Miłość to chyba najważniejsze słowo w dziejach ludzkości. Jednocześnie jest to słowo najbardziej niejednoznaczne, pojemne i mylone. Każdy rozumie je na swój sposób, każdy ma swoją definicję miłości. Inaczej odbieramy znaki miłości i inaczej komunikuje bliskim, że kochamy. Czy można znaleźć wspólny język miłości? W jakim języku mówi miłość? Jakie w ogóle są języki miłości?
W artykule znajdziesz rozwinięcie poniższych podpunktów:
- Co to są języki miłości?
- Jakie mamy języki miłości?
- Test na języki miłości
- Łączenie języków miłości
- Narzędzie do właściwego używania języków miłości.
Co to są języki miłości?
Języki miłości to sposoby wyrażania i rozumienia głębokich uczuć. W związku, ale i w innych relacjach możemy odkryć, co sprawia, że czujemy się kochani. Przeważnie to, jaki mamy język miłości wpływa na to jak pokazujemy komuś, że go kochamy, ale także jak chcielibyśmy, żeby nam okazywano uczucia. Ponieważ różnimy się między sobą, nasz współmałżonek/mama/przyjaciel może mieć inny język miłości niż my. Kiedy jedna osoba posługuje się angielskim, a druga chińskim to może im się naprawdę ciężko dogadać. W rzeczywistości wystarczy, aby osoba, posługująca się językiem angielskim nauczyła się podstaw chińskiego, a chińczyk podstaw angielskiego. Tak samo może być z językami miłości: dość, że będziemy wiedzieć, jaki jest nasz język miłości, jaki tej drugiej osoby i znać jego podstawy. Ciągłe poznawanie i doskonalenie umiejętności pozwoli na coraz lepszą komunikację tak w życiu jak i w miłości.
Jakie mamy języki miłości?
Wyróżniamy pięć języków miłości. Każdy z nich ma swój charakter, jednocześnie sposób jego wyrażania może różnić się wśród poszczególnych osób, które posługują się konkretnym językiem. Działa to na takiej samej zasadzie jak dialekty. Każdy język ma ich kilka. Poniżej znajduje się opis do każdego języka.
Wyrażenia afirmatywne
Pierwszym językiem miłości są wyrażenia afirmatywne, czyli komunikowanie swoich uczuć za pomocą słów. Dla osób, które mają ten język miłości jako dominujący słowa są ważne. SŁOWA są naprawdę ważne. Takie osoby czują się kochane, kiedy słyszą szczere komplementy. Lubią być doceniane i chwalone. Potrzebują słów ośmielających, czyli zachęcających, by spróbować jeszcze raz. Odbierają, świat przede wszystkim za pomocą słów. Niezwykle istotne jest dla nich, to co ludzie do nich mówią, o nich mówią. Przejmują się tym, co one mówią i robią chcą, aby było ważne, potrzebne.
Dobry czas
Innym sposobem na okazanie sobie miłości jest spędzanie ze sobą czasu. Osoby, dla której dobry czas jest ważny, potrzebuje systematycznie spędzać czas z tą drugą osobą. Ważniejsze od tego co robicie, jest to, dlaczego to robicie. Waszym celem jest wspólne doświadczenie, to jest właśnie miłość, a dla niektórych jej najsilniejszy przejaw. Wspólna pasja, robienie razem różnych rzeczy powoduje, że zbiornik na miłość się napełnia.
Przyjmowanie podarków
Dla niektórych osób ważne jest otrzymywanie prezentów. Takie osoby lubią po prostu coś dostawać, często też same dają innym podarki jako wyraz swojej miłości. Dar, czyli coś, co możesz wziąć w ręce i powiedzieć: on pamiętał o mnie, ona myślała o mnie. Ważniejsze od tego CO się dostaje, jest, że się dostaje. Prezenty to wizualne symbole miłości, nie muszą być drogie, nie muszą być codzienne, ale dosyć częste. Można podarować karteczkę z miłym słowem, kwiat, czekoladę, zdjęcie… Braki finanse nie powinny być przeszkodą, a inspiracją do kreatywności, by zrobić coś własnoręcznie.
Drobne przysługi
Kolejnym językiem miłości są drobne przysługi. To wszystkie czynności, które jedna osoba robi dla drugiej. Gotowanie obiadu, zatankowanie samochodu, umycie schodów, powieszenie półki, pościeranie stołu, umówienie dziecka do dentysty, zrobienie herbaty. To wszystkie te drobne i większe przysługi, które jedna osoba może zrobić dla drugiej lub za drugą osobę. Nie dlatego, że musi, nie ze strachu, ale z chęci, aby tej drugiej osobie zrobić przyjemność i pokazać, że kochamy.
Dotyk
Osoby, dla których główny językiem miłości jest dotyk, lubią być przytulane, głaskane, masowane. Dotyk nie dotyczy jedynie sfery erotycznej. Dla ludzi, dla których językiem miłości jest dotyk, tak samo cenne jest: poklepanie po plecach, uścisk dłoni czy nawet po prostu siedzenie obok siebie.
Test na język miłości
Wiesz już, jakie są języki miłości. Być może po samym opisie podejrzewasz, jaki jest twój język, a być może odnajdujesz się w każdym. Skąd masz wiedzieć, jaki naprawdę jest Twój język miłości?
Wystarczy, że zostawisz swój adres e-mail, aby otrzymać test z językami miłości:
Łączenie języków miłości
Rzadko zdarza się tak, że osoba ma tylko jeden język miłości, a na resztę jest kompletnie głucha czy ślepa. Często zdarza się tak, że języków miłości mamy dwa i więcej. Nie oznacza to jednak, że innych przejawów nie lubimy i należy się ich wystrzegać. Po prostu nie robią na nas takiego wrażenia jak na wyrazy języka, na który jesteśmy wrażliwsi. Na przykładzie: jeśli ktoś ma język dotyku i prezentów lubi także czasem usłyszeć coś miłego jednak nie potrzebuje tego do szczęścia tak bardzo jak pieszczot i drobnych podarków.
Narzędzia do lepszego posługiwania się językami miłości
Aby jak najlepiej komunikować się z ukochaną osobą, przyda nam się strategia. To tak jak gramatyka w nauce języka. Nikt nie lubi się jej uczyć, a jednak jest niezwykle cenna i uporządkowuje wszystko.
Plany
Kiedy wiemy już, jaki jest nasz język miłości i wiemy, jaki jest język miłości naszej drugiej połówki, wtedy warto… zaplanować działania. Tak właśnie zaplanować. Można przystąpić od razu do działania, ale jeśli nasze języki w związku są różne, zapału i motywacji starczy nam tylko do końca tygodnia. Potem znów wrócimy do rutyny i będziemy okazywać miłość, tak jak chcielibyśmy, żeby nam okazywano i dostaniemy wyrazy miłości, takie jak nasz partner chciałby być traktowany przez nas. Wiem, bo to już przerobiłam.
Prywata:
Wiele lat temu zrobiliśmy sobie test na języki miłości, byliśmy zachwyceni i w pierwszym tygodniu po odkryciu było cudownie, a potem jakoś tak… Co jakiś czas przypominaliśmy sobie, że ta druga osoba lubi to i tamto. Częściej jednak okazywaliśmy sobie miłość według swojego języka miłości, a prawdziwą przyjemność sprawialiśmy sobie bardziej przez przypadek niż celowo.
Wróćmy do planowania. W zależności, jakie macie języki miłości możecie zrobić naprawdę różne rzeczy. Poniżej macie kilka pomysłów:
1. Zróbcie listę czynności, które moglibyśmy robić razem (dobry czas)
2. Spiszcie lista miejsc, w które moglibyście się razem wybrać (dobry czas)
3. Napisz list do żony/męża (afirmacji)
4. Naklej sobie karteczkę w widocznym miejscu: SŁOWA SĄ WAŻNE (afirmacje)
5. Załóż notes z pomysłami na prezenty (podarunki)
6. Codziennie pamiętaj o przytulaniu (dotyk)
7. Łap małżonka za rękę gdziekolwiek razem idziecie (dotyk)
8. Siedźcie blisko siebie, kiedy rozmawiacie (dotyk)
9. Przynoś coś drobnego małżonkowi z każdych zakupów (podarunki)
10. Zróbcie listę próśb, jakie usłyszałeś ostatnio od siebie (przysługi)
11. Poproś o wskazanie konkretnych codziennych przysług, które będą stanowić oznakę miłości (przysługi)
Gra: sprawdzanie zbiornika
To, jakie jest nasze samopoczucie się sumą wypadkową wielu elementów, poczucie bycia kochanym jest jednym z nich, jest jednak dość istotne. Gra w sprawdzanie zbiornika polega na tym, żeby trzy razy w tygodniu przez trzy tygodnie pytać siebie: W jakim stanie jest twój zbiornik miłości w skali od 1 do 10 gdzie zero to pusty zbiornik, a 10 to przepełnienie. Po podaniu stanu zbiornika druga osoba pyta: Co mogę zrobić, aby zapełnić twój zbiornik miłości? Następie szanse ma druga osoba. Zapisujcie swoje wyniki. Prawdopodobnie z tygodnia na tydzień będą coraz lepsze.
Powodzenia w miłości i jej odpowiednim i odwzajemnionym okazywaniu. Pamiętajcie:
Nie chodzi o to jak szybko, ale jak dobrze nauczymy się tego co jest istotne.
Wpis powstał na podstawie książki Gary’ego Chapmana pt. „5 języków miłości„.
Uważasz ten wpis za wartościowy?
Możesz postawić mi wirtualną kawę 😊