Religijny prezent na Komunię Świętą

Pierwsza komunia Święta to niezwykła uroczystość zarówno dla dziecka, które się przygotowuje, jak i całej jego rodziny. Największym, najważniejszym, najbardziej wyczekiwanym prezentem jest sam Pan Jezus. Przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej powinno być głębokim doświadczeniem duchowym. To moment, kiedy dziecko po raz pierwszy przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa. To sakrament, który przynosi nam zbawienie i łączy nas z Bogiem. Jednak w dzisiejszym, konsumpcyjnym świecie, trudno jest nie dodać czegoś od siebie. Jak postąpić, aby być w zgodzie ze sobą i pozostać w dobrych stosunkach z rodziną? Co wybrać, aby nie przesłonić istoty tego święta? Jaki religijny prezent na Komunię Świętą polecam? Co zrobić z prezentami w dzień Komunii Świętej? Zapraszam do lektury! ????  

Dawać czy nie dawać religijny prezent na komunię Świętą

Dawać czy nie dawać religijny prezent na Komunię Świętą – to pytanie, jakie zadaje sobie wielu chrzestnych, dziadków i innych, wybierających się na pierwszą Komunię Świętą.

W przygotowaniach komunijnych uczestniczą dzieci i ich rodzice. Długie miesiące spotkań, rozmów i zbliżania się do Jezusa dla pogłębiania wiary najczęściej dotyczy tylko najbliższych. Inni, którzy będą z nami świętować, są takich przygotowań pozbawieni. Każdy jednak chce dać swoją cegiełkę i wyrazić troskę o rozwój duchowy młodego człowieka.

Religijny prezent na Pierwszą Komunię Świętą może być pięknym uzupełnieniem tego duchowego doświadczenia. Nie chodzi tu jednak o to, by zasypać dziecko drogimi upominkami, lecz o przekazanie mu czegoś, co będzie wspierało jego rozwój duchowy i wzmacniało w wierze.

Propozycja religijnych prezentów na Pierwszą Komunię Świętą

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać, aby nie przesłonić istoty tego święta, warto rozważyć kilka propozycji:

Religijne książki

Ze swojej strony chciałabym Wam polecić moje książki. Jedna z nich: „Moc sakramentów” była moim prezentem na Pierwszą Komunię Świętą mojej pierworodnej córki. Pisałam ją w trakcie jej przygotowania i została wydana miesiąc przed jej Pierwszą Komunią Świętą. 

Moc sakramentów

To opowieść o prawdziwej mocy sakramentów, które dają nam siły. Jedne przyjmujemy tylko raz – jak chrzest, bierzmowanie, kapłaństwo lub małżeństwo. Inne wspierają nad na drodze do nieba, jak właśnie Komunia i pokuta. O sakramentach dowiadujemy się od Małgosi, która przygotowuje się do Pierwszej Komunii oraz Pawełka, który ogromnie tego pragnie. Pisząc tę książkę, miałam w głowie cel, aby po tym, jak biała alba zniknie w szafie, zostało coś, co będzie przypominać o wartościach, jakie niosą sakramenty. Książka ma piękną, białą, komunijną obwolutę. Jak „Moc sakramentów” wygląda w środku, dowiesz się, KLIKAJĄC TUTAJ.  

Moc sakramentów – Barbara Garczyńska

Dziesięć przykazań Bożych

To zbiór opowiadań o przykazaniach. Każde przykazanie ma swoje opowiadanie, w którym dziecięcy bohaterowie – Małgosia i Pawełek – dowiadują się o tych zasadach, zmagając się z danym przykazaniem i konsekwencjami jego przekroczenia, czyli grzechu. Dzieci pytają, rodzice odpowiadają. Jak i dlaczego warto święcić dzień święty? Co z tym „nie cudzołóż”? Jak źle może skończyć się niewielkie kłamstewko? Więcej informacji o książce i możliwość zakupu ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Biblia z papugą

Biblia to super religijny prezent na pierwszą komunię Świętą. Zawsze jednak miałam problem z tym, że Pismo Święte to dosyć trudna i gruba księga jak dla kilkulatka, jakim jest dziecko komunijne. Z kolei Biblie dla dzieci często są pomocne tylko przez jakiś czas. Dzieci naprawdę szybko dorastają, a jednocześnie fajnie, jakby nie musiały dorastać do prezentu. To wtedy odkryłam tzw. Biblię z papugą – Pismo Święte, będące oryginalnym przekładem Pisma Świętego (w oparciu o Biblię Tysiąclecia), po które może sięgać dziecko. Co więcej, oprócz tekstu Biblii znajdzie tam różne ciekawostki, mapy, podsumowania. Potem może dalej korzystać z niej jako nastolatek i osoba dorosła. Miałam tę Biblię w rękach i nie potrafiłam się od niej oderwać.

Niezwykła przygoda – wyprawa do przeszłości.

Niezwykła przygoda to książka, w której katechetka Agnieszka przygotowuje szóstkę dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Robi to w bardzo nietypowy sposób, ponieważ opowiadając im o postaciach biblijnych, zabiera je na wyprawę do przeszłości, aby mogły zobaczyć je na własne oczy. Wszystko za sprawą nietypowych okularów, które po wspólnej modlitwie działają jak wehikuł czasu. Dzieci mają okazję poznać bohaterów takich jak Adam i Ewa, Noe, Abraham, Jakub i Ezaw, Dawid, Daniel czy Jonasz. Czytelnicy wraz z katechetką Agnieszką i jej podopiecznymi mogą zobaczyć, jak wyglądało zerwanie owocu z drzewa poznanie dobra i zła, największy potom na świecie i pierwsze zoo Noego, czy przejść przez morze razem z Mojżeszem. Krótkie opowieści pomogą dzieciom zerknąć w karty biblijnych historii z całkiem innej perspektywy. Ta książka nie tylko dostarczy dzieciom wiele radości, a także rozbudzi ich wyobraźnię i zrozumienie bogactwa historii biblijnej. Dzięki niej będą mogły lepiej poznać postacie biblijne i zrozumieć wartości oraz tradycje chrześcijańskie, co czyni ją doskonałym prezentem na komunię.

Niematerialny religijny prezent na pierwszą komunię świętą

Msza święta

Nietypowym prezentem, religijnym i bardzo niematerialnym, a jednocześnie genialnym w swej prostocie jest zamówienie Mszy świętej w intencji dziecka, idącego do Pierwszej Komunii Świętej. Eucharystia to jeden z najpiękniejszych prezentów. Ofiarowanie jej w kogoś intencji to wspaniały pomysł na prezent, jaki można podarować drugiej osobie. Jak to zrobić? Możesz pójść do księdza w parafii i poprosić o Mszę świętą w konkretnej intencji, a możesz w Internecie znaleźć stronę zakonu lub kościoła, który oferuje, że przyjmuje intencje Mszy świętej.

Pielgrzymka do miejsca świętego

Innym pomysłem może być zabranie dziecka na pielgrzymkę. W zależności od budżetu, czasu i naszej otwartości to może być pielgrzymka do kościoła, w którym jeszcze nas nie było, miejsca świętego słynącego z cudów albo „tradycyjna”, czyli Licheń lub Częstochowa. Jeśli mamy taką możliwość i zasoby, Fatima lub Jerozolima też czekają na pielgrzymów. ????

Łańcuszki i różańce

Obecnie zarówno różaniec, jak i łańcuszek jest elementem, który dziecko dostaje w trakcie przygotowania komunijnego, dlatego, choć z religijnego punktu widzenia to całkiem dobry koncept, może być nieco nietrafiony. Jeśli masz taki pomysł jako gość, zapytaj rodziców dziecka, co oni na to – czy czasem nie będzie to kolejny egzemplarz. Ja wiem, różańca nigdy za wiele, a jednak pytając jako gość, wykażesz zainteresowanie i może dowiesz się coś więcej, co pomoże Ci wybrać coś odpowiedniego, na co sam(a) nie wpadłeś/aś.

Inne

Pieniądze?

Dziwna kategoria, szczególnie w takim wpisie. Kategoria, która mieści i nie mieści się w religijnych prezentach na Komunię Świętą. Chciałam o niej wspomnieć, bo mimo wszystko jest to dosyć częsta postać prezentu. Pieniądze nie są ani religijne, ani niereligijne. Są też często najłatwiejszym sposobem dla obdarowującego. Jednocześnie najprostszym do zmiany w coś innego – na przykład religijnego – dla obdarowanego. Mają w sobie duży potencjał. Dlatego pozostawiam ten pomysł do osobistego rozważenia. Jednocześnie chciałam zdjąć z pieniędzy trochę tej niefajnej łatki. Pieniądze można wpłacić na konto hospicjum, fundacji, wspomóc własną parafię, wydać na pielgrzymkę, kupić za nie wspomnianą Biblię lub książki religijne…  

Jak mówić o swoich oczekiwaniach na religijne prezenty na Pierwszą Komunię Świętą będąc rodzicem?

W tym roku czeka mnie święto Pierwszej Komunii Świętej mojego syna. To do mnie należy zadbanie o to, by w tym pięknym dniu na pierwszym miejscu było to, co najważniejsze. Według mnie nie są to prezenty. Wiem, że jako mama mam także choćby niewielki wpływ na to, z czym przyjdą w ten dzień zaproszeni goście.

W naszych rodzinach czasem mamy wrażenie, że dobrze się znamy, a czasem, że jesteśmy z różnych planet. A jedno nie wyklucza drugiego. To piękne i niezwykłe równocześnie. Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy patrzy na świat tak, jak my, także na tę kwestię prezentów komunijnych. Nie przez wszystkich zostaniemy zrozumiani – i to jest OK. Jednak zrozumienie to jedno, a szacunek to drugie.

Jeśli jesteś rodzicem i Twoje wartości są podobne do moich, czyli największym prezentem jest przyjęcie Sakramentu Komunii Świętej, a jednocześnie akceptujesz prezenty i najlepiej, aby miały duchowy charakter – możesz po prostu przesłać ten artykuł członkom swojej rodziny. ???? Możesz także napisać do gości w prywatnej wiadomości o swoim podejściu do prezentów. Prosto i otwarcie, jednocześnie zostawiając im wybór. Co z tego wyniknie? Nie wiadomo, jednak zrobisz wszystko, na co masz wpływ w tym kontekście. 

Obawiasz się nieprzyjemnej reakcji, wyśmiania, niezrozumienia? Może być tak, że Twój punkt widzenia jest całkiem odmienny od reszty rodziny, może też być całkiem odmienny od mojego. Od Ciebie zależy, co z tym zrobisz. Co jest dla Ciebie ważne? Powiedzieć o swoich oczekiwaniach? Nic nie mówić? Zostawić to Panu Bogu? Nie ma tu ani złych, ani dobrych odpowiedzi. Jest ta, która rodzi się w Twoim sercu i od Ciebie zależy, czy za nią podążysz.

Co zrobić z prezentami w dniu Pierwszej Komunii Świętej?

Jeśli największym prezentem jest Pan Jezus, to pokażmy to dziecku i innym za pomocą naszej postawy w tym uroczystym dniu. W pełni uczestniczmy we Mszy świętej. Także przyjmijmy Jezusa do swojego serca. Będąc rodzicem, za prezenty podziękujemy i odłóżmy je w jakimś miejscu, aby nie rozpraszały naszej, dziecka i innych uwagi. Zostawmy je na inny dzień. Będąc gościem, skupmy się na świętowaniu, a w chwili obdarowywania na życzeniach. Zadbajmy też o dyskrecję, wręczając prezent nie onieśmielajmy nim innych gości. Nie dopytujmy dziecko ani rodziców o wrażenia w temacie prezentów – przynajmniej w tym dniu. W dzień Komunii rodzice naprawdę mają co robić i mają głowę zajętą wieloma rzeczami. Nawet religijny prezent na Pierwszą Komunię Świętą niech poczeka.

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0