test Gallupa
Rozwój,Słowo Roku

Jak test Gallupa może Ci pomóc w wyborze osobistego słowa roku?

Wybór słowa roku można oprzeć o swoją osobowość i zdolności. Aby poznać siebie lepiej, można sięgnąć do testów, które pomogą nam dowiedzieć się o sobie czegoś. Czegoś, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę – lub potwierdzić to co już wiemy. Takim narzędziem może być StrengthsFinder, znany często jako test Gallupa lub talenty Gallupa. Czym jest StrengthsFinder? Co test Gallupa ma do jednego słowa, wybieranego na rok? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Co to jest test Gallupa? Początek formularza

„StrengthsFinder” – dosłownie wyszukiwanie mocnych stron – to narzędzie do oceny talentów. Koncepcję stworzył Gallupa. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do identyfikacji i rozwijania indywidualnych talentów i mocnych stron.

Założeniem „StrengthsFinder” jest przekonanie, że lepiej jest inwestować w rozwijanie swoich naturalnych talentów i mocnych stron, niż podejmować próby maskowania i leczenia słabości. Według Gallupa każdy człowiek posiada unikalne talenty i umiejętności, które mogą zostać wykorzystane do osiągnięcia sukcesu i spełnienia zawodowego i osobistego.

Badanie „StrengthsFinder” polega na wypełnieniu kwestionariusza, który zawiera serię pytań oceniających preferencje, zachowania i predyspozycje danej osoby. Oryginalnie test powstał w języku angielskim, jednak przetłumaczono go na wiele języków (obecnie 30), w tym polski. Dzięki temu Polacy mogą go wypełnić w języku ojczystym. Na podstawie naszych odpowiedzi narzędzie identyfikuje pięć głównych talentów (stąd nazwa „StrengthsFinder 2.0”) osoby, które są uważane za jej główne mocne strony.

Wypełnienie testu zajmuje mniej niż godzinę. Wystarczy do niego komputer z dostępem do Internetu i pieniądze na koncie w banku, ponieważ „StrengthsFinder” jest narzędziem płatnym.

Wszystkich talentów, które mogą zostać zidentyfikowane w ramach badania, jest 34. Przykładowe z nich to bliskość, elastyczność, empatia, zorganizowanie.  

Kiedy dana osoba pozna i zrozumie swoje główne talenty, – zwane czasem TOP 5 – może lepiej i bardziej świadomie korzystać z nich w swoim życiu osobistym i zawodowym. Zrobienie testu nie sprawia, że coś dostajemy, a raczej odkrywamy, że mieliśmy to cały czas. Dzięki tej wiedzy możemy podejmować trafniejsze decyzje i szybciej orientować się, jakie zadania i projekty będą dla nas najbardziej satysfakcjonujące.

Po co robić test Gallupa?  

Czy naprawdę warto zrobić test Gallupa, by dowiedzieć się kilku faktów o sobie? Warto! Zebrałam argumenty, które mnie przekonały i którym ja w dużym stopniu zawdzięczam to, gdzie dzisiaj jestem. Oto one:

  • zwiększenie samoświadomości – poznanie swoich talentów przyczynia się do samoświadomości, zrozumienia, co robię dobrze, a to pozwoli na lepsze wykorzystanie swoich umiejętności.
  • zwiększenie samoakceptacji – wiedza o swoich mocnych stronach może pomóc w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości szczególnie u tych, którzy mieli niskie poczucie własnej wartości lub mylne wrażenie, że nie posiadają żadnych talentów.
  • motywacja i zaangażowanie – kiedy zaczynamy świadomie korzystać z mocnych stron, zwiększamy motywację do podejmowania wyzwań i zaangażowanie w swoje działania. Dlaczego? Ponieważ zaczynamy pracować nad tym, co naprawdę nas interesuje i co robimy dobrze.
  • kierowanie karierą – test pomaga określić obszary zawodowe, w których możesz osiągnąć największy sukces i satysfakcję. W wielu dużych, międzynarodowych firmach test przeprowadzany jest w całym przedsiębiorstwie, a później pracownicy dobierani są z uwzględnieniem ich talentów. Zrobienie testu Gallupa może nam pomóc także w procesie rekrutacyjnym. W trakcie poszukiwania pracy informacje z testu Gallupa często są brane pod uwagę.  
  • wybór drogi zawodowej – test Gallupa mogą wykonać także nastolatki od 16 roku życia. Młode osoby, stojące przed wyborem studiów, mogą wypełnić test Gallupa, by dowiedzieć się o swoich talentach i lepiej wybrać kierunek czy specjalizację, którą chcą podążać. Osobiście żałuje, że nie wiedziałam o teście, kiedy sama stałam przed wyborem kierunku studiów. Chcę, aby moje dzieci skorzystały z testu Gallupa, kiedy będą na tym etapie.

