Metoda 5/10/15
Rozwój

Metoda 5/10/15 dla zabieganych: Skuteczne narzędzie w szybkim świecie

Tempo życia we współczesnym świecie jest coraz szybsze, a czas to zasób, który często przecieka nam przez palce jak woda. Zabiegani ludzie, zatopieni w codziennych obowiązkach, zmagają się z wyzwaniem zarządzania sobą w czasie. Co robić, co odpuścić. Wszyscy nieustannie walczą o naszą uwagę, a ciekawych lub koniecznych zadań tylko przybywa. Poznałam niedawno ciekawą metodę, która pomaga mi skuteczne w rozwiązaniu niektórych wyzwań jakie stawia przede mną życie. To metoda 5/10/15. Na czym polega, dla kogo jest, jak i do czego można ją wykorzystać opowiadam w poniższym artykule.

Na czym polega metoda 5/10/15?

Metoda 5,10,15 to prosty, a jednocześnie potężny sposób na efektywne zarządzanie czasem i rozwiązywanie trudności. Każdy projekt, wyzwanie można, a nawet trzeba podzielić na mniejsze części, etapy, a te na małe zadania. Im mniejsze zadanie tym łatwiej się do niego zabrać. Kiedy mamy już takie małe zadanka możemy określić w jakim czasie można je zrobić. Metoda 5,10,15 polega na podziale zadań na trzy kategorie czasowe: 5 minut, 10 minut i 15 minut. Pierwsza kategoria dotyczy bardzo szybkich działań, zajmujących zaledwie 5 minut. Druga to średnioterminowe cele na 10 min. Trzecia obejmuje zadania wymagające 15 minut. Ta struktura pomaga skoncentrować się na priorytetach i skutecznie wykorzystać dostępny czas nawet jeśli mamy go naprawdę niewiele.

Dla kogo jest metoda 5/10/15? Kto może korzystać z metody?

Metoda ta jest idealna dla wszystkich, którzy mają ograniczony czas i potrzebują skoncentrowanego podejścia do wykonywania zadań. Soloprenerzy, rodzice, studenci, pracownicy wieloetatowi, czy osoby z wieloma obowiązkami życiowymi lub pasjami. Wszyscy znajdą w tej metodzie narzędzie, które pomaga zapanować nad chaosem codziennego życia.

5/10 czy 15 minut wydaje się być śmiesznie małym odcinkiem czasu. Jednak wiele rzeczy wykonujemy lub możemy wykonywać właśnie w tym czasie. Ile zajmuje Ci powieszenie prania? Policz następnym razem jednak pewnie nie chciałabyś, aby przekraczało 15 minut prawda? Ja od pewnego czasu mieszczę się w 10, bo skupiam się tylko na tym.  

Kiedy lepiej nie używać tej metody?

 Metoda 5,10,15 jest skuteczna w wielu sytuacjach.  Istnieją pewne zadania, do których lepiej ją nie stosować lub nie starać się niektórych zadań ograniczać tak czasowo. Przy skomplikowanych projektach wymagających głębokiego skupienia. W wyzwaniach w której presja czasu przeszkadza może być bardziej efektywne inne podejście, które umożliwia nieprzerwane skupienie się nad jednym zadaniem.

Do czego możesz zastosować metodę 5/10/15?

