Dziesięć Przykazań Bożych – moja nowa książka

Dziesięć Przykazań Bożych to fundament wiary katolickiej. Zna je każdy katolik, jednak nie tak prosto wytłumaczyć je dzieciom. Niektóre, jak „Nie kradnij” wydają się proste, inne – jak „Nie cudzołóż” – mogą sprawić kłopot. Dobrze jest wyjaśniać zarówno te pozornie proste, jak i te trudniejsze. Dzieci zadają czasem mnóstwo pytań, dlatego chciałam podzielić się swoimi doświadczenia z rozmów z nimi o przykazaniach z innymi rodzicami i ich dziećmi. Wiem, że nikt nie lubi kupować kota w worku, dlatego poniżej znajdziecie kwestie, nad którymi możecie zastanawiać się przy wyborze książki Dziesięć Przykazań Bożych Barbary Garczyńskiej.

Dla kogo jest książka Dziesięć Przykazań Bożych

Dziesięć Przykazań Bożych to książka dla:

  • Dzieci mających około siedmiu lat.

Kiedy pisałam tę książkę, w głowie miałam jednego odbiorcę, a właściwie jedną odbiorczynię. Moją córkę. Zosia w trakcie tworzenia tej książki miała siedem lat. Dlatego też Małgosia – główna bohaterka – ma siedem lat.

Czytam tę książkę także jej młodszym braciom i czasem widzę błysk zrozumienia, innym razem znudzenie. Także 4-5-latkowie trochę zrozumieją, ale nie wszystko. Myślę, że spokojnie będę do niej wracać i do dziesięciu lat życia dziecka może to być ciekawa lektura.

Dla nastolatków, czyli dzieci od około jedenastu lat, język i ilustracje mogą być już nieco dziecinne.

Wszystko jednak zależy od dzieci.  

  • Dzieci katolików  

Jestem katoliczką, a ta książka dotyczy religijnych zasad, jakimi jest Dziesięć Przykazań Bożych. Treść zawiera opowiadania, w których bohaterowie rozmawiają o Bogu, Biblii, modlitwie, grzechu – wszystko w zgodzie z zasadami religii rzymskokatolickiej.

  • Dzieci mających rodziców, zainteresowanych katechizacją swoich dzieci.

Książki dla dzieci najczęściej wybierają im rodzice. To od rodziców zależy, czy w ogóle i co podsuną do czytania swoim dzieciom. Kiedy rodzic wie, jak ważny jest rozwój na wszystkich polach, także tym religijnym, wtedy ma świadomość, że religijne książki mają swoje miejsce na półce obok książki o literkach, cyferkach, baśniach, czy też atlasach o koniach, autach i zwierzętach.

  • Katechetów – jako wsparcie lub uzupełnienie lekcji religii

Nie jestem katechetką, choć niektóre osoby są zdziwione, kiedy to mówię. Mam kontakt z katechetami i wiem, że niektórzy korzystają z moich książek podczas lekcji religii. Krótkie opowiadania z konkretnym tematem mogą być podstawą do konspektu katechezy.

Dziesięć Przykazań Bożych

O czym jest Dziesięć Przykazań Bożych Barbary Garczyńskiej? 

Jest książką o przykazaniach, będących wskazówkami dobrego, uczciwego życia. Starałam się w niej ukazać, że Bóg, dając nam Dekalog, chciał nas ochronić przed błędami, które można popełnić działając wbrew przykazaniom.

Pisałam ją przede wszystkim dla swoich dzieci, a owocami dzielę się z szerszym gronem za pośrednictwem wydawnictwa Promic.

W środku znajdują się nieco zmodyfikowane na potrzeby książki fragmenty rozmów z pierworodną córką. Zebrałam w niej pytania i odpowiedzi okołoprzykazaniowe.

Ujęłam w niej kwestie mówienia prawdy i szczerości, zazdrości i pożądania, świętowania i konieczności pracy w niedzielę, a także wyjaśniam, jak to jest z tym pożyczeniem i respektowaniem swoich i innych granic.

W książce znajduje się dwanaście opowiadań: jedno wprowadzające, dziesięć dotyczących poszczególnych przykazań i końcowe – podsumowujące, w którym porównuję Dekalog do dwóch przykazań miłości.

Książka jest kolejną częścią serii o rodzinie Nuta. Małgosia i Paweł wraz z rodzicami rozmawiają o przykazaniach w bardziej lub mniej codziennych sytuacjach. Jednego dnia dowiadują się, po co się modlimy, innym razem, dlaczego nie wolno brać nie swoich rzeczy bez pytania, a przy innej okazji – czemu nie można mieć dwóch żon czy mężów.

Ilustracje Eweliny Jaślan Klisik

Ilustrację do książki Dziesięć Przykazań Bożych wykonała Ewelina Jaślan Klisik. Jak zwykle w książce można znaleźć ciepłe ilustracje, będące uzupełnieniem dla treści. Na początku każdego opowiadania mamy duży obrazek wprowadzający, zdradzający nieco, o czym będzie mowa. W treści wplecione jest kilka drobnych ilustracji, umilających czytanie, a z boku każdej strony mamy pas kwiatów. Ilustracje Eweliny są piękne – lubię na nie patrzeć, moje dzieci także. Tak bardzo, że ciągle jest nam ich mało.

Książka posiada Imprimi potest

Książka Dziesięć Przykazań Bożych posiada Imprimi potest. To taki certyfikat, że książka została sprawdzona pod względem zgodności z religią katolicką.

Imprimi potest z łaciny dosłownie znaczy „można drukować” i chodzi o to, że treść książki, którą „można drukować” została prześledzona zdanie po zdaniu, czy nie kryje się tam żaden błąd niezgodny i nauczaniem Kościoła katolickiego.

Najczęściej jeden z pracowników wydawnictwa katolickiego ma specjalne pozwolenie na sprawdzanie treści pod tym względem.

Pytania i zadania pod koniec opowiadań w książce Dziesięć Przykazań Bożych

Pod koniec każdego opowiadania znajduje się ramka z podpowiedziami jak najlepiej wykorzystać tekst.

Najpierw mamy listę kilku pytań do treści, które pozwolą nam sprawdzić, czy dobrze zrozumieliśmy przekaz opowiadania.

Następnie dałam propozycje zadań dla utrwalenia przykazania, a na koniec krótką modlitwę, aby dobrze dane przykazanie wypełniać. Jako przykład wklejam jedno:

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania – z chęcią odpowiem na nie. Śmiało zadawajcie je w komentarzach lub prywatnie na moją skrzynkę pocztową.

Jeśli chcecie być na bieżąco w treściach ukazujących się na stronie i w kwestii kolejnych publikacji, zapraszam do zapisu na mój newsletter.

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz postawić mi wirtualną kawę ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0