Postanowiłam sobie, że po wybraniu osobistego słowa roku zrobię parę rzeczy, które pomogą mi zgłębić znaczenie i korzyści danego słowa. Jednym z zadań, jakie sobie wyznaczyłam, jest przeczytanie książki poświęconej temu słowu. W tym roku (2023) moim słowem jest ODWAGA. Zapraszam do recenzji książki autorstwa Brené Brown pod tytułem Z wielką odwagą [1].
„Wiemy, że wykazywanie się wielką odwagą oznacza angażowanie się w naszą wrażliwość, co nie może nastąpić, gdy wstyd ma ostatnie słowo i to samo dotyczy radzenia sobie z napędzanymi lękiem poczuciem braku więzi z innymi ludźmi”.
Fabuła książki
Z wielką odwagą to książka popularno-naukowa. Choć nie ma fabuły, miejscami czyta się ją jak najlepszą powieść. Przy niektórych fragmentach jednak w oczach stają łzy, a w gardle gula, która utrudnia czytanie. A każdy, absolutnie każdy, znajdzie w niej coś trudnego, z czym się zmaga.
Wracając do książki, powstała ona na podstawie dwunastu lat badań nad związkami międzyludzkimi i uczuciami, takimi jak wstyd czy empatia.
Na kartach książki Brené Brown najpierw przygląda się naszej kulturze i prześladującego nas nieustanie poczuciu „nigdy dość”, czyli wiecznego bycia niewystarczającym. Dobrze nam znane bycie nie dość szczupłą, bystrą, dobrym, szczęśliwym itp. Następnie obala mity dotyczące wrażliwości, która nie jest słabością ani zobojętnieniem – i choć niektórzy tego nie przyjmują, to dotyczy wszystkich ludzi na całym świecie. Czym jest wrażliwość? Naszą najdokładniejszą miarą odwagi. Co to znaczy? Musisz przeczytać.
Odwaga, dzięki której działamy i po którą ja sięgnęłam z powodu osobistego słowa roku i Ciebie też zachęcam.
- Co odwaga ma do wstydu?
- Jakie zbroje wkładamy, aby chronić się przed wrażliwością?
- Szczere zaangażowanie – jak je pobudzić i dlaczego często burzy spokój?
- Jak przejść z miejsca, w którym jesteśmy do miejsca, w którym pragniemy być?
- Co zrobić, aby stać się dorosłym, którym chcielibyśmy, aby nasze dzieci były w przyszłości?
- Jak być odważnym w dzisiejszym świecie?
- Na te i wiele innych, ważnych pytań znajdziesz odpowiedzi w książce Brené Brown Z wielką odwagą.
„To, co wiemy, ma znaczenie, lecz to, kim jesteśmy, znaczy jeszcze więcej.”
O autorce
Brené Brown to badaczka, pochodząca z Teksasu. Od szesnastu lat bada zagadnienia związane z odwagą, wstydem, wrażliwością i empatią. Napisała pięć książek, które stały się bestsellerami „New York Timesa”. Kilka razy wystąpiła na konferencji TED, a jeden z jej wykładów TED – Potęga wrażliwości (The Power of Vulnerability), który można z polskimi napisami zobaczyć tutaj (trwa 20 minut), odtworzono już ponad 30 milionów razy. Inne jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Poza Z wielką odwagą są nimi:
- Dary niedoskonałości,
- Z odwagą w nieznane,
- Rosnąc w siłę,
- Odwaga w przywództwie.
„Miłość to nie coś, co dajemy bądź dostajemy. To coś, co pielęgnujemy i o co się troszczymy, więź, która może być wzmacniana między dwojgiem osób, gdy istnieje w każdym z nich – możemy kochać innych tylko tak, jak kochamy samych siebie”.
Moje odczucia
To książka jest jak Biblia. Choć – całe szczęście – znacznie cieńsza. Niewiarygodnie potrzebna, choć miejscami szalenie trudna, wzruszająca, wkurzająca, zabawna, dzięki dystansowi Brené do samej siebie. O tej książce trudno dużo opowiadać, ją trzeba po prostu przeczytać i przeżyć. Przetrawić i coś zmienić. Dopisuję ją do książek, które zmieniły moje życie, które znajdziesz tutaj.
Jestem niesamowicie wdzięczna Brené Brown, że ją napisała, mojej siostrze, że mi ją podsunęła i sobie, że nareszcie po nią sięgnęłam z racji osobistego słowa roku.
Cytaty
Uwielbiam cytaty, dlatego szukam głębokich myśli, które mogę wyjąć i zapisać w każdej pozycji, po jaką sięgam. Chcę, żeby z osobistego słowa roku w każdym roku pozostały takie cytaty. W tekście znajdziesz parę cytatów, poniżej umieściłam kolejne kilka fragmentów, które mnie poruszyły. Jeśli dotkną czułej strony w Twoim sercu i zaciekawi Cię, co jest przed lub za tymi kilkoma linijkami, u dołu strony znajdziesz sklepy, w których możesz je kupić.
„Jeśli chcemy uczyć najmłodszych, by wykazywali się wielką odwagą w kulturze nigdy dość, pytanie, które powinniśmy sobie zadać nie brzmi: »czy potrafisz być dobry rodzicem«, lecz raczej: »czy jesteś takim dorosłym, jakim chciałbyś, aby Twoje dziecko było w przyszłości?«”
„Jednak za każdym razem, gdy pozwalamy sobie zanurzyć się w radości i ulegamy tym momentom, budujemy odporność i pielęgnujemy nadzieję”.
„Kochanie samego siebie i wzajemne wspieranie się w procesie stawania się autentycznym jest prawdopodobnie najwspanialszym aktem świadczącym o wielkiej odwadze”.
„Jestem tylko tak surowy dla innych ludzi, jak dla siebie”.
Parametry książki:
Tytuł: Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi rodzicami i liderami jesteśmy
Autor: Brené Brown
Liczba stron: 231
Wydawnictwo: Laurum
[1] Książkę kupiłam za własne pieniądze bez współpracy z wydawnictwem.