Zbliża się czas wakacji. Rodzinnych spotkań i wyjazdów. Jednak dobre chwile rodzinnie spędzone, tak jak wakacje, szybko się kończą. Pamięć jest ulotna, dlatego chcąc zachować jak najwięcej wspomnień, robimy zdjęcia, przywozimy pamiątki. Po wakacjach, a także po latach, takim przypomnieniem dla wspomnień może być książka rodzinna. Po co i jak zrobić książkę rodzinną? Na to pytanie opowiadam poniżej. Zapraszam do czytania.
Jak stworzyć książkę rodzinną?
Każda rodzina jest inna, więc i każda książka rodzinna będzie inna. Ten wpis to nie instrukcja krok po kroku, a raczej zbiór propozycji, inspiracji, z których możesz skorzystać, orientując się, jak się do tego zabrać.
Wymyśliłam sobie taki challenge na tegoroczne wakacje. Dzielę się nim, jednocześnie porządkując pomysły i szukając kolejnych. Książkę najlepiej stworzyć z otwartością na nowe wyzwanie.
Z czego składa się książka?
Tradycyjna książka składają się z kilku części. Wzorując się na tym, co mamy na myśli mówiąc „książka”, możemy stworzyć własną książkę rodzinną.
Na standardową, fizyczną książkę składa się:
Okładka – trzymająca kartki w środku w jedną całość.
Wnętrze – wypełnione treścią i/lub ilustracjami.
Element spinający – czyli zszywki, sznurek, klej. To najmniejsza i niepozorna część, o której w ogóle nie myślimy, obcując z książką, a jednak od jakości dobrze dobranego materiału zależy, jak długo książka przetrwa i jak będzie nam się z niej korzystało.
Tworzenie okładki do książki rodzinnej
Okładkę do książki rodzinnej można stworzyć na początku – i to do niej dopasować wkład. Albo odwrotnie – najpierw stworzyć strony, które będą wewnątrz, a potem obudować je okładką.
Jeśli zaczniemy od okładki, to potem wielkość i pozycje środkowych stron będziemy musieli dostosować właśnie do niej.
Osobiście jako pisarka jestem zdania, że lepiej zadbać najpierw o środek i treść, a piękną okładkę zawsze można do tego stworzyć i dopracowywać później, kiedy książka rodzinna jest już gotowa.
Łatwiejszy sposób na stworzenie książki rodzinnej
Można stworzyć wszystko od zera – wtedy potrzebujemy na to dość dużo czasu. Można także użyć półproduktu. Oba rozwiązania mają swoje zalety.
Kiedy chcemy stworzyć książkę szybciej, a nasze dzieci nie pala się do długiej, manualnej pracy lub my mamy mniejszą na to ochotę, a jednocześnie pragniemy stworzyć taką książkę rodzinną, możemy wykorzystać półprodukty. To znaczy: możemy wziąć zwykły zeszyt z czystymi kartkami lub w kratkę i gotowy format wypełnić treścią.
Na rynku są już gotowe książki z pustymi kartkami lub albumy, do których można wkleić zdjęcia, a także dopisać odpowiednią treść.
Wyższy level – tworzenie książki od zera
Jeśli jednak chcemy stworzyć książkę rodzinną w jak największym stopniu samodzielnie, będziemy potrzebować więcej czasu i trochę więcej materiałów. Własnoręcznie od początku wykonana książka oferuje jednak więcej możliwości, niż korzystanie z gotowca.
Tworząc kartki, możemy wybrać dowolną ich wielkość. Można zostawić kartki A4, można też przyciąć je do kwadratu lub wykonać kartki w kształcie koła, trójkąta… Możemy przyciąć je również nożyczkami ze wzorkiem.
Dobrze, aby okładka była z grubszego materiału – na przykład kartonu.
Możemy użyć białych kartek, lepiej z papieru technicznego niż z rysunkowego czy kartek z drukarki. Świetnie sprawdzą się także kolorowe kartki.
Kolejność zadań do stworzenia książki rodzinnej
- Pomysł książki rodzinnej
- Podzielenie się pomysłem z rodziną
- Podział zadań
- Plan scenariusza książki
- Wywołanie wybranych zdjęć
- Zaopatrzenie się w materiały: kartki, mazaki, kredki, klej, naklejki, sztywną tekturę i/lub książkę bądź zeszyt do wypełnienia
- Zaplanowanie dwóch godzin na stworzenie książki
- Wspólny czas tworzenia
- Tworzenie okładki
- Podziwianie wspólnie stworzonego dzieła
Poszczególne zadania
Kiedy wpadniesz na taki pomysł, jak książka rodzina, który dotyczy całej rodziny, warto go skonsultować z pozostałymi jej członkami. Twój entuzjazm może zarazić innych, a może trzeba będzie ich trochę przekonać do tego, że to może być świetna zabawa.
Kiedy już podejmiecie wspólną decyzję, że chcecie stworzyć książkę rodzinną, warto już na początku podzielić zadania. Kto będzie robił zdjęcia na wyjeździe, kto zbierze bilety i ulotki do miejsc, kto będzie prowadził krótkie notatki z poszczególnych dni, kto zajmie się wywołaniem zdjęć itp.
Warto, aby każdy, nawet najmniejszy członek rodziny, miał jakiś wpływ, swoją działkę. Jeśli w rodzinie mamy maleństwo do dwóch lat, można ozdobić album odciskiem jego dłoni lub stóp, kiedy wszystkie karty będą już gotowe.
Następnie możemy wspólnie określić, jaki mamy plan książki. Wstępny scenariusz pomoże nam zrobić jeszcze lepsze zdjęcia na wyjeździe. Jeśli decyzję o rodzinnej książce podejmiemy już po wyjeździe, pomoże on nam z kolei lepiej wybrać rodzinne fotografie.
Wybieranie zdjęć może być zadaniem jednej z osób, a może być również wspólnym zadaniem podczas pracy nad książką.
Kiedy już mamy zdjęcia, pora zaopatrzyć się w plastyczne rzeczy, którymi przykleimy i ozdobimy naszą książkę. Taśmy washi, kolorowe kartki, dziurkacze ze wzorkami, nożyczki o nietypowym kształcie, kredki, mazaki, farby, guziki… Długo by wymieniać.
Wykonanie książki wspólnie zajmie nam z pewnością trochę czasu. Jednocześnie dzieci mogą nie być gotowe spędzić przy stole dużo czasu. Przy starszych dzieciach możemy zarezerwować dwie godziny, przy młodszych – godzinę. Po tym czasie będziemy wiedzieć, czy potrzeba jeszcze kolejnego spotkania, aby dokończyć książkę, czy też dokończymy ją sami.
Jeśli korzystaliśmy z gotowej książki, to po wspólnym stworzeniu możemy przejść do jej podziwiania. Jeśli natomiast własnoręcznie przygotowaliśmy strony, zostaje nam jeszcze stworzenie okładki, a także złożenie jej, aby tworzyła jedną całość.
Złożyć książkę możemy na kilka sposobów. Jeśli kartek jest niewiele, można to zrobić spinaczem. Można także dziurkaczem zrobić dziury i przewiązać kartki wstążką. Można też luźne kartki włożyć do okładki i taką całość przewiązać wstążką jak prezent.
Książka rodzinna – pomysły na wnętrze
Jeśli chodzi o treść – tutaj również możemy popłynąć, jeśli wolimy morze lub powspinać się na wyżyny, jeśli wolimy góry.
Wasza książka rodzinna może składać się ze zdjęć opisanych i/lub ozdobionych rysunkami dzieci. Można do tego dołączyć bilety wstępu do kina, na basen czy do muzeum. Można wkleić ulotki miejsc, w których byliście.
Możecie stworzyć z niej opowieść, a poszczególnych członków rodziny uczynić bohaterami. Taka książka może się zaczynać od słów:
Dawno, dawno temu w małym miasteczku żyła sobie mama Natalia i tata Marcin ze swoimi ukochanymi dziećmi – córką Martą i synkiem Tomkiem (do tego rodzinne zdjęcia zrobione w mieście, w którym mieszkacie). Pewnego pięknego dnia wyjechali na wakacje w góry. Marta i Tomek każdego dnia wstawali późno (zdjęcie w łóżkach).
Co dalej? To już zależy tylko od Waszej wyobraźni.
Korzyści stworzenia książki rodzinnej
– piękna pamiątka na lata,
– czas wspólnie spędzony z rodziną,
– nowe umiejętności,
– sensomotoryczne ćwiczenia dla dzieci,
– kolejne wspomnienia i zdjęcia z tworzenia książki rodzinnej.
Jak myślicie, warto zadbać o stworzenie wspólnie takiej oryginalnej pamiątki? Dajcie znać w komentarzach poniżej 😊
Uważasz ten wpis za wartościowy?
Możesz postawić mi wirtualną kawę 😊