Mamy Dzień Mamy

Za tydzień Dzień Mamy. Większość z nas zna dobrze swoje mamy, a jednocześnie wielu z nas co roku ma ten sam problem. Nie wie, co tym mamom podarować na Dzień Matki. Wiele mam nie wie także, co same chciałby dostać i jak spędzić ten dzień. A to może być pojedyncza, podwójna lub nawet potrójna okazja do świętowania. Zawsze, ale to zawsze możemy ją świętować. Dlaczego i jak? Zaraz Wam przedstawię mój punkt widzenia na ten wyjątkowy dzień.

Dzień Matki z pierwszą mamą

Każdy z nas miał lub nadal ma Mamę. Tę jedną jedyną kobietę na świecie, która nas urodziła. Dała nam życie. Bez względu na to, jaka była, ten prezent będący początkiem wszystkiego, jest powodem do wdzięczności. Kwiaty i prezenty nigdy nie oddają i nie zrównoważą tego, co otrzymaliśmy.

Wielu z nas nie mieszka już z rodzicami. Nie może przyjść i powiedzieć:

Dziękuję, wszystkiego najlepszego z okazji dnia Mamy.

Wciąż jednak mamy telefony, możemy wysłać kartkę, możemy w ten lub inny dzień przyjechać, odwiedzić, pokazać jej, że jest dla nas ważna.

Mamy dzień mamy tylko raz w roku. Postarajmy się, żeby choć raz na parę lat pobyć z mamą w ten dzień, jak kiedyś w dzieciństwie. Poświęćmy ten jeden dzień, tak jak ona poświeciła nam ich tyle. 

Dzień mamy będąc mamą

Wiele z nas także jest mamą i w ten dzień, zamiast odpoczywać, dokłada sobie. Nie wymagajmy zbyt wiele od siebie i swoich dzieci w ten dzień matki. Celebrujmy macierzyństwo, odpoczywając od obowiązków. Ja wiem, że obowiązki mamy są jak kosz na pranie – nigdy nie widać końca, nigdy nie ma dna. Spróbujmy jednak w ten dzień odpuścić.

Będąc mamą liczba osób, o których trzeba pamiętać w ten dzień, rośnie – i to tak wykładniczo.  Poza tym, że to nasze święto, trzeba także pamiętać o rodzonej mamie i mamie męża czy ojca naszego dziecka.

Gdyby te dwie mamy nie powiedziały „tak” życiu, które zaczęło się wiele lat temu, wtedy nie moglibyśmy świętować w taki sposób. W sumie, to nie moglibyśmy świętować w żaden sposób.

Pamiętajmy o tym, nie zapominając jednak o sobie.

Dzień mamy wszystkich mam

Każdy z nas także, choć nie każdy o tym wie, lub w to nie wierzy, ma jeszcze jeden powód lub raczej osobę, dla której warto dzisiaj świętować.

Maryję.

Myślę, że nieprzypadkowo Dzień Mamy wypada właśnie w maju. Najpiękniejszym miesiącu, poświęconym właśnie tej jednej mamie. Maj to najbardziej kwietny, pachnący, kolorowy miesiąc. Maryja była i ciągle jest najlepszą mamą na świecie i jak każda mama, ucieszy się, jeśli będziemy o niej pamiętać w tym dniu, jeśli poświętujemy razem z nią.

6 sposobów na nietypowe uczczenia tego Święta

Kilka pomysłów już wymieniłam, ale powtórzę je jeszcze raz, dokładając kolejne.

– spędzenie czasu ze swoją mamą

Odwiedzenie mamy w dzień mamy może być cudownym prezentem i sposobem na uczczenie tego święta. Wiem, że czasem się nie da, jednak czasem jest to kwestia przemyślenia swoich priorytetów.

– wyjazd rodzinny

Wycieczka rodzinna może być dobrym pomysłem świętowania i integracji rodziny. Wspomnienia wspólnych doświadczeń zostaną z nimi dłużej niż kolejna rzecz odłożona na półkę.

– spotkanie z innymi mamami

Często w przedszkolach i szkołach organizowane są akademie, często w różnych miejscach organizowane są akcje dla mam z dziećmi lub dla całych rodzin. Można także umówić się z siostrami lub koleżankami. Mamy świętują, a tatusiowie zajmują się dziećmi.

– dzień tylko dla siebie

Szczególnie, kiedy masz małe dzieci. Odpoczynek od obowiązków mamy, choć na parę godzin pozwoli Ci zobaczyć, że choć w codzienności brakuje Ci czasu dla siebie, to w momencie odpoczynku od dzieci po jakimś czasie brakuje Ci właśnie ich.

– odwiedzenie kościoła / sanktuarium maryjnego

Jedną z osób, które świętują w ten dzień, jest właśnie Maryja. Niech w to święto czuje się odwiedzana. Przyjdź lub przyjedź do domu, w którym pomieszkuje na Ziemi. Może w miejscu w Twojej okolicy, w którym jeszcze nie byłaś? To nie musi być Częstochowa czy Licheń – w Polsce jest wiele pięknych kościołów poświęconych naszej Mamie.

– odwiedzenie cmentarza

Szczególnie, kiedy Twoja rodzona mama świętuje ten dzień w niebie. Może Twoja teściowa odpoczywa już na cmentarzu, a może Twoja babcia czy prababcia. Każda mama w Twojej rodzinie odegrała w Twoim życiu jakąś rolę, dzięki której masz swojej „dzisiaj”.  A być może, zamiast odwiedzać mamę, odwiedzasz własne dziecko. To najtrudniejszy sposób świętowania tego dnia. Wierzę, że serce potrafi ogarnąć także tę okoliczność.

Prezenty na dzień mamy

– kwiaty – ta propozycja musiała się pojawić. Kobiety przeważnie lubią dostawać kwiaty, choć niektóre wolą w donicy zamiast ciętych. Ja taka mam. Szkoda mi ciętych kwiatów, bo mam poczucie – wiem, to niepopularne – że gdy dostaję kwiaty cięte, to tak naprawdę dostaję martwe kwiaty. Jeszcze kolorowe, ale bez korzeni nie będą mogły ze mną zostać dłużej niż kilka dni. Kwiat w donicy ma możliwość po pierwsze cieszyć mnie wiele dni, a może i miesięcy czy lat, a po drugie – może także rozrosnąć się tak, że da mi kolejne kwiaty. To tak, jakbym dostawała kwiat-matkę.

W tym roku zamierzam dać jednej z mam właśnie roślinkę, która rozrosła się u mnie na tyle, że muszę i chcę się nią podzielić. 

–  zdjęcia – mamy mają przeważnie mało swoich zdjęć. Prezent w postaci zdjęć można ująć w różny sposób. Można mamie podarować zdjęcie fizyczne. Dać do ręki pojedyncze fotografie. Można także podarować album. Można także zorganizować sesję zdjęciową. Profesjonalną, a być może taką domową, by porobić sobie z mamą zdjęcia.

–  książka – nie mogło zabraknąć tego prezentu u pisarki. Książka to zawsze dobrzy prezent. Jeśli Twoja mama nie lubi czytać, to może album z czymś, czym się interesuje? Wzrok już nie ten? To może, zamiast kupować gotowej książki, stwórz taką sam? Z ulubionych powiedzonek Twojej mamy, ze zdjęć, na których wyszła najlepiej?

Mamy dzień mamy raz w roku, celebrujmy to święto.

Trudny dzień mamy

Dla niektórych Dzień Mamy to smutny dzień. Nieposiadanie dzieci mimo szczerych chęci. Samotne macierzyństwo. Strata dziecka w ciąży. Macierzyństwo z depresją. Bycie mamą dla niepełnosprawnego dziecka. W takiej sytuacji Dzień Mamy może być trudny, smutny. To też jest ok.

W ten dzień nie ma obowiązku uśmiechania się. Choć dla takich mam nie ma dedykowanych produktów w sklepach, to można im coś podarować.

Czas, przytulenie, spacer, a także modlitwę.

Niewiele osób pamięta o cieniach tego dnia dla niektórych osób. Sama nie zdawałam sobie z tego sprawy, dopóki jedna z mam nie podzieliła się przykrym doświadczeniem. Ty też znasz taką osobę, nawet jeśli o tym nie wiesz. Pomyśl o nich i jeszcze bardziej bądź wdzięczny, jeśli masz tylko pozytywne powody do świętowania Dnia Mamy. Pamiętajmy też, że trudne macierzyństwo to pewien etap – po nim z pewnością przyjdzie następny. Zawsze trzeba mieć na dzieję na lepsze jutro, bo przecież po każdej burzy zawsze wychodzi słońce ?

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0