Katolicki Dzień Dziecka – Twój dzień, święto wszystkich

Dzień Dziecka co roku obchodzony jest w Polsce 1 czerwca. Jak może albo jak powinien wyglądać Dzień Dziecka w rodzinie katolickiej? Co robić w Dzień Dziecka?  Jak świętować Dzień Dziecka? Co dać dzieciom i nie tylko w ten dzień? Tak, jak w tytule, chce Ci przypomnieć o pewnej prawdzie. Dzień Dziecka to także Twój dzień. To święto wszystkich, którzy są Dziećmi Bożymi.

Dzień Dziecka: Przypomnienie o naszej duchowej tożsamości

Dzień Dziecka przypadający pierwszego czerwca jest nie tylko świętem najmłodszych, ale także okazją do świętowania dla wszystkich. Momentem, który pozwala każdemu z nas na chwilę refleksji nad naszą duchową tożsamością jako Dzieci Bożych. W świecie, który często ocenia nas przez pryzmat sukcesów i porażek, warto przypomnieć sobie fundamentalną prawdę – jesteśmy ukochanymi Dziećmi Boga.

W Biblii czytamy: „Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3). To wezwanie do odnowienia naszej wiary, do powrotu do bezwarunkowej miłości i zaufania, które są sercem relacji z Bogiem.

Dlaczego warto przypominać sobie o byciu Dzieckiem Bożym?

  1. Poczucie wartości: W świecie pełnym krytyki i oceniania, świadomość, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, daje nam niezachwiane poczucie wartości. Dla niego jesteśmy najważniejsi na świecie tylko dlatego, że jesteśmy. Chciał nas i pragnie naszego szczęścia naszej miłości. Nie zapominaj o tym:

Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu,
ta, która kocha syna swego łona?
A nawet, gdyby ona zapomniała,
Ja nie zapomnę o tobie.” (Iz 49,15)

  1. Zaufanie i nadzieja: Jak dzieci ufają swoim rodzicom, tak i my możemy z pełnym zaufaniem zwracać się do Boga, wiedząc, że jesteśmy w Jego opiece.

Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca. Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał i sprawi, że twoja sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a słuszność twoja – jak południe. (Ps 37, 4 – 6)

  1. Prostota i czystość serca: Dziecięca prostota i czystość serca są cnotami, które powinniśmy pielęgnować w naszym codziennym życiu, dążąc do bycia bardziej podobnymi do dzieci i do Jezusa.  

 „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.” (Mt 5,8)

  1. Radość z życia: Dzieci potrafią cieszyć się drobnymi rzeczami, uczmy się od nich radości i wdzięczności za codzienne błogosławieństwa.

Oto dzień, który PAN uczynił,
weselmy się i radujmy się w nim. (Ps 118, 24)
dzień dziecka zjedż d]coś pysznego

Jak celebrować Dzień Dziecka, pamiętając o byciu dzieckiem Bożym?

  • Modlitwa i refleksja: Znajdź czas na modlitwę i medytację. Przeczytaj fragment Pisma Świętego mówiące o Bożej miłości i opiece.
  • Eucharystia: Jeśli to możliwe, uczestnicz w Mszy świętej, dziękując Bogu za dar życia i Jego nieustanną opiekę.
  • Wspólne Świętowanie: Zorganizuj spotkanie rodzinne, ze znajomymi lub ze swoją wspólnotą, podczas którego będziecie mogli wspólnie cieszyć się sobą wzajemnie.
  • Zjedz coś pysznego: Wiele fragmentów Ewangelii traktuje o jedzeniu – myślę, że nie przez przypadek. Pierwszy cud Jezusa to rozmnożenie wina na weselu. Poświeć czas na przygotowanie i zjedzenie czegoś dobrego, z wdzięcznością za ten dzień. Najmłodsze dzieci przede wszystkim jedzą albo śpią, bierz z nich przykład.   
  • Odpocznij: Jeśli nie musisz, nie pracuj w ten dzień, pozwól sobie na bycie dzieckiem. Nie licz, nie kalkuluj, bądź. Możesz być aktywna w ten dzień, jednak nie rób tego, co robisz codziennie, niech ten dzień różni się od innych.  
  • Zrezygnuj z mediów społecznościowych: Prawdopodobnie w Dzień Dziecka ludzie będą się prześcigali w chwaleniu się tym, co dali swoim dzieciom lub podarowali sobie. Nie potrzebujesz tego. Zrób sobie przerwę o social mediów. Poczuj jak płynie czas, kiedy nie zerkasz w ekranik, jak może płynąć czas dzieciom.  

Niech Dzień Dziecka przypomina nam, że niezależnie od wieku, zawsze jesteśmy Dziećmi Bożymi, ukochanymi i otoczonymi Jego nieskończoną miłością.

Prezenty na Dzień Dziecka dla małych dzieci

Poniżej znajdziesz pomysły na prezenty, które warto podarować swojemu lub znanemu sobie dziecku z okazji dnia dziecka.

Modlitwa

To jeden z najpiękniejszych prezentów. Czas i energia poświęcona dla kogoś, by poprosić Górę o wsparcie, opiekę to coś najwspanialszego. Najlepsze efekty ma oczywiście wspólna modlitwa. Sam Jezus obiecał nam:

 „Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.” (Mt 18, 19-20)

Do wspólnej modlitwy z dzieckiem proponuję Ci „Modlitewnik dla dzieci”. To zbiór modlitw dla dzieci, w którym znajdziesz różne modlitwy. Układałam je z myślą o dzieciach, ich dziecięcej ufności i prostocie. Modlitewnik podzielony jest na cztery części. W książeczce wielkości zeszytu A5 w pierwszej części znajdziesz modlitwę poranną i wieczorną, za rodziców, za dziadków, za rodzeństwo. Modlitwę prośby, dziękczynienia, a także przeproszenia. W drugiej części są modlitwy do różnych świętych, między innymi dzieci z Fatimy, Jana Bosko, Stanisława Kostki czy Dominika Savio. Trzecia części dotyczy modlitw Eucharystycznych, jak na przykład przed i po Mszy świętej, przed i po spowiedzi czy po przyjęciu Komunii Świętej. Ostatnia, czwarta część to tradycyjne modlitwy. Na każdej stronie jest ilustracja obrazująca to, o czym mowa w modlitwie. Na Dzień Dziecka najbardziej polecam modlitwę zatytułowaną „Radość z udanego dnia”.

Sakramenty

Sakramenty mają moc. Możesz w Dzień Dziecka ofiarować Eucharystię w jego intencji, a możesz także poczytać mu o mocy sakramentów, korzystając z mojej książki.

Moc sakramentów” to książka, w której do każdego sakramentu opowiedziana jest historia, w której Małgosia i Pawełek – dwójka rezolutnych dzieci państwa Nutów – poznają ten sakrament.

Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia, Pokuta, Kapłaństwo, Małżeństwo i Namaszczenie chorych – każdy z nich został wyjaśniony na kilku stronach prostym, przystępnym dla dzieci językiem.

Czas dla dzieci z opowieściami biblijnymi

Warto w Dzień Dziecka poczytać najmłodszym o miłości Pana Boga, którą można zobaczyć w opowieściach biblijnych. Aby poznać „Niezwykłe przygody” i wyruszyć na wyprawę do przeszłości. W tej mojej książce szóstka dzieci, przygotowujących się do Wczesnej Pierwszej Komunii Świętej przeżywa niesamowite przygody. Dzieci poznają postacie ze Starego Testamentu, a także uczą się od nich cierpliwości i zaufania do Boga.

Wskazówki, jakie dał nam Bóg  

W Dzień Dziecka można także poczytać z dziećmi o Dziesięciu Przykazaniach, które Pan Bóg dał swoim dzieciom, jako prezent z okazji przymierza z nimi. Dekalog to taki dar dla Jego dzieci, Dzieci Bożych. Co znaczą konkretne przykazania? Jak możemy je rozumieć dzisiaj? Dlaczego mamy ich przestrzegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książce pt. „Dziesięć przykazań Bożych”.  

Radość i zabawę

Kolejną i ostatnią propozycją na prezent na Dzień Dziecka jest wypełnianka religijna „Z życia Jezusa. Zadania kreatywne i aktywizujące”. To 30 stron łamigłówek, wykreślanek, rebusów, krzyżówek. Szczegółową listę zadań znajdziesz tutaj

Życzenia z okazji dnia dziecka

Na koniec chciałabym Ci życzyć wszystkiego, co najlepsze z okazji Dnia Dziecka. Jesteś Dzieckiem Bożym. Pamiętaj o tej prawdzie nie tylko dziś czy 1 czerwca. Miej to w swoim sercu zawsze. Żyj zgodnie z tym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0