Metodę możesz zastosować do wielu rzeczy

  1. Codzienne sprawy domowe: w 5 minut możesz wstawić pranie, w 10 minut możesz ogarnąć przestrzeń w łazience, a w 15 minut wykonaj listę zakupów spożywczych na tydzień. Innymi rzeczami które możesz zrobić w krótkim czasie to: wieszanie prania, rozładowanie zmywarki, telefon by umówić się na wizytę do dentysty, pościelić łóżko, porządek w jednej szufladzie, stworzyć jadłospis,
  2. Rozwój osobisty: W 5 minut przejrzysz co Cię interesuje w liście podkastów, w 10 minut stworzysz listę celów, a w 15 minut rozpoczniesz naukę nowej umiejętności. Innymi zadaniami w kategorii rozwój osobisty może być przeczytanie kilku stron książki rozwojowej, posłuchać podkastu, zrobić w aplikacji do nauki języka obcego jedną lekcji.
  3. Odpoczynek – tak, w 5 minut możesz przewietrzyć pomieszczenie, a potem zamknąć oczy i wziąć kilka głębokich wdechów, które dotlenią Twój organizm i pomogą Ci lepiej pracować, 10 minut to czas wystarczający na krótką medytację, a 15 może być regeneracyjną drzemką. W tej kwestii możesz jeszcze ustawić czas limity czasu przed ekranem do poszczególnych aplikacji, ustawić alarm informujący o porze pójścia spać.
  4. Pielęgnowanie pasji – w 5 minut możesz zaplanować, kiedy poświecisz pasji więcej minut, w 10 minut możesz zaplanować co będziesz wtedy konkretnie robić, a 15 minut może wystarczy by zacząć. (Wszystko bardzo zależy od tego czym się interesujesz wiem, że 15 minut to za mało, żeby pozwolić sobie na szkolenie jazdy na łyżwach, ale naszkicowanie rysunku czy zrobienie kilku zdjęć już wystarczy)  

Metoda 5/10/15 to nie tylko narzędzie do zarządzania czasem, ale także sposób na skupienie się na priorytetach i efektywne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Dla tych, którzy chcą uporządkować swoje życie w szybkim tempie, to podejście może okazać się kluczem do osiągnięcia sukcesu i zrównoważonego życia.

Do czego ja używam metody 5/10/15

Jest kilka rzeczy, przestrzeni, do której używam metody 5/10/15 Jedna z nich jest praca ze swoim słowem roku. Codziennie chcę znaleźć choćby:

5 minut

– by przypomnieć sobie swoje słowo, moje rozumienie go i przeczytać cytat, który wybrałam

– wystarczy by zamknąć oczy i tym samym zadbać o chwilowe zatrzymanie się tak potrzebne w tym zabieganym świecie  

10 minut

– by odpowiedzieć na jedno pytanie z workbooka o słowach roku

– przygotować plan na jutro by znalazł się tam czas na dbanie , czas dla siebie

15 minut

– by zrobić zadanie związane ze słowem roku np. na skojarzenia

– przeczytać fragment książki

Jak dobrze wykorzystywać metodę 5/10/15

Aby dobrze wykorzystać tak krótkie odcinki czasowe jak w metodzie 5/10/15 trzeba się do tego przygotować. Najlepiej spisać sobie listę rzeczy, które można zrobić w takich czasie i mieć ją gdzieś na widoku lub w komórce. Czasem takie wolne chwile przychodzą do nas w różnych miejsach. W kolejce do lekarza, w korku dojeżdżając do pracy lub na zajęciach dodatkowych, czekając aż domownicy wrócą. Wtedy zerknięcie na taką listę pomaga szybko coś wybrać i działać. Zacząć korzystać z tej metody możesz stawiając sobie konkretne pytanie.

Co mogę zrobić w 5/10/15 minut, aby…

(I tutaj stawiasz sobie to z czym masz problem lub co chciałabyś robić szybciej, lepiej, więcej)

–  mieć czysty dom

–  poświęcać czas na swoją pasję

– mieć więcej pieniędzy

– pić więcej wody

– mieć porządek w skrzynce mailowej

– żyć słowem roku

– spędzać czas z dzieckiem

– zdrowiej jeść

– chodzić szybciej spać

– rozwijać się duchowo

– zmienić pracę w tym roku

– modlić się  

– … (twoje wyzwanie)

Powodzenia w wykorzystaniu metody! Jeśli chcesz wykorzystać ją do pracy ze słowem roku – zapraszam do mojego workbooka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *