Słowo roku ma ogromne znaczenie dla wielu osób, w tym dla mnie. Codziennie zastanawiam się, jak to słowo może wpływać na moje życie. Tradycja wybierania słowa roku powstała jako przeciwwaga dla plebiscytu słowa roku. Poniżej dowiesz się, czym jest plebiscyt słowa roku. Ponieważ słowo roku 2023 to sztuczna inteligencja, a nadal wiele osób niewiele o niej wie, poniżej znajdziesz informacje o tym, czym ona jest i jak może wpłynąć na Twoje życie. Na końcu dzielę się także tym, do czego ja używałam sztucznej inteligencji w pracy i na co dzień.
Czym jest plebiscyt słowa roku?
Plebiscyt słowa roku to coroczne wydarzenie, które ma na celu wyłonienie słowa lub frazy najbardziej charakteryzującej dany rok. Co roku do końca grudnia trwa głosowanie w konkursie na Słowo Roku. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy plebiscytu mogli wybrać słowo z listy lub zaproponować własne. Plebiscyt jest swojego rodzaju podsumowaniem, które pomaga społeczeństwu zrozumieć, co było ważne i dominujące w danym okresie.
Jakie słowo roku wybrano w 2023 roku?
W roku 2023 kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego wybrała wyrażenie: sztuczna inteligencja. Drugie miejsce zajęło słowo: wybory, a na trzecim z równą ilością głosów stanęły: inflacja i posłanka. Inne słowa zaproponowane przez kapitułę to: marszałek, patodeweloperka, ministra i opozycja.
Głosowanie odbyło się także wśród internautów, którzy na pierwszym miejscu wybrali „wybory”, a na drugim wyrażenie: „sztuczna inteligencja”. Nie jest to dla mnie zaskakujące, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój technologii i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja — co to jest?
Sztuczna inteligencja (SI), którą wybrano jako najbardziej reprezentatywne słowo czy zwrot dla roku 2023, to nie tylko termin, ale także potężne narzędzie do pracy, nauki i rozwoju. Nawet przy tworzeniu tego artykułu korzystałam z niewielkiej pomocy sztucznej inteligencji.
Kiedy zapytałam chat GPT: „czym jest sztuczna inteligencja?”, dostałam taką odpowiedź:
Sztuczna inteligencja (SI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby ludzkiej inteligencji. Głównym celem sztucznej inteligencji jest stworzenie programów komputerowych, które potrafią analizować dane, wyciągać wnioski, podejmować decyzje, uczyć się z doświadczenia i dostosowywać się do zmieniających się warunków.
W 2023 roku nawet powstał nawet nowy zawód związany z tym terminem. Osoby zajmujące się sztuczną inteligencją, czyli specjaliści od AI, stały się niezwykle poszukiwane. Ponieważ jest to wiedza, która po pierwsze ciągle się rozwija, a po drugie wciąż jest mało osób wyspecjalizowanych w tym kierunku, ich zarobki są bardzo wysokie. Kształtują się w przedziale od 200 do 450 tys. dolarów rocznie (od 790 tysiecy złotych do jednego miliona czy nawet 1,7 mln zł), co świadczy o rosnącym znaczeniu sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia.
Jak używam sztucznej inteligencji?
No dobra, a w praktyce, do czego konkretnie można używać sztucznej inteligencji. Jak posługiwać się niż może zwykła Kowalska, Nowak czy Garczyńska?
- Do pracy: Czasem znam wszystkie informacje, które chcę zawrzeć w tekście, ale czasami szukam inspiracji lub dodatkowych szczegółów. Czasem chcę, aby rozplanowała dany projekt na tygodnie, pisząc daną ilość znaków w tygodniu. Czasem chcę, by SI napisała dany tekst w konkretnym stylu, wtedy otwieram Chat GPT i wpisuję polecenie.
Np. Napisz dla mnie opis produktu do sklepu internetowego. Rozplanuj pisanie serii 18 opowiadań na 3 miesiące, uwzględniając, że każde liczy 10 000 znaków, pisząc 2000 znaków dziennie.
- Do nauki: Korzystam z SI, aby doskonalić język angielski – swój lub innych członków rodziny. Wprowadzam polecenia dotyczące tego, co chciałabym ćwiczyć i na jakim poziomie.
Np.: stwórz dla mnie zadanie z angielskiego z lukami do wpisania, ze słówkami dotyczącymi zimy i świąt Bożego Narodzenia dla 9-letniego dziecka.
- Do zabawy: Możesz poprosić sztuczną inteligencję o pomysły na zabawę z dziećmi, wymyślenie bajki do bohaterów wymyślonych przez dzieci czy też dać jej dowolne inne, kreatywne zadanie.
Np.: napisz dla mnie bajkę o szarym kocie Mikołaju, który pokłócił się ze swoją siostrą. Niech w bajce pogodzą się ze sobą i niech morałem będzie rozmawianie i rozwiązywanie swoich konfliktów dzięki wzajemnemu słuchaniu.
- Do rozwoju: Sztuczna inteligencja jest niezwykle wszechstronna i może pomóc w rozwoju w wielu obszarach życia.
Np.: rozpisz mi plan treningowy, dotyczący przygotowania się do półmaratonu.
Oczywiście to tylko przykładowe polecenia. Im więcej szczegółów podamy, tym dokładniejsze i bardziej trafne wyniki uzyskamy. Czasem Chat GPT podsuwa nam odpowiedzi, jakby czytał w naszych myślach – czasem jednak takie, które są bardzo nietrafione. Jak z każdym narzędziem, trzeba spędzić trochę czasu, aby szybko i wygodnie z niego korzystać. Ponieważ odpowiedzi, które nam daje, pochodzą z bazy danych w Internecie (w dodatku nie do końca aktualnej), to część z nich jest nieprawdziwa. Sami wiemy, że także fake newsy lub błędne informacje znajdują się w Internecie, dlatego wszelkie fakty, daty, które poda nam sztuczna inteligencja, trzeba potwierdzić w innym, bardziej wiarygodnym źródle.
Sztuczna inteligencja – jak z niej korzystać?
Krótki artykuł na blogu nie jest w stanie uchwycić całego potencjału, jaki kryje się w sztucznej inteligencji. Zalecam eksplorację różnych aplikacji, platform i narzędzi opartych na SI. Aby zrozumieć, jak można dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i celów, trzeba je najpierw wypróbować . Sztuczna inteligencja to nie tylko słowo roku, to także nowa era możliwości i potencjału dla każdego z nas. Sztuczna inteligencja może nam również pomóc w pracy ze słowem roku, tym wybieranym na rok z intencją zmiany swojego życia na lepsze.
Wejdź na stronę https://chat.openai.com/ zarejestruj się i sam wypróbuj. To całkowicie bezpłatne narzędzie.
Jeżeli szukasz wsparcia i pomocy we wprowadzeniu wybranego słowa roku w swoje życie, to mam coś dla Ciebie. Jeśli chciałabyś wygodnie, bez przeszukiwania połowy Internetu żyć słowem roku i poczuć jego moc – zapraszam Cię do mojej najnowszej książki. Workbook: Osobiste słowo roku. poczuj moc słowa to baza wiedzy do wybrania słowa roku z różnego rodzaju inspiracjami, jak można krok po kroczku wprowadzić konkretne słowo roku do swojej codzienności. Tutaj możesz pobrać bezpłatny fragment, dzięki którym dowiesz się więcej, jak można pracować z takim gotowym materiałem.