A gdyby tak każda zmiana wywoływała radość i była okazją do rozwoju? Tak się właśnie może stać, kiedy będziemy wiedzieć więcej i pielęgnować umiejętność elastyczności. Czym jest elastyczność? Jak kształtować w sobie elastyczność? Czy znasz cechy, które sprzyjają w byciu elastycznym? Jakie korzyści nam daje? Jakie straty może pociągnąć brak elastyczności? Zapraszam do czytania!
Czym jest elastyczność?
Elastyczność to cenna umiejętność w życiu prywatnym i w pracy.
Według słownika PWN elastyczny to:
1. «dający się odkształcać, szybko powracający po odkształceniu do pierwotnej postaci»
2. «łatwo przystosowujący się do nowych warunków»
3. «o czyichś ruchach: odznaczający się lekkością, miękkością»
Także elastyczność to pozytywna zdolność ludzi, których potrafią dostosować się do zmian i nowości.
Możemy mieć wrażenie, że niektórzy mają tę cechę jakby w gratisie od życia.
Jednak prawda jest taka, że to umiejętność, będąca suma wielu doświadczeń. Jak każdą umiejętność, także elastyczność można sobie wypracować.
By rosnąć tam, gdzie – zdawałoby się – jest to niemożliwe.
Jak kształtować elastyczność?
- Myśleć o tym, co możesz zyskać ze zmiany, a nie co stracisz
Kiedy dowiadujesz się, że musisz coś zmienić, że coś nie idzie po twojej myśli, zamiast reagować niechęcią, zastanów się i spróbuj dostrzec zyski. To może być czasem trudne, jednak daje lepsze rezultaty niż złość i niezgoda na konieczność zmiany.
- Próbować robić coś inaczej niż zwykle
Jeśli masz swoje rutyny to dobrze, jednak, jeśli zawsze wszystko robisz w ten sam sposób i nie tolerujesz najmniejszych odchyleń, możesz mieć duże problemy z elastycznością. Spróbuj czasem zrobić coś nieco inaczej.
Np. jeśli zawsze piszesz, malujesz, robisz zdjęcia, biegasz, szyjesz, wrzucasz rzeczy na social media od rana i to Twój sprawdzony czas na pracę w skupieniu lub inną aktywność – zrób próbę, pozamieniaj różne elementy. Najlepiej nie wszystko na raz. Tak, wiem, niektórych rzeczy nie da się robić wieczorem, bo wymagają dobrego, dziennego światła – a może to powód do kolejnej próby elastyczności, by zrobić coś inaczej pomimo przeświadczenia, że się nie da, że tak się nie robi?
- Dawać sobie czas na oddech w momencie nieprzyjemnej informacji
Czasami naprawdę wystarczy dać sobie parę minut na oddech, aby zobaczyć w zmianie szanse, a nie stratę czy porażkę. Odetchnij głęboko 5 razy, zanim cokolwiek powiesz na temat zmiany, która Cię czeka.
- Medytować / modlić się
Można i warto medytować, a można modlić się, co według mnie jest pewną formą medytacji. Regularna modlitwa i regularna medytacja pomagają podchodzić do zmian z większą otwartością, a w konsekwencji – być bardziej elastyczną osobą.
- Zostawiaj bufor
Frustracja na zmiany, odchylenia, odmowy wynika często z tego, że nie dajemy sobie przestrzeni na nic poza tym, co zaplanowane. Zostawiaj bufor w Twoim planie dnia, tygodnia, roku. Jeśli nie będziesz miała wszystkiego na styk, będziesz mieć więcej czasu na to, aby dostosować siebie i swój plan do niespodziewanych zmian. Elastyczność będzie łatwiejsza, kiedy spina będzie mniejsza.
Jesteś silną kobietą, ale siła bez elastyczności daje tylko twardość.
Mary Alice Monroe, Raj na ziemi
Jakie korzyści niesie za sobą elastyczność?
Korzyści z elastyczności można podzielić na natychmiastowe i te długotrwałe:
Natychmiastowe:
– spokój,
– otwartość,
– brak kortyzolu w organizmie,
– szybkie dopasowanie do zmieniających się sytuacji,
– dobre wykorzystanie swojego czasu.
Długotrwałe:
– zdrowsze życie,
– nowe doświadczenia,
– owocne współprace,
– satysfakcja z życia,
– radość z wykorzystanej szansy,
– nauka czegoś nowego.
To nie tak, że osoby, które nie są w ogóle lub są mniej elastyczne, nie mogą prowadzić satysfakcjonującego życia.
Po prostu, kiedy jesteśmy elastyczni, nie tracimy czasu na zamartwianie się, dlaczego się nie udało, dlaczego mnie to spotkało, czemu nie może być tak, jak chciałam, tylko ruszamy do działania szybciej.
Czasem w trudnym momencie wydaje się, że nie opłaca się być elastyczną osobą, jednak w dłuższej perspektywie naprawdę warto.
Może się okazać, że zmiana, której się bałaś lub która popsuła Ci plany, humor, okazała się prezentem, za który możesz być wdzięczna.
Jakie straty może wywołać brak elastyczności?
Jeśli nie jesteśmy elastyczne, to nie tylko czegoś nie zyskujemy, ale także coś tracimy. Za każdym razem, kiedy mówimy stanowcze „nie” jakiejkolwiek zmianie, mówimy „nie” elastyczności i temu, co za sobą niesie – a tym samym tracimy:
– szanse na nowe kontakty, doświadczenia,
– zdrowie,
– czas,
– pieniądze (na przykład na leki).
A w zamian dostajemy:
– stres,
– poczucie winy,
– strach,
– bezradność,
– złość,
– łatkę osoby często niezadowolonej.
„Osoba to płynny proces, nie stały i statyczny byt; płynąca rzeka zmian, nie blok z solidnego materiału; stale zmieniająca się konstelacja możliwości, a nie ustalona ilości cech.”
– Carl Rogers
Cechy elastyczności
Każdy z nas rodzi się z zestawem różnych cech, predyspozycji. Niektóre z nich bardziej sprzyjają byciu elastycznym, inne mniej. Poniżej znajdziesz 8 takich predyspozycji, których posiadaczom łatwiej jest być elastycznym:
- Bycie empatycznym.
- Wiara w swoje możliwości.
- Bycie realistą.
- Zachowanie spokoju w stresie.
- Szukanie przyczyny problemu.
- Kontrolowanie swoich emocji.
- Zmotywowanie.
- Pytanie jak, a nie dlaczego.
Elastyczność może być Twoim osobistym słowem roku. Tak, możesz pracować nad sobą, aby być osobą bardziej elastyczną i zyskiwać wszystko to, co daje elastyczność. Jeśli jesteś zainteresowany książką o słowach roku, w której znajdziesz jeszcze więcej treści o elastyczności – zapisz się na mój newsletter!
Uważasz ten wpis za wartościowy?
Możesz postawić mi wirtualną kawę 😊
Ja to otrzymałam elastyczność „od życia” i to prawda, ze to bardzo ułatwia 🙂
Ja niestety nie. Jednak tak jak pisałam można się tego nauczyć 🙂 Bo naprawdę warto 🙂