Jak modlić się z dziećmi?

Modlić się każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi. To zdanie to może nie idealny, ale dobry wstęp do modlitwy z dzieckiem. Czego potrzeba, by modlić się z dziećmi? Przede wszystkim chęci (naszych, a najlepiej i dziecka) – na początek to wystarczy. Kiedy się modlić z dzieckiem? W jakiej postawie?  Od czego zacząć modlitwę z dzieckiem i właściwie, po co modlić się z dziećmi?

Jak modlić się z dziećmi w poszczególnych etapach życia?

Najlepiej modlić się z dzieckiem od samego początku. Oczywiście początkowo bardziej to my się modlimy, a dziecko modli się, towarzysząc nam.

Jak modlitwa może wyglądać na różnych etapach rozwoju życia dziecka? 

modlić się z dzieckiem

Kiedy maluch jest jeszcze w brzuchu, modli się, słysząc naszą modlitwę. Dlatego warto czasem pomodlić się głośno. Jak? Tak, jak robiłaś lub robiliście to dotychczas, zanim pojawiło się dziecko, bo możecie się modlić wspólnie z ojcem dziecka.  

Kiedy już się narodzi, jego modlitwą może być słuchanie religijnych, spokojnych piosenek. Muzyka gospel i uwielbieniowa, medytacje chrześcijańskie – to wszystko może być świetną formą modlitwy.

Kiedy dziecko zacznie już coraz bardziej świadomie i celowo operować rękami, czyli około roku życia, można nauczyć go znaku krzyża. Jest to również świetne ćwiczenie z motoryki dużej i motoryki małej, a przekraczanie środkowej linii ciała wpływa pozytywnie na integrację sensoryczną i rozwój mózgu (jestem pedagogiem – to taka ciekawostka, że nauka znaku krzyża ma dobry wpływ nie tylko na rozwój duchowy, ale także naszego ciała).

Kiedy dziecko ma ponad rok, bliżej dwóch i więcej, może powtarzać za nami słowa. Mów słowa modlitwy dziecko będzie za tobą powtarzać, puszczaj i śpiewaj piosenki tańczcie na chwałę Pana.

Kiedy dziecko ma kilka lat, testuje granice, więc może przyjść etap pt. „nie chcę się modlić”. To powszechne i można napisać osobny artykuł w tym temacie. Mam kilka sposobów na taki czas buntu względem modlitwy dziecka. Dzieci lubią wtedy decydować o sobie, o innych najlepiej także. Wykorzystajmy to i pozwólmy mu. Zaproponujmy, że to ono poprowadzi modlitwę. Nie patrz na jakość, a na starania. Najprawdopodobniej usłyszysz słowa, które wielokrotnie powtarzałaś na modlitwie.

modlić się z dzieckiem

Co z modlitwą nastolatka? Do tego etapu jeszcze ze swoimi dziećmi nie dotarłam. Myślę, że warto zachęcać, zapraszać do wspólnej modlitwy, a także zaproponować modlitwę samodzielną. Czytanie pisma świętego? Napisze o tym więcej już wkrótce, bo dzieci szybko rosną.

Jak modlić się z dziećmi – postawa. Dzieci widzą lepiej, niż słyszą

Taką postawą, jaką my będziemy mieć na modlitwie, taką bardzo szybko zacznie przybierać dziecko. Możecie mieć stałą postawę możecie ją zmieniać. To od ciebie zależy. Osobiście uważam, że dobrze jest tę postawę co jakiś czas zmieniać. Czasem na siedząco, czasem na stojąco, a czasem klęcząc. Niemowlaki i bardzo małe dzieci na leżąco. Modlitwa może być także elementem usypiania małego dziecka. Uważam, że to piękne zasypiać z modlitwą na ustach. Oprócz tego możecie modlić się na stojąco lub siedząco przed jedzeniem, znakiem krzyża lub jednym zdaniem dziękując za pokarm.

Dzieci starsze coraz bardziej naśladują, więc jak Ty uklękniesz, ono prawdopodobnie też uklęknie. Ty siedzisz – ono także będzie siedziało. Czasem będzie chodzić, wstawać – to również normalne. Potrzeba ruchu w tym wieku może być bardzo silna. Jeśli odmienna postawa dziecka bardzo Ci przeszkadza, powiedz mu o tym. Jeśli sytuacja często się powtarza, zmień czas modlitwy na wcześniejszy.

Jak modlić się z dziećmi – od czego zacząć?

Modlić się z dzieckiem najlepiej zacząć od czegoś banalnego. Nawet dziecko, które nie potrafi jeszcze nic powiedzieć czy powtórzyć, może i potrafi naśladować. Co naśladować? Znak krzyża. Zrób znak krzyża, a potem pomóż dziecku ułożyć odpowiednio ręce. Złożone ręce, klęczenie lub stanie i trzymanie się za ręce podczas modlitwy mają znaczenie.

Po co modlić się z dziećmi?

