Patron roku
Katolickie treści,Rozwój,Słowo Roku

Patron roku. Jak dobrze wykorzystać patrona?

Od wielu lat na świecie i w Polsce wybierany jest człowiek roku. A gdyby tak wybrać sobie kogoś, kto obsadzi stanowisko o nazwie… Patron roku? Kogoś, kogo postawa, życie, przykład, świadectwo sprawi, że też zapragniemy tacy być?

Człowiek roku to najczęściej osoba, która w minionym roku dokonała wielkich rzeczy. W ubiegłym, 2022 roku, wybrany nim został Wołodymir Zełeński – co chyba nikogo nie dziwi. Co roku w Polsce Sejm wybiera patronów, którzy kiedyś zrobili coś znaczącego dla Polski, a w danym roku mają swoją rocznicę. I tak, 2023 to rok, którego patronami są:

Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

Kogoś zainspirowało to do tego, by wybierać sobie osobistego patrona roku? Już nie wiem, gdzie natrafiłam na ten pomysł. Pierwszy raz pisałam o tym tutaj, a w tym wpisie chciałam myśl rozwinąć, by nie skończyło się jedynie na wybraniu patrona roku, którego łatwo zapomnieć – jak postanowienie noworoczne – ale także coś zyskać i/lub zmienić coś w swoim życiu na lepsze.

Jak wybrać patrona roku?

Patrona roku można wylosować, ale można także wybrać taką postać świadomie.  To może być święty albo świecki – na przykład dla osób niewierzących. Warto, aby była to osoba według nas godna naśladowania lub osoba uważana za wybitną w danej dziedzinie, która nas dotyczy.

Co robić z patronem – świętym przez cały rok?

Skoro zrobiliśmy już pierwszy krok w kierunku wybrania sobie patrona, warto postawić następny i jakoś „wykorzystać” Go lub Ją w swoim życiu. Poniżej znajdziecie kilka propozycji, co można zrobić:  

  • zapisać sobie imię i nazwisko patrona roku w jakimś miejscu, w którym będziemy sobie przypominać, że to właśnie on/ona,
  • poczytać o Świętym, którego wybraliśmy jako patrona, znaleźć ciekawostki z jego życia,
  • dowiedzieć się, czemu patronuje,
  • znalezienie lub wymyślenie własnej modlitwy do patrona,
  • codzienna lub regularna modlitwa do patrona,
  • wyszukanie i zdobycie obrazka z tym świętym lub figurki postaci,
  • znalezienie kościoła lub innego miejsca, związanego z tym patronem,
  • zaplanowanie i odwiedzenie kościoła lub miejscu kultu patrona,
  • znalezienie ciekawych motywujących, wartościowych cytatów z jego wypowiedzi lub o nim, jeśli niestety nic się nie zachowało lub nic nie napisał,
  • ofiarować mszę w podziękowaniu za łaski, które otrzymaliśmy w danym roku za jego pośrednictwem.

Można też akcję wyboru świętego patrona zrobić całą rodziną – dla każdego z osobna – a następnie wzajemnie wspierać się w obcowaniu z patronem przez cały rok.

Jeśli natomiast nie mamy pomysłu, kogo wybrać i jak się za to zabrać – być może warto rozważyć świętego, który jest naszym imiennikiem i patronem od urodzenia? ?

Patron roku a słowo roku

Naszego patrona możemy także połączyć z ideą słowa roku. To znaczy wybrać kogoś, kto charakteryzował się wartością, jaka idzie za naszym słowem. Lub odwrotnie – najpierw wybrać patrona i potem wiedząc, jakimi kierował się wartościami, co było dla niego ważne, wybrać jedną z nich, aby była naszym słowem przewodnim w tym roku. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie:

Odwaga – Józef, Maksymilian Maria Kolbe, Juda Tadeusz

Wrażliwość – Maryja

Optymizm – św Jan Bosko

I odwrotnie:

Św. Marta – prostota, codzienność,

Św. Agnieszka – łagodność, wdzięczność, zaufanie

Św. Michał – spójność, wytrwałość, wiara

Św. Erwin – Siła, moc, autentyczność

A skąd mam wiedzieć, jaki święty jest… jaki? Nie wypisałam tego powyżej z głowy i Ty też nie musisz. Możesz poszukać odpowiednich informacji w Internecie, na stronach o świętych.

Co robić z patronem świeckim przez cały rok?

Świeckim patronem roku może być zarówno postać, która już nie żyje, jak i ktoś, kto ciągle działa i ma się dobrze.  To od nas zależy. Może to być osoba o profesji, w której działamy lub wręcz przeciwnie – osoba, którą podziwiamy za coś unikalnego bądź całokształt i silną osobowość. Co możemy następnie zrobić? Na przykład:

  • dowiedzieć się więcej o tej postaci,
  • poszukać cytatów z jego słów lub cytatów o nim,
  • wypisać sobie cechy (np. empatia), praktyki (np. wczesne poranne wstawanