Pytania i odpowiedzi o książki Barbary Garczyńskiej z serii o Małgosi i Pawełku Nuta

Kiedy wybieramy dla kogoś książkę, szczególnie dla dziecka, mamy kilka pytań weryfikujących czy ta konkretna pozycja jest odpowiednia. To jest dla mnie naturalne. Sama, kiedy chcę kupić książki, doszukuję się odpowiedzi lub – jeśli jest taka możliwość, na przykład na targach lub w księgarni – dopytuję o szczegóły. Aby ułatwić wybór, a także zaspokoić ciekawość. zebrałam listę najczęściej zadawanych pytań odnośnie moich książek z serii o Małgosi i Pawełku Nuta.  

Dla kogo są książki z serii o Małgosi i Pawełku Nuta?

Moje książki są dla dzieci. Często jestem pytana, dla dzieci w jakim wieku – a to zależy nie tylko od liczby przeżytych przez nie lat, ale także od dojrzałości. Dojrzałości dziecka i rodziny. Kalendarz adwentowy jest dla tych najmłodszych, od czwartego roku życia. Taki miałam cel, pisząc tę książkę dla mojej pierworodnej.

Jednak moi synowie najchętniej słuchali. najlepiej korzystali i najbardziej rozumieli tę książkę, kiedy mieli 5 i 6 lat. Także wszystkie książki z serii są dla dzieci między czwartym a dziesiątym rokiem życia, z tym zastrzeżeniem, że jedne dzieci pojmą sens szybciej, a inne – później. Gdyby tekst był niezrozumiały, na końcu każdej książki, znajduje się słowniczek z trudniejszymi pojęciami. 

Jeśli jednak miałabym wskazać moje preferencje wiekowe dla książek z serii o Małgosi i Pawełku Nuta, to:

Kalendarz adwentowy – od 4 lat

Kalendarz wielkopostny – od 5 lat

Moc sakramentów – od 6 lat

Dziesięć przykazań Bożych – od 6 lat  

Modlitewnik dla dzieci – od 4 lat

Modlitewnik nie jest częścią serii o Małgosi i Pawełku Nuta, jednak napisałam tę książkę w przerwie między Kalendarzem wielkopostnym a Mocą sakramentów i z racji oprawy graficznej tej samej ilustratorki, kojarzona jest z serią.

Dlaczego na końcu są pytania?

Na końcu poszczególnych rozdziałów znajdują się pytania, które mają na celu podsumować przeczytaną treść, a także sprawdzić, czy dzieci słuchały, a raczej: czy zrozumiały, o czym był tekst. Pytania także mogą otworzyć dyskusję na temat przeczytanej treści. Mogą być zachętą do dalszego zgłębiania tematu, poruszonego w konkretnym opowiadaniu.

Jaka jest kolejność czytania?  

Kolejność przygód dzieci jest inna, niż kolejność powstawania książek serii o Małgosi i Pawełku Nuta. Pierwsza z nich to Kalendarz adwentowy – wtedy Małgosia ma cztery lata, Pawełek dwa.

W drugiej książce, pt. Kalendarz wielkopostny rodzeństwo jest już o rok starsze, więc Gosia ma pięć lat, a Paweł trzy. 

Następnie napisałam Moc sakramentów, w którym dziewczynka ma osiem lat, a chłopiec sześć lat.

Ostatnia z książek w serii o Małgosi i Pawełku Nuta to Dziesięć Przykazań Bożych. Jej akcja toczy się, gdy dzieci mają odpowiednio siedem lat (Gosia) i pięć (Pawełek).

Kolejność powstania:

  1. Kalendarz adwentowy
  2. Kalendarz wielkopostny
  3. Moc sakramentów
  4. Dziesięć przykazań Bożych

Kolejność czytania:

  1. Kalendarz adwentowy
  2. Kalendarz wielkopostny
  3. Dziesięć przykazań Bożych
  4. Moc sakramentów

Gdzie można kupić książki z serii o Małgosi i Pawełku Nuta?

Książki można kupić w moim sklepie internetowym i tylko w nim otrzymać książkę wraz z autografem. Moje Książki można dostać także w księgarni internetowej wydawnictwa Promic, które wydało moje książki, a także w innych księgarniach internetowych. Czasem można znaleźć je także w stacjonarnych księgarniach, szczególnie w dużych miastach i przede wszystkim w Warszawie, która jest miejscem siedziby wydawnictwa.

O czym są książki z serii o Małgosi i Pawełku Nuta?

Książki z serii są zbiorami opowiadań. W każdej książce jest nieco inna tematyka, którą można rozpoznać już po tytule. Wspólne dla serii są postacie i ich świat. Rodzina Nuta to dwójka rodziców: Kasia i Kamil, wychowujący dwójkę dzieci – Małgosię i Pawełka. W niektórych częściach pojawia się także babcia Irenka i wujek Karol. Nutowie są nieidealną rodziną, podobną do wielu, a jednocześnie różną od wszystkich. Taką, w której dzieci się bawią się i kłócą, a także zadają mnóstwo pytań. Rodzice wspierają się i okazują sobie szacunek, jednak są też zmęczeni i popełniają błędy. Mimo to starają się, jak tylko potrafią, pokazywać świat i jego Stwórcę. Kasia i Kamil słuchają i stosują elementy rodzicielstwa bliskości. Każde z opowiadań rozwiązuje jakiś problem pociech, przy którym zadają one pytania lub zmagają się z jakąś trudnością.

Z jakich okazji można dać dziecku taką religijną książkę?

Książki religijne można dawać dzieciom bez okazji, jednak książki z serii o Małgosi i Pawełku Nuta są dosyć specyficzne i jakby dopasowane do konkretnego momentu w roku lub życiu dzieci. Kalendarz adwentowy idealnie nadaje się na czas przygotowania do Bożego Narodzenia, a więc Mikołajki obchodzone szóstego grudnia to ostatnia okazja na prezent na adwentowy czas. Kalendarz wielkopostny z kolei przygotowywał do przeżycia Triduum Paschalnego.

Moc sakramentów to książka stworzona specjalnie jako prezent i pamiątka Pierwszej Komunii Świętej. Jednak może być także świetnym pomysłem na podarunek z okazji chrzcin, czyli przyjęcia do rodziny Bożej. Niemowlę będzie musiało do książki dorosnąć, jak do większości podarunków z okazji Chrzcin.

Dziesięć Przykazań Bożych to dobry prezent z okazji Bożego Narodzenia lub Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego.

Modlitewnik dla dzieci to prezent idealny na dzień dziecka lub chrzest.

Czy moje dzieci są pierwowzorami Małgosi i Pawełka? 

Tak i nie. Kiedy tworzyłam Kalendarz adwentowy, pisałam go dla wówczas czteroletniej córki. Książkowa Małgosia – tak jak ona – zadaje mnóstwo pytań. Moim drugim dzieckiem jest syn, młodszy właśnie o około dwa lata, ale na tym podobieństwa się kończą. Bohaterowie mają swoje miejsce i postać w mojej wyobraźni, a moje dzieci swoje miejsce w rzeczywistości i moim sercu.

Kto zrobił takie piękne ilustracje do serii o Małgosi i Pawełku Nuta?

Ilustracje nie są mojego autorstwa – choć chciałabym tak pięknie rysować, nie potrafię. Ilustracje do wszystkich książek z serii o Małgosi i Pawełku Nuta wykonała Ewelina Jaślan-Klisik.

Najpierw powstaje mój tekst, a potem wysyłam go w formie pliku do wydawnictwa. Wydawnictwo po redakcji wysyła tekst do ilustratorki, ze wstępnymi wytycznymi. No, a potem ilustratorka tworzy ilustracje.

Jak to robi oraz więcej szczegółów o tajnikach jej pracy możesz przeczytać tutaj.

Czy książki są zgodne z nauką Kościoła Katolickiego?

Tak, książki z serii o Małgosi i Pawełku Nuta posiadają imprimi potest. To znaczy, że w trakcie pracy nad książką treść została zbadana pod kątem poprawności z nauczaniem Kościoła Katolickiego. Wydawnictwo zatrudnia osobę, która ma odpowiednie kompetencje wydać taką zgodność. Ta osoba czyta dokładnie treść i ją aprobuje albo zgłasza konkretne poprawki, aby można było takie imprimi potest nadać.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do komentowania – z chęcią odpowiem.

Jeśli już masz moje książki, to bardzo się cieszę. Będę wdzięczna za każda polecajkę w mediach społecznościowych lub wśród znajomych.

Aby być na bieżąco z moją twórczością, zapisz się do newslettera. Zrobisz to poniżej wpisu ?

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0