Najpierw sobie pomyślałam, że to w sumie pytanie retoryczne, to przecież oczywiste. Potem, że wcale nie. Warto uświadomić sobie, dlaczego właściwie modlę się z dzieckiem. Co chcę mu dać, pokazać. Wszystko warto robić po coś. Jeśli nie będziemy widzieć w czymś sensu lub jeśli nie będziemy umieć określić, dlaczego coś robimy, to szybko zamieni się to w rutynę, przyzwyczajenie. Bądź też zrezygnujemy z danej aktywności. Dobrze mieć nawyk modlitwy, a jednocześnie warto cały czas pamiętać, po co mi ten nawyk, co on mi robi? Co ma zrobić, dać dziecku? Każdy musi znaleźć swoje „dlaczego” w kontekście modlitwy z dziećmi. Możesz odnaleźć się w poniższych a może niekoniecznie.

Można modlić się z dzieckiem, by:

1. Pokazać dzieciom swoją wiarę.

2. Nauczyć dzieci wdzięczności za codzienne błogosławieństwa, takie jak jedzenie, zdrowie i miłość rodziny.

3. Nauczyć dzieci rozpoznawania własnych błędów i proszenia o przebaczenie.

4. Wzmacniać więzi rodzinne. To czas kiedy rodzice mogą spędzać z dziećmi, budując wspólne doświadczenia duchowe. To okazja do dzielenia się wartościami i pogłębiania relacji.

5. Pomagać dzieciom rozpoznawać dobro i zło oraz kształtować ich charakter.

6 Budować nawyki duchowe. Modlitwa regularnie praktykowana staje się nawykiem, który może towarzyszyć dzieciom przez całe życie, dając im oparcie i pocieszenie w trudnych chwilach.

7. Zadbać o wzrost duchowej dojrzałości. Regularna praktyka modlitwy pomaga dzieciom w rozwoju duchowej dojrzałości, umożliwiając im zrozumienie i doświadczenie Bożej obecności w swoim życiu.

Jak nauczyć dzieci podstawowych modlitw?

Nie jestem zwolenniczką odklepywania. Na słowa „paciorek do Bozi” przechodzą mnie dreszcze. Jednak uważam, że warto, aby dziecko poznało kilka naprawdę podstawowych modlitw. Kilka – czyli tyle, ile się zmieści na palcach jednej ręki. Przykładowo:

  1. Aniele Boży
  2. Ojcze nasz
  3. Zdrowaś Maryjo
  4. Chwała Ojcu
  5. Wieczny odpoczynek

Na początku naprawdę tyle wystarczy. Jak to zrobić? Mówić je razem z nimi. Systematyczne powtarzanie utrwali tekst. Potem lub wcześniej można do tego dodać religijne piosenki. Nie wszystkie modlitwy trzeba znać na pamięć. Możemy korzystać z rożnych źródeł, modlitewników.

Modlitewnik dla dzieci w modlitwie z dzieckiem

Dobrze nauczyć zwracania się do Boga ze wszystkim. Na wszystko możesz znaleźć własne słowa. Są jednak systematyczne sytuacje, wydarzenia, na które czasem w zmęczeniu brakuje nam dobrych słów. Dlatego stworzyłam modlitewnik dla dzieci, w którym są różne modlitwy.

Modlitewnik dla dzieci

(1 opinia klienta)
16,00 

Tytuł: Modlitewnik dla dzieci Autorka: Barbara Garczyńska Ilustracje: Ewelina Jaślan -Klisik ilość stron: 48 wymiary: 145x200mm okładka: miękka, wydawnictwo: Promic    

10 w magazynie

Kategoria:

Jak często modlić się z dzieckiem w przedszkolu?

Oczywiście chodzi o dziecko, które jest przedszkolakiem. Mamy mniejszy wpływ na to, co dzieje się w przedszkolu niż to, co dzieje się w domu, dlatego właśnie o ten czas modlitwy w domu powinniśmy zadbać. Nawet jeśli nasze dziecko większą część swojego dnia spędza w przedszkolu, możemy znaleźć i poświecić chwilę przy porannym wstawaniu lub w drodze do przedszkola. Tak samo wieczorem po kolacji.

Trochę prywaty, jak to u mnie wygląda: Kontakt z Panem Bogiem jest dla mnie ważny i chcę, żeby był ważny dla moich dzieci. Dlatego modlę się z nimi. Jeśli jedziemy rano autem do przedszkola, naprawdę krótko modlimy się w aucie. Jedziemy mniej niż 5 minut, więc to naprawdę krótka modlitwa. Jak się modlimy? Robimy znak krzyża, dziękujemy za noc i prosimy o spokojny dzień, potem śpiewamy jedną religijną piosenkę, wymieniamy swoich świętych, prosząc o orędownictwo i… Już jesteśmy pod furtką przedszkolną, więc robimy znak krzyża i wychodzimy z auta. Tylko tyle i aż tyle. Wieczorna modlitwa wygląda nieco inaczej, jednak jest tak zmienna, że opowiem o niej przy innej okazji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0