Słowa, które budują

Słowa, które budują to słowa, które pojawiają się w nas i wokół nas. To słowa przeczytane, usłyszane, powtarzane, wypowiedziane zarówno w głowie, jak i na głos. Co budują? No właśnie – to zależy od Ciebie. Czy to będzie wspaniały most porozumienia czy pajęcza niteczka? Poniżej znajdziesz przestrzenie, które mogą zbudować słowa. Słowa, które budują Ciebie, Twoje relacje, przyszłość. Zapraszam do czytania.

Słowa, które budują Ciebie

Słowa, które budują Ciebie to słowa, które sobie mówisz. A jeszcze bardziej słowa, które sobie powtarzasz.

Krąży takie zdanie:

„Kłamstwo powiedziane tysiąc razy staje się prawdą”.

 To zdanie wcale nie musi być ironią. Kiedy często mówisz sobie:

 – jestem głupia,

– nie potrafię tego zrobić,

– do niczego się nie nadaję,

– inni są lepsi ode mnie,

– nigdy nie uda mi się…

Po jakimś czasie zaczynasz w to wierzyć. Kolejny krok to spełnianie deklaracji, które sobie mówisz. Nie próbujesz, bo nie wierzysz, że potrafisz. Nietrudno się domyślić, że te słowa budują Cię negatywnie.  Trzymając się rynku budowlanego przykre, negatywne słowa są jak patodeweloperka, w której nie ma przestrzeni na rozwój i wzrost. To dom postanowiony na piasku, który szybko się rozleci, kiedy przyjdzie zawierucha trudnych zdarzeń.  

Aby słowa Cię budowały, muszą być przede wszystkim prawdziwe, sensowne, najlepiej pozytywne. „Potrafię”, „zrobiłam wszystko, co mogłam”, „bo jak nie ja, to kto?”… Zamiast oceny, zadawaj sobie pytania. 

Jakie słowa chciałabyś usłyszeć od siebie?

Słowa, które budują relacje

Słowa, które budują relacje to słowa wypowiadane do innych, a także usłyszane od innych. Komunikaty i wymiany zdań, w których wraz z wypowiedzią liczą się nie tylko słowa.

To słowa pełne empatii, zrozumienia i szacunku. Kiedy komunikujemy się z innymi, nasze słowa mają moc zbliżania ludzi, tworzenia więzi i budowania zaufania. Używając takich zwrotów, jak „dziękuję”, „przepraszam”, „doceniam to” czy „jak mogę ci pomóc?”, pokazujemy innym, że są dla nas ważni.

Ważne jest także otwarcie się na słowa usłyszane. Aktywne słuchanie i wyrażanie zainteresowania tym, co druga osoba ma do powiedzenia. Takie podejście buduje relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co tworzy solidne podstawy do trwałych i budujących więzi.

Tutaj także to od nas zależy, czy będzie to piękny dom, czy ruina. Budowla, którą oprzemy na kłamstwie, nawet najpiękniejszym, prędzej czy później rozsypie się jak domek z kart.  

Słowa, które budują przyszłość

Słowa, które budują przyszłość, to słowa niosące wizję, nadzieję i inspirację. To słowa, które kształtują nasze marzenia, cele i plany na nadchodzące dni, miesiące, lata. Kiedy mówimy sobie „mogę”, „chcę”, „osiągnę”, budujemy fundamenty pod naszą przyszłość i tworzymy mentalną mapę, która prowadzi nas przez trudności do zamierzonych rezultatów.

Przekształcają one nasze myśli w działania, a działania w osiągnięcia. Odpowiednie słowa będą motorem napędowym naszej wewnętrznej siły, a jednocześnie narzędziem, dzięki któremu możemy kształtować nasz los, osiągając cele i spełniając marzenia.

Słowa, które budują życie wieczne

Słowa, które budują życie wieczne to słowa Biblii. Ewangelie, listy i wiele ksiąg Starego Testamentu dają wskazówki, które warto zastosować u swoim życiu. W Piśmie Świętym każdy z nas znajdzie słowa, które zbudują jego życie wieczne.

Jak z nich skorzystać? Otwórz. Możesz gdziekolwiek, możesz zacząć od Nowego Testamentu. W Piśmie Świętym każdy z nas może znaleźć słowa, które będą fundamentem życia wiecznego, jeśli tylko otworzymy się na ich przesłanie.

Czytasz i nic nie rozumiesz? Nie jesteś pierwsza ani ostatnia, z czasem będziesz rozumiała coraz więcej. W Ewangeliach znajdujemy nauki Jezusa Chrystusa, które pokazują nam drogę do zbawienia poprzez miłość, przebaczenie, pokorę i służbę innym.

Oczywiście tematu słów i to, jaki mają wpływ na życie człowieka, nie da się zamknąć w jednym wpisie na blogu. A nawet w jednej książce o słowach. I dobrze. Jestem w trakcie tworzenia audio przewodnika o słowach i ich wpływie na życie. Więcej szczegółów już wkrótce. Zapisz się do mojego newsletera, a będziesz wiedzieć o wszystkim w pierwszej kolejności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0