Odkrycie talentów Gallupa wspiera relacje

Dla związku i rodziny – wiedząc więcej o sobie, możemy lepiej się komunikować. Mówiąc rodzinie o tym, w czym jesteśmy dobrzy, możemy pokazać im, z jakimi zadaniami mogą do nas przychodzić. Może to także skłonić ich do myślenia o tym, w czym oni są dobrzy. Test Gallupa jest zaraźliwy 😉 Kiedy oboje małżonkowie zrobią test Gallupa, łatwiej im ze sobą współpracować. Znając wszystkie 34 talenty, wiemy także o słabościach (tych, które są na końcu listy w naszym wyniku), więc możemy mieć większą wyrozumiałość co do braku umiejętności w pewnych obszarach.

Lepsze relacje z innymi – poznanie swoich talentów i talentów innych ludzi może pomóc w budowaniu lepszych relacji i łatwiejszego komunikowania się ze sobą.

Efektywność w pracy – wykorzystywanie swoich mocnych stron w miejscu pracy przekłada się na większą efektywność i produktywność.

Rozwój osobisty – zrozumienie swoich talentów jest kluczem do ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Kiedy wiemy, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy, możemy świadomie rozwijać te umiejętności, by być w nich jeszcze lepszym. W tym właśnie aspekcie możemy wykorzystać test Gallupa w wyborze osobistego słowa roku.

Lepsze samopoczucie – działanie zgodnie z własnymi talentami i mocnymi stronami może prowadzić do większej satysfakcji z życia i pracy.

Test Gallupa „StrengthsFinder” jest użytecznym narzędziem do zrozumienia siebie lepiej, zarówno w kontekście kariery, jak i życia osobistego, co pozwala na bardziej świadome podejmowanie decyzji i osiąganie sukcesu.

Moje TOP 5 w teście Gallupa

Moje TOP 5 to

  1. Input (zbieranie informacji) – osoby z tym talentem pragną wiedzieć więcej. Lubią zbierać i archiwizować wszelkiego rodzaju informacje, ciężko zaspokoić ich ciekawość.
  2. Learner (Uczenie się) – osoby, które wyróżnia cecha uczenia się, mają mocne pragnienie nauki i stałego doskonalenia się i zdobywania wiedzy.
  3. Developer (Rozwijanie innych) – osoby, które mają taką umiejętność, rozpoznają i wspierają potencjał, który tkwi w innych. Czerpią satysfakcje z tego, że dostrzegli oznakę i okazję do rozwoju. Lubią dzielić się swoją wiedzą z innymi.
  4. Responsibility (Odpowiedzialność) – osoby, które mają ten talent, czują się psychicznie odpowiedzialne za to, co zadeklarowały się zrobić. Mają silne wewnętrzne zobowiązanie uczciwości i lojalności.
  5. Belief (Pryncypialność) – osoby z tym talentem mają pewne fundamentalne zasady, które są dla nich ważne i niezmienne. Z tych zasad wynika cel ich życia, czemu towarzyszy wierność swoim wartościom.

Kiedy przeczytałam wyniki, w pierwszym momencie byłam lekko zaskoczona. Musiałam wyszukać informacje, szczególnie o pierwszym (input) i piątym (pryncypialność) talencie. Ta potrzeba dowiedzenia się więcej i zebrania większej ilości informacji była tylko potwierdzeniem, że naprawdę pierwsze dwa talenty to cała ja. Czytając raport, który dołączony jest do wyniku testu, miałam wrażenie, że ktoś przez godzinę dokładnie zdiagnozował moje mocne strony. Zrobienie testu było jak skok rozwojowy. Z czasem dowiedziałam się więcej i naprawdę doświadczyłam tego, o czym pisałam w akapicie, tłumaczącym po co robić test Gallupa.

Dlaczego nie warto odkrywać wszystkich talentów przy pierwszym podejściu do testu Gallupa?

Kiedy chcemy zrobić test „StrengthsFinder” mamy dwie możliwości do wyboru. Pierwsza z nich (tańsza) to odkrycie pierwszych pięciu talentów, tak zwanych TOP 5. Druga to odkrycie wszystkich talentów naraz. W obu przypadkach wypełniamy ten sam test, odpowiadamy na te same pytania i test bada, w jakim stopniu dany talent występuje u nas, w ilu procentach jest u nas mocną stroną. Po prostu w pierwszej opcji wiedza o pozostałych talentach nie zostaje nam ujawniona. Kiedy zdecydujemy się, że chcemy dowiedzieć się o reszcie, wystarczy zalogować się na swoje konto i dopłacić za odkrycie brakujących talentów.

Początkowo odkryłam tylko pierwsze 5 talentów, czyli tzw. TOP 5 z kilku powodów:

  • Po pierwsze dlatego, że chciałam sprawdzić, czy naprawdę warto.
  • Po drugie cena nie była zbyt wysoka, ale jednak była zauważalnym wydatkiem w życiu naszej już 5-osobowej rodziny.
  • Słyszałam też sprzeczne informacje na temat tego, czy dobrze jest odkrywać wszystkie talenty od razu. Później jeszcze doszłam do wielu opinii, że lepiej zacząć od pięciu, a następnie dokupić resztę.
  • Argumentowane to było tym, że nasz mózg ma skłonności do skupienia się na brakach i tym, co robimy gorzej. W szkole jesteśmy uczeni tego samego. Na większość zajęć chodzi się dlatego, żeby się podciągnąć, korki bierzemy z tych przedmiotów, z których jesteśmy słabi.
  • Odkrycie wszystkich talentów mogłoby sprawić, że zamiast ucieszyć się z tymi, w których jesteśmy mocni, sprawdzilibyśmy, te, które są na szarym końcu, aby zobaczyć, jakie mamy braki. Zgadzam się z tym i dziś jestem zadowolona, że najpierw odkryłam jedynie te pierwsze 5 talentów Gallupa, które są moimi największymi umiejętnościami i każdego dnia korzystam z nich coraz bardziej świadomie.

Test Gallupa a słowo roku

Talenty w teście StrengthsFinder są określane najczęściej jednym słowem, które tłumaczone na język polski czasem daje jedno, a czasem dwa słowa.

To jedno słowo, będące naszym talentem, może być jednocześnie naszym osobistym słowem roku.

Kiedy wybierzemy jedno słowo z naszych TOP 5, wtedy będziemy rozwijać i okrywać słowo roku, a jednocześnie nasz talent. Możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Są talenty, które trudno wybrać na osobiste słowo roku, jak na przykład rywalizacja, zbieranie informacji czy kontekst. Pierwsze może niektórym kojarzyć się negatywnie, drugie ciężko kształtować w idei słowa roku, a trzecie trudno przełożyć na konkretne działania. Jednak to tylko początkowe wrażenie.

Kiedy dowiadujemy się o swoich talentach coraz więcej, dostrzegamy kolejne możliwe sposoby na ich wykorzystanie i kształtowanie. Poza tym dobrze, że już na wstępie dostajemy ich 5. Wśród tych 5 na pewno znajdzie się taki, którego kształtowanie będzie dla nas przyjemne, pożyteczne, a z czasem coraz łatwiejsze.

Lista talentów Gallupa

Wśród 34 talentów Gallupa tylko kilka słów pojawia się w mojej książce „Jak dotrzymać sobie słowa z osobistym słowem roku” i jest w niej dokładnie opracowane. Jednak pracując na tym wpisem doszłam do wniosku, że do wielu z nich można dopasować słowa powiązane z danym talentem. 

Poniżej znajdziesz listę talentów Gallupa, a obok nich słowa, które opracowałam w mojej książce:

  • Aktywator – aktywność, produktywność
  • Analityk – bogactwo,
  • Bezstronność – autentyczność, zaufanie  
  • Bliskość – bliskość
  • Czar – wrażliwość, fantazja
  • Dowodzenie – marzenia
  • Dyscyplina – nawyki
  • Elastyczność – elastyczność
  • Empatia – wrażliwość
  • Indywidualizacja – dbanie
  • Integrator – równowaga
  • Intelekt – koncentracja
  • Komunikatywność – relacje
  • Kontekst – zaufanie
  • Maksymalista – produktywność
  • Naprawianie – zdrowie, odpuszczanie
  • Odkrywczość – Uważność
  • Odpowiedzialność – odwaga
  • Optymista – wdzięczność
  • Organizator – organizacja
  • Osiąganie – priorytety
  • Poważanie – niezależność
  • Pryncypialność – Służba
  • Rozwaga – priorytety
  • Rozwijanie innych – służba
  • Rywalizacja – nawyki
  • Strateg – odpuszczanie
  • Uczenie się – koncentracja
  • Ukierunkowanie – Spełnienie
  • Wiara w siebie – autentyczność
  • Wizjoner – pasja
  • Współzależność – zaufanie
  • Zbieranie – energia
  • Zgodność – cierpliwość

Wiem, że na pierwszy rzut oka te talenty nie są synonimami tych słów obok. Jednak wiem też, jakie treści mam przygotowane dla Was w opracowaniach poszczególnych słów w książce i najwięcej mają wspólnego właśnie te. Oczywiście są to tylko sugestie. Każdy z tych talentów jest wart tego, aby dorobić się indywidualnego opracowania. Może w przyszłości? Kto wie!

workbook osobiste słowo roku

Praktyczny workbook Osobiste słowo roku. Poczuj moc słowa, w którym pokazuje jak efektywnie pracować z jednym słowem już w sklepie!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *