Dziesięć Przykazań Bożych może być dla dzieci zbiorem niezrozumiałych i trudnych zasad. Sztywny język, trudne słowa. Jednocześnie dziesięć przykazań to zbiór porządkujących życie prawd. Jak wyjaśnić te ważne prawdy dzieciom aby naprawdę je zrozumiały i mogły żyć zgodnie z nimi? Jak pokazać im, że warto wykorzystywać je w codziennym życiu? Poniżej opowiadam jak wyjaśnić dziecku przykazanie pierwsze rozpoczynające dekalog Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną.
Od czego zacząć rozmowę z dziećmi o Przykazaniach Bożych
Wprowadzić dzieciom przykazania lub rozmowę o nich można na trzy sposoby:
W momencie sytuacji kiedy dzieje się coś lub dziecko robi coś co dane przykazanie przekracza.
Na przykład: dziecko zabrało coś co nie należy do niego, lub powiedziało nieprawdę, i my wiemy że to było kłamstwo. Wtedy właśnie możemy wpleść do rozmowy, że Pan Bóg dał nam przykazania i jedno z nich mówi o tym że … (treść przykazania) dalej opowiadamy dlaczego Pan Bóg dał nam to przykazanie i jakie są konsekwencje dla innych i dla nas kiedy je łamiemy
Włączenie tekstu Dziesięciu Przykazań jako modlitwy.
Kiedy modlimy się z dzieckiem na przykład wieczorem możemy dodać do modlitw treść dziesięciu przykazań. Za pierwszym razem pewne powiemy je sami jednak po kilku lub kilkunastu wieczorach przez powtarzanie dziecko nauczy się jej na pamięć, tak jak wielu innych wierszyków. Bardzo możliwe za zapyta o jakieś przykazanie, a wtedy będziemy mieli okazję do rozwinięcia i opowiedzenia o nim.
Opowieści o Dziesięciu Przykazaniach i Mojżeszu, który nam je przekazał.
Nie musisz czekać aż coś się stanie lub traktować dziesięć przykazań jako modlitwę lub formułkę do nauczenia. Możesz potraktować Mojżesza jako bohatera. Fragment o Mojżeszu otrzymującym dziesięć przykazań na górze Synaj pojawia się podczas niedzielnej ewangelii kilka razy w roku to dobra okazja aby temat pociągnąć. Poza tym na rynku mamy różne książki, filmy i pomoce, które pokazują historię przekazania przykazań, a także ich treść i znaczenie. Przestrzeganie i życie według przykazań lub właśnie zmaganie się z tym, że je łamiemy jest codziennością każdego chrześcijanina więc prędzej czy później ten temat wypływa w rodzinie, która zgodnie z przykazaniami chce żyć.
Moje dzieci zadawały różne pytania związane z przykazaniami także w momencie kiedy mieliśmy z nimi problem. Dlatego napisałam o nich książkę dla swoich dzieci aby za pomocą opowieści o innych dzieciach, Małgosi i Pawełkowi Nuta, pokazać im konsekwencje przekraczania przykazań. Twoje dziecko także czasem ma problem z kłamstwem, „pożyczaniem” rzeczy bez pytania lub kompletnie nie rozumie o co chodzi w cudzołożyć? Sprawdź moją książkę Dziesięć Przykazań Bożych.
Dziesięć Przykazań Bożych
Tytuł: Dziesięć Przykazań Bożych
Autorka: Barbara Garczyńska
Ilustracje: Ewelina Jaślan -Klisik
ilość stron:96
wymiary: 200×260
okładka: miękka,
wydawnictwo: Promic
9 w magazynie
Przykazanie pierwsze – Co może się stać naszym cudzym bogiem?
Oczywiście wiemy, że naszym Bogiem jest Bóg: Jestem, który jestem. To stworzyciel świata. Miłosierny Ojciec. W rzeczywistości Pan Bóg jest niematerialny i mimo, że widzimy jego znaki Jego samego nie widzimy. Dlatego czasem trudno nam żyć z pełną świadomością, że On jest i nieustannie na nas patrzy. Łatwo jest zapomnieć porwać życiu, popłynąć w aktywności, zaangażować w rzeczy lub poświecić ludziom którzy zajmując nasz czas zabierają przestrzeń Boga.
Dla dorosłych cudzym Bogiem może być telefon, praca, zakupy, socjalmedia, nauka, rozwój i wiele innych rzeczy.
Dziecko też może mieć cudzych Bogów jak na przykład zabawki, bajki, zainteresowania.
Czy w takim razie dziecko nie może się bawić, oglądać bajek, tworzyć z pasji? NIE! Daleka jestem od tego żeby zabierać dziecku różne atrakcje, które wspierają rozwój lub będących przyjemności. Sam Jezus mówił, że chce żebyśmy mieli życie i mieli je w obfitości. Bóg chce naszego szczęścia. Najlepiej szczęścia opartego na Bogu właśnie.
Bardziej chodzi o to, żeby zabawa nie pochłaniała tak wiele dziecięcego czasu, że kiedy przychodzi moment modlitwy jest zbyt zmęczone by zrobić znak krzyża. We wszystkim należy mieć umiar. Jeśli tak się dzieje może warto przenieść modlitwę i czas dla Boga wcześniej.
Niepokojącym sygnałem może być dla nas histeria przez brak danej zabawki czy brak możliwości uczestnictwa w spotkaniu zajęć dodatkowych.
Dzieci rzadko mają problem z tym przykazaniem jeśli pokażemy mu jak każdego dnia być z Bogiem dawać mu swój czas. W dużej mierze we wczesnym dzieciństwie dbanie o przykazanie pierwsze „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną” zależy od rodziców i ich przykładu dbania o relacje z Panem Bogiem.
Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu wszystko jest na swoim miejscu
To słowa św. Augustyna, które często towarzyszą rozważaniom o pierwszym przykazaniu. Pierwsze przykazanie nie bez powodu jest pierwsze. Bóg dając je właśnie na początek chciał nam pokazać, że ustawienie sobie odpowiednich priorytetów pomoże nam w życiu działać efektywnie i z mocą. Kiedy będziemy pamiętali o Bogu, oddawali mu swoje życie, swoje rodziny, dzieci, prace, aktywności, czas zabawy wtedy on będzie nam w tym wszystkim błogosławił.
Czy trzeba w każdej sekundzie myśleć o Bogu? NIE!
Bóg jest na pierwszym miejscu kiedy czas dla niego pojawia się w każdym dniu. Ważne, żeby nie był to nasz ostatni moment dnia na szarym końcu, po wszystkich innych zadaniach, które mieliśmy dzisiaj zrobić.
Aby Pan Bóg był na pierwszym miejscu, można zacząć dzień od modlitwy. Kilka słów dziękczynienia za nowy poranek. Znak krzyża przy śniadaniu. Aniele Boży w drodze do przedszkola jest drobnym gestem, który pokazuje nasze priorytety.
Przykazanie pierwsze – jak pokazać dziecku, że Bóg jest najważniejszy?
W teorii wszystko jasne, Bóg jest najważniejszy na pierwszym miejscu w centrum. W praktyce wartości i oczekiwania swoje, a życie swoje. Dlatego napisałam pokazać bo właśnie poprzez przykład dziecko dowie się i poczuje, że Bóg jest dla nas rodziców najważniejszy albo nie poczuje.
Żeby nasze dziecko naprawdę zobaczyło, że dbamy o przykazanie pierwsze Bóg jest dla nas ważny, że stawiamy go na pierwszym miejscu, a relacja z Nim jest żywa musi tego doświadczyć wielokrotnie, w codzienności.
Moje sposoby na pokazanie, że Bóg jest dla mnie ważny
- Puszczanie religijnej muzyki
- Modlitwa przed jedzeniem
- Błogosławieństwo (robiąc krzyżyk na czole) przed wyjściem do szkoły i przedszkola
- Opowieści o tym przykazaniu
- Czytanie książki dla dzieci o dziesięciu przykazaniach
- Czytanie Biblii dla dzieci lub Niezwykłych Przygód na podstawie Biblii