cytat:

 Słowa tworzą zdania. Zdania akapity. Czasami akapity ożywają i zaczynają oddychać.

Stephen King, „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”

Aby ten cytat stał się afirmacją, możemy napisać:  

Moje słowa tworzą zdania, które zamieniają się w akapity, a te zaczynają oddychać. One zainteresują moich czytelników.

Inny cytat:

O wszystkim w życiu można pisać, jeśli masz odwagę, by to zrobić, i wyobraźnię, by improwizować. Najgorszym wrogiem kreatywności jest zwątpienie w siebie.

Silvia Plath

Żeby stał się afirmacją, wystarczy go skrócić i lekko przerobić:

Mogę napisać o wszystkim – mam odwagę i wyobraźnię, by to zrobić.

Pokazałam Ci już, jak przerabiać cytaty na afirmacje. Teraz Twoja kolej.

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *