30 książek, które zmieniły moje życie

Czy istnieje książka, która zmieniła moje życie? Cóż… Żadna książka nie zmieniła mojego życia. Bo żadna zmienić go nie mogła.

Twojego życia też nie może zmienić żadna książka!

Dopiero TY i tylko TY po przeczytaniu i WPROWADZENIU zmian pod wpływem treści, które Cię przekonają, możesz zmienić Twoje życie.

To po co taki tytuł? To taki skrót myślowy. Tak samo, jak życia nie zmieniają filmy, samochód ani praca. Jednak wiele osób skrótowo przypisuje zmianę rzeczom, sytuacjom, osobom…

Prawda jest jednak taka, że to my jesteśmy odpowiedzialni za zmianę albo jej brak w życiu. Sądzę, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Wiele w zmianach mogą nam pomóc nawyki, ale także książki, które czytamy, których treść może nas zainspirować do zmiany.

Dziś chciałam Wam przedstawić książki, które potwierdziły, że to, co robię, jest słuszne lub zainspirowały mnie do działania i zmiany.

Książki, które zmieniły moje życie 😉

Wymienione niżej tytuły podzieliłam według kilku kategorii, ale ich kolejność jest przypadkowa. Każda miała swój czas i w tym czasie była niezwykle dla mnie ważna.

Poniżej znajdziecie tytuły wraz z krótkim opisem, o czym dana książka jest, a także w jaki sposób mi pomogła. Pod koniec wpisu znajdziecie całą listę, którą możecie sobie spisać lub klikając w linki zakupić poszczególne tytuły w atrakcyjnych cenach.

Usiądźcie wygodnie, bo będzie długo.

Pisarska książka, która zmieniła moje życie

Pod nazwą pisarskich książek kryją się wszystkie te tytuły, które miały związek z pisaniem i wpłynęły na moje pisarstwo. Oczywiście ta lista nie wyczerpuje tematu książek, które warto przeczytać w kategorii „pisanie” – o tym będzie może kiedyś indziej.

1. Maszyna do pisania – Katarzyna Bonda

Ta książka poprowadziła mnie w pisaniu mojej pierwszej powieści pt. Daleko-Blisko. To dzięki niej zrobiłam plan, research, a potem systematycznie pisałam przez 16 miesięcy. To kompendium wiedzy dla osoby, która chce zacząć pisać książkę. Katarzyna Bonda dokładnie przeprowadza nas przez cały cykl pisania książki od pomysłu (a właściwie pisze nawet o tym, gdzie szukać pomysłów na książki), aż do wysłania książki do publikacji. Tłumaczy także, co się w takim mailu do wydawnictw powinno znaleźć.

Jak ta książka zmieniła moje życie? Pomogła mi spełnić marzenie. 

2.  Daleko-Blisko – Barbara Garczyńska

To pierwsza książka, którą znałam, zanim świat się o niej dowiedział ? To moja pierwsza napisana powieść, która została wydana. Wciąż jeszcze można ją kupić! Opowiada historię pięciu bohaterów, trochę zagubionych w życiu, odkrywających, jak czasem można być od siebie daleko, a jednak blisko – i odwrotnie. To książka, która spełniła moje marzenie o byciu pisarką. To książka, która pomogła mi uwierzyć w siebie. Była swojego rodzaju terapią na problemy, które towarzyszyły tamtej Basi. Wszystkie sytuacje i osoby są całkowicie fikcyjne, choć inspirowane prawdziwym życiem.  Szesnaście miesięcy pisania z małym dzieckiem u boku i małym dziecku w brzuchu, a potem dwójką pociech, zajmujących większą część mojego czasu, nauczyło mnie systematyczności i ukazało siłę małych kroków.

3. Kalendarz adwentowy – Barbara Garczyńska

To druga napisana przeze mnie książka. Obiecuję, że kolejne moje pozycje się nie pojawią! To pierwsza dziecięca książka, która zrobiła coś niesamowitego. Po pierwsze była tak naprawdę efektem zapotrzebowania. Ja potrzebowałam takiej książki o przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia z punktu widzenia katolika. Bez latających elfów, reniferów, brzuchatych Mikołajów. O tym, co stało się ponad 2000 lat temu w małym miasteczku Betlejem. O roratach, wigilii, tradycji choinki i jej ozdób. Nie znalazłam takiej książki, więc napisałam ją sama – dla 4-letniej pierworodnej – z 4-miesięcznym synem u boku. W cztery tygodnie. Najpierw dzieliłam się rozdziałami na Instagramie. Wielu ówczesnym znajomym się podobało, tak więc kilka miesięcy później poprawiony tekst poleciał do wydawnictw. Kilku się zainteresowało, a Promic zechciał wydać, by na początku grudnia kolejnego roku zdziwić mnie i innych, że 3000 egzemplarzy wyprzedały się w około 2 miesiące.

Finansowe książki, które zmieniły moje życie

4. Jak zadbać o własne finanse – Marcin Iwuć

Książka człowieka, który swoją historią i podejściem zachęcił mnie i męża do zajęcia się na poważnie swoimi finansami. Wytłumaczył, dlaczego i jak robić budżet domowy. Wyjaśnił, w jaki sposób szybko i efektywnie wyjść z długów. Nauczył nas podstaw zarządzania pieniędzmi.

Ta książka zmieniła w moim życiu podejście do własnych finansów. Uświadomiła mi, że zarobione pieniądze albo mogą być moimi pracownikami na przyszłość, albo przez nieumiejętne nimi zarządzanie mogą zniszczyć lub utrudnić moją przyszłość.

5. Najbogatszy człowiek w Babilonie – George S. Clason

Książka o finansach, szczególnie o efektywnym odkładaniu i spłacaniu długów. Wszystkie sposoby wsadzone są w opowieści starożytnego Babilonu co daje jej niepowtarzalny klimat.

Co ta książka zmieniła w moim życiu? Przypomniała prawdy, które słyszałam w różnych miejscach: o płaceniu sobie, o odroczonej gratyfikacji, o odkładaniu 10%, o wolności życiowej dzięki wolności finansowej, dzięki odpowiednim sposobom zarządzania pieniędzmi.

6. Finansowe szafarstwo – Andrew Wommack

Książka o finansach z chrześcijańskiego punktu widzenia. Ze sporą dawką informacji o dawaniu i zaufaniu w kwestii pieniędzy Panu Bogu. Otwiera na dziesięcinę. Zawiera sporo cytatów biblijnych.

Rozwojowe książki, które zmieniły moje życie

To najbardziej liczna kategoria książek, po której czarno na białym widać, że lubię pozycje rozwojowe i poradniki. Mój talent zbierania (według testu Gallupa mam „Input”, czyli właśnie „zbieranie” na pierwszym miejscu) cieszy się z każdej nowej wiedzy.

BIZNESOWE

7.  Kto zabrał mój ser? – Spencer Johnson

To książka, która czytałam lata temu, po której pierwszy raz dotarło do mnie, że praca równa się etat to tylko przekonanie. Przekonanie, które można zmienić. Odkryłam, że nie muszę żyć, pracować i wypełniać schematu, którego uczą nas w szkole.

Jak ta pozycja zmieniła moje życie?

Zobaczyłam, że niektóre prawdy objawione o życiu oraz o tym, jak wygląda świat, to tylko przekonania. Przekonania, które nie mają poparcia w faktach i istnieją tylko w mojej głowie. Wtedy jeszcze nie miałam siły i nie do końca potrafiłam wykorzystać tej wiedzy, ale ziarenko zostało zasiane.

8. Od Kelnera do Milionera – Tomasz Micherda

Pod wpływem tej właśnie książki powstał ten wpis. Dzięki, Tomek! Tomek opisuje swoją przeszłość od depresyjnego momentu załamania do współczesności z 2020 roku, kiedy jego jednym z największym problemem stała się ochrona nadwyżki kapitału. Jego bujna przeszłość czasem jest zabawna, czasem dziwna, ale dostajemy wiele motywacyjnych myśli. Na końcu jest lista książek, które zmieniły jego życie.

Jak treść tej książki zmieniła mnie?

Zmotywowała mnie i zainspirowała. Jej słowa ciągle we mnie pracują – co jeszcze zmieni, to się dopiero okaże.

9. Lepiej – Gretchen Rubin

To książka, z której dowiedziałam się trochę o sobie. Autorka badała przeróżne parametry, na przykład czy więcej satysfakcji sprawia nam rozpoczynanie czy kończenie projektów. Dużo jest tu o szczęściu i ułatwianiu sobie życia poprzez lepszą znajomość siebie. Trochę o oczekiwaniach, trochę o zmianach i nawykach. Skrótowo – to książka ukazująca, że zawsze może być lepiej i jak do tego lepiej dążyć.

10. Inaczej – Radek Kotarski

To kolejna książka – prezent urodzinowy (nawet całkiem niedawny, bo na 30 urodziny). Radek szukał badań i wyciągnął z nich wnioski na temat różnych aspektów pracy. Opowiada o systemie, prokrastynacji, motywacji, działaniu, celach, relaksie czy rozpraszaczach.

Potwierdziła moją wiedzę w paru kwestiach, uzupełniła i uporządkowała w innych, a także dała kilka prostych sposobów, jak lepiej zaplanować sobie czas pracy, obowiązków, wartościowych przerw.

11. Fenomen poranka – Hal Elrod

Ta książka odmieniła moje życie na pewien czas dość intensywnie. Po jej przeczytaniu przez parę miesięcy wstawałam praktycznie w nocy. Bardzo lubiłam samotne poranki, w których miałam mnóstwo energii. Efektywny poranek dawał dobrego kopa na cały dzień. Jednak z czasem zaczęłam dostrzegać, że poranna efektywność okupiona jest wielkim zmęczeniem i padaniem na twarz każdego wieczoru miedzy 19 a 21. To była cena, którą trzeba było zapłacić za wstawanie o 4-5 rano. Przyjemnie wspominam tamte poranki, jednak wieczory zlewają mi się w jedno. Niemniej nie żałuję tego eksperymentu. Na szczęście jakoś ponad rok później przeczytałam „Dlaczego śpimy?” i przyszedł czas na aktualizację wiedzy i podejścia do czasu snu.

12. 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

Książka, z którą rozpoczęłam swoją świadomą przygodę z nawykami.  Najpierw czytałam jej wersję dla nastolatków. Musieliśmy ją przeczytać na zajęcia na studiach. Nie mogliśmy jej dostać w żadnej bibliotece, więc ją kupiliśmy – i to były jedne z lepiej wydanych pieniędzy w okresie studiów na pomoce naukowe. Nie pamiętam, jaki to był przedmiot, jak nazywała się pani, ale wciąż pamiętam 7 nawyków skutecznego działania, które staram się, by były aktywnie wplecione w moje życie.

PSYCHOLOGICZNE

13. Sekretne życie introwertyka – Jennifer Granneman

Prezent urodzinowy od męża, który uwolnił mnie od myślenia, że coś ze mną jest nie tak. Pomógł mi zrozumieć, zaakceptować niektóre potrzeby, których nie widziałam u innych ludzi, najpewniej będących ekstrawertykami. Na przykład potrzeba odpoczynku i pobycia samemu po trudnym dniu. Nielubienie rozmów telefonicznych. Zdecydowanie must have dla introwertyków. To jeden z najlepszych prezentów urodzinowych.

14. Wyloguj swój mózg – Anders Hansen

To książka, która na podstawie badań pokazuje, jak działa nasz mózg w kontekście nowych technologii. Jak szkodliwy jest tzw. (i swojego czasu bardzo modny) multitasking, czyli tak naprawdę nieustanne przełączanie się mózgu na dwie różne czynności. Jak niekorzystne dla snu, a także koncentracji jest zasypianie niemal z telefonem w ręce. Co robi z naszym mózgiem skrolowanie.

Jak ta książka zmieniła moje życie:

Zaczęłam przyglądać się sobie i swojemu czasu przed ekranem, a następnie zaczęłam go systematycznie zmniejszać. Wylogowałam się z rzeczy, które niszczyły moje życie, okradały mnie z czasu.

15. Dlaczego śpimy? – Dr Matthew Walker

Książka, która zmusiła mnie do zmiany przekonania, że wczesne wstawanie jest zawsze dobre i pożyteczne. A jestem rannym ptaszkiem i mam chronotyp lwa. Pozycja oparta na wieloletnich, przeróżnych badaniach, z których wynikało, że długotrwały brak snu, niedosypianie, przerywany sen krótszy niż 8 godzin, działają jak alkohol – albo i gorzej. Sen wpływa na codzienność, ale i przyszłość,  na wyniki sportowe, metabolizm, płodność, odporność, koncentrację, pamięć, czas reakcji i wiele, wiele innych. Jest darmowym lekiem, z którego wielu z nas nie korzysta i/lub nie pamięta o jego zażyciu.

Ta książka zmieniła moje podejście do snu. Dzięki niej zaczęłam lepiej spać, a w efekcie: lepiej żyć.

16. Wysoko wrażliwi – Elaine N. Aron

Książka psycholog Elaine Aron, z której dowiedziałam się, że jestem osobą wysoko wrażliwą. Że mój sposób postrzegania świata jest niezwykle cenny, a w żadnym wypadku nie jest wadą. Szybciej dostrzegam zmiany w nastrojach innych ludzi, a jednocześnie potrzebuję więcej czasu na przemyślenie, rozważenie różnych kwestii. Szybciej się męczę, ponieważ bardziej intensywnie odbieram bodźce z otoczenia. Stan niemyślenia dla mnie nie istnieje. Zawsze jest powód, którym można się pomartwić, a jednocześnie niełatwo czasem uspokoić moją radość i entuzjazm. Jeśli masz podobnie, może też należysz do grona osób wysokowrażliwych?

Ta książka mocno zmieniła moje życie  Ta wiedza pomogła mi w pracy nad sobą. Więcej o wysokowrażliwości na podstawie właśnie tej książki napisałam w artykule pt. Wysokowrażliwość. Wiadomości z tej książki zrobiły dla mnie wiele dobrego. Właściwie ciągle coś robią, szczególnie w tym roku, ponieważ wrażliwość to moje słowo roku w 2022. Więcej na temat słowa wybieranego na rok znajdziecie w artykule o tytule Osobiste słowo roku.

17. Głaskologia – Miłosz Brzeziński

Miłosz Brzeziński jest socjologiem, grzebiącym w badaniach. Trudny, naukowy bełkot przemienia w klarowne, zrozumiałe prawdy, z których możemy skorzystać dzięki jego książkom. Ta książka zmieniła moje podejście do pochwał, chwalenia, mówienia miłych słów do bliskich, ale nie tylko. Zmieniła moje pojęcie o życzliwości. Miesza w przekonaniach, wyciąga na światło dzienne luki w myśleniu. Czasami uspokaja i zachęca do dystansu do siebie i świata. Naprawdę warta przeczytania dla swojego dobrostanu.

18. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie – Natalia de Barbaro

Książka przede wszystkim dla kobiet. Autorka jest psycholożką i felietonistką, a jej wiedza opiera się na doświadczeniach i wiedzy psychologicznej. Nietypowy poradnik, prowadzący do uwolnienia się od przekonań, konwenansów, więzów, które często same na siebie nakładamy.

Ta książka pokazała mi, jak niepotrzebnie szarpię się z życiem w niektórych kwestiach. Pokazała mi, jak więcej okazywać sobie miłości i czułości. Pokazała, że czuła przewodniczka mieszka we mnie i tylko ode mnie zależy, czy dopuszczę ją do głosu.

19. Minimalizm – Leo Babauta

Książka, która zminimalizowała ilość niepotrzebnych rzeczy w naszym mieszaniu, przestrzeni, ale także znacznie zmniejszyła ilość niepotrzebnych informacji, które do nas docierają. Zachwyciła mnie swoją prostotą i spokojem. Po jej przeczytaniu uwolniłam się od wielu rzeczy i uwolniłam swoją przestrzeń.

Autor jest ojcem szóstki dzieci, więc wie, co to bałagan i wszędzie porozrzucane zabawki, a jednak i w tym zakresie wyznaczył odpowiednie granice i nauczył swoje dzieci regularnego sprzątania.

Religijna książka, która zmieniła moje życie

20. Biblia

Przeczytałam całą Biblię.

Naprawdę!

Nawet te nudne fragmenty z wyliczeniami ile czego, o jakiej długości i szerokości ma być w świątyni… Przeczytałam ją dobrowolnie, kiedy przygotowywałam się do bierzmowania, choć nie było to wymagane do zaliczenia czy do egzaminu przez katechetę.

Nie musiałam, ale usłyszałam takie zdanie – już nawet nie pamiętam, jak dokładnie brzmiało, ale miało takie znaczenie: co to za chrześcijanin, który nie zna księgi, która ma w sobie cały sens jego religii?

Dałam sobie 50 stron. Jak każdej nowej książce. Jednak Biblia mocno mnie zaskoczyła i musiałam przeczytać ją całą. Mimo miejscami archaicznego języka,  ma niesamowicie ciekawą fabułę i wiele treści do przemyślenia. Odkryłam, że czytania podczas niedzielnych mszy to tylko niewielki jej fragment i niestety ten nudniejszy. Często teksty z ambony są wyrwane z kontekstu i powinny być inspiracją, by doczytać resztę w domu. Polecam każdemu i przeczytanie Biblii, i uzupełnianie czytań w domowym zaciszu.

Jak ta książka zmieniła moje życie?

Po przeczytaniu Biblii stałam się bardziej świadoma tego, w co wierzę.

21. Urzekająca – John i Stasi Eldredge

Książka, którą dostałam na swoje osiemnaste urodziny i która zmieniła moje postrzeganie kobiet. Na szczęście. Otwierająca na wewnętrzne piękno, które kryje się w każdej kobiecie bez względu na to, jak wygląda. Dobry pomysł na prezent na wejście w dorosłość dla każdej nastolatki. Książkę czytał także mój mąż, abyśmy mieli wspólną wersję definicji kobiecości. Alternatywną książką dla mężczyzn jest Dzikie serce.

Książka, która zmieniła moje życie, związana z dziećmi

Dzieci to ważna część mojego życia, codzienności, więc książki, które pogłębiają moją wiedzę rodzicielską wpływają na mnie całą. Takich książek było wiele, parę dosyć mocno zapisały się w mojej pamięci.

22. Jesteś najlepszym przewodnikiem swojego dziecka – Kreda Book

Przecudowna książka twórców kiedyś miesięcznika, obecnie kwartalnika Kreda. Dzieło, można by nawet rzec, że dzieło sztuki? Jest zbiorem krótszych i dłuższych artykułów, w których specjaliści z różnych dziedzin opowiadają, jak można pomóc dzieciom w nauce bądź nabyciu różnych kompetencji i umiejętności.

Jak ta książka zmieniła moje życie?

Dawno ją czytałam, ale pamiętam, że dała mi kilka wzmacniających informacji. Po pierwsze, że jestem i mogę być dobrą mamą, po prostu kochając swoje dzieci. Po drugie, że nie muszę się na wszystkim znać. Naprawdę, po to są specjaliści, aby korzystać z ich doświadczenia, a poza tym wiele wiedzy znajdziemy w internecie. Po trzecie, nie wychowuję dzieci dla siebie, a dla świata. Po czwarte, ja decyduję o tym, co dziecku dam i pokażę, jeśli chodzi o wartości, życie i moje do niego podejście, a to ono zdecyduje, co z tego weźmie. Jak wpłynęła na moje życie? Jej skutkiem jest granie w gry planszowe tak często, jak tego chcą, codzienny czas na świeżym powietrzu, otwartość na wszystko, z czym przychodzą i nieustanna walka, by nie porównywać. Kilka by się jeszcze znalazło, ale obecnie już tak mocno jest elementem naszego życia, że nie pamiętam, że zaczerpnęłam to właśnie z tej książki.

23.Nie ma złej pogody na spacer – Linda Akeson McGurk

To książka – poradnik o podejściu rodziców różnych narodowości do ilości i jakości czasu dzieci spędzanego na świeżym powietrzu. Książka napisana przez Szwedkę, dla której właśnie nie ma złej pogody na spacer. Szwecja i w ogóle cała Skandynawia to teren, na którym modne są leśne przedszkola, gdzie dzieci przede wszystkim są na dworze, a czasem wchodzą do pomieszczeń. System jakże odmienny od polskiego, nie mówiąc już o USA.

Pamiętam, że byłam zszokowana, kiedy czytałam, że rodzice w Nowym Jorku i w wielu innych miejscach w Stanach czasem przewożą dziecko do przedszkola już w kapciach, w samej bluzie, nawet w zimie. W drzwiach przekazują dziecko nauczycielce. Mając kilka takich dzieci w grupie pani nie ma możliwości wyjść z nimi na spacer czy nawet na przedszkolny plac. Amerykańskie dzieci często nie mają czasu ani nawet pojęcia, czym jest swobodna zabawa. Pół dnia w przedszkolu lub szkole, następne pół na zajęciach dodatkowych.

Przeraziła mnie taka wizja rzeczywistości. Ta książka otwarła mnie i zachęciła do niezorganizowanego czasu dla siebie i dzieci na dworze, w lesie. Pokazuje przykłady zabawy tym, co dzieci mogą znaleźć – kamieniami, patykami, listkami – oraz co im to może dać.   

Książka, która zmieniła moje życie – pozostałe tytuły

24. Książka, której nie ma – Santiago Pajares

To pierwsza książka, którą przeczytałam po porodzie, a która nie dotyczyła porodu, dzieci, laktacji i innych takich, związanych z początkami rodzicielstwa. To była książka, która zmieniła moje życie jako mamy. Przywróciła we mnie nadzieję na to, że jeśli naprawdę chcę i potrzebuję, znajdę czas na czytanie dla przyjemności. Książka jest zawiłą historią fabularną, trochę o pisaniu, trochę o czytaniu, o tajemnicach, przyjaźni i przywiązaniu. Trochę o pokorze i wolności, chyba nawet jakiś wątek narkotykowy się tam znajdzie. Fabuła dość mocno zatarła się w mojej pamięci, ale umieściłam ją na tej liście właśnie dla tego jednego zdania o nadziei dla każdej matki małego dziecka.

25. Zamień chemię na jedzenie – Julita Bator

To książka, która zmieniła moje życie pod względem kulinarnym. Zmieniła przede wszystkim moje podejście do jedzenia, posiłków, gotowania, a trochę i zakupów. W trakcie i po jej przeczytaniu zaczęłam się pilniej przyglądać temu, co jemy i jak jemy. Zrobiłam generalne porządki w spiżarce i zaczęłam mądrzej gospodarować pieniędzmi na jedzenie. Julita Bator uczuliła mnie na podejście do posiłków, które są nie tylko niezbędnym paliwem do przetrawienia, ale także elementem, mającym wpływ na moje zdrowie i życie.

26. Świat Zofii – Jostein Gaarder

Świat Zofii to książka fabularna ze sporą dawką filozofii. Czytałam ją przynajmniej dwukrotnie. To dzięki jej inspiracji moja córka ma właśnie na imię Zosia. To książka o podstawach filozofii dla młodych ludzi. Pamiętam, że czytałam ją jako nastolatka, a potem już jako osoba dorosła, zawsze na odkrywając coś nowego.

27. Pięć osób, które spotykamy w niebie – Mitch Albom

Książka o nietypowej wizji nieba. Nie mogę zbyt wiele zdradzić, bo to książka fabularna. Mocno dająca do myślenia na temat swoich wyobrażeń na temat nieba.

Wzruszająca i piękną. Zmuszająca do zastanowienia nad życiem tu i teraz, i nad przyszłością.

28. 5 języków miłości – Gary Chapman

To książka o pięciu sposobach, w których okazujemy sobie miłość i komunikujemy, że kochamy tę drugą osobę.  Mówiąc swoim językiem pokazujemy też, jak chcielibyśmy, aby nam okazywano uczucia. Problem w tym, że każdy z nas ma jeden lub dwa języki dominujące, ale niekoniecznie takie same. Pozytywne słowa, prezenty, dotyk, działanie – to sposoby, w których przekazujemy, że kochamy. Nie da się i nawet nie trzeba zmieniać języków miłości swoich i swoich najbliższych. Trzeba je poznać i nauczyć się komunikować w tym języku, który jest ważny dla tej drugiej osoby, którą kochamy, kiedy chcemy jej pokazać, jak cieszy nas to, że z nami jest.

To książka, która zmieniła moje życie i podejście do męża oraz sposobu, w jakim okazywałam mu to, że jest dla mnie ważny. On też zrobił test, który znajduje się na końcu książki i nasz związek wskoczył level wyżej.  Więcej o książce, o językach miłości i darmowy do pobrania test znajdziesz tutaj

29. Z wielką odwagą – Brene Brown

Z tej książki dowiedziałam się, czym tak naprawdę jest odwaga. Poprzednią wiedzę, całkiem odmienną, musiałam całkowicie skasować, co okazało się wcale niełatwe. Brene Brown opowiada, jak na podstawie wieloletnich badań doszła do tego, że odwaga nierozerwalnie łączy się z wrażliwością.

Jak ta książka zmieniła moje życie: ukazała mi pola do pracy nad sobą, swoją wrażliwością i odwagą.

Przeczytaj moją recenzję tej książki!

30. Kochaj – Regina Brett

Regina Brett to autorka pouczająca z wielką łagodnością. Jej książki to zbiory lekcji życia, które warto stosować i do których warto wracać. Autorka opowiada o swoim życiu, ale daje też praktyczne rady, jak żyć, jak kochać. Zmusza do myślenia. To właśnie od niej zaczerpnęłam partnerstwo produktywności, choć chyba nie z tej książki. Cała jej seria jest warta przeczytania.

To książka, która zmieniła moje życie na lepsze w kwestii miłości: jej dawania, ale również brania i przyjmowania.

Książka które zmieniła moje życie – lista 30 tytułów:

 1. Biblia
 2. Kto zabrał mój ser? – Spencer Johnson
 3. Od kelnera do milionera – Tomasz Micherda
 4. Dlaczego śpimy – Dr Matthew Walker
 5. Wyloguj swój mózg – Anders Hansen
 6. Maszyna do pisania- Katarzyna Bonda
 7. Sekretne życie introwertyka – Jennifer Granneman
 8. Jesteś najlepszym przewodnikiem swojego dziecka – Kreda Book
 9. Lepiej – Gretchen Rubin
 10. Daleko-Blisko – Barbara Garczyńska
 11. Kalendarz adwentowy- Barbara Garczyńska
 12. Nie ma złej pogody na spacer – Linda Akeson McGurk
 13. 5 języków miłości – Gary Chapman
 14. Z wielką odwagą – Brene Brown
 15. Zamień chemię na jedzenie- Julita Bator
 16. Kochaj- Regina Brett
 17. Fenomen poranka – Hal Elrod
 18. Minimalizm- Leo Babauta
 19. Świat Zofii- Jostein Gaarder
 20. Pięć osób, które spotykamy w niebie – Mitch Albom
 21. Urzekająca – Stasi i John Eldridge
 22. 7 nawyków skutecznego działania- Stephen R. Covey
 23. Jak zadbać o własne finanse – Marcin Iwuć
 24. Głaskologia – Miłosz Brzeziński
 25. Książka, której nie ma – Santiago Pajares
 26. Czuła przewodniczka- Natalia de Barbaro
 27. Najbogatszy człowiek w Babilonie – George S. Clason
 28. Inaczej – Radek Kotarski
 29. Finansowe Szafarstwo- Andrew Womack
 30. Wysoko Wrażliwi – Elaine Aron

Na pewno i w Twoim życiu pojawiły się książki, które zmieniły Twoje życie.

Proszę, podziel się nimi w komentarzu!

Z chęcią przeczytam ?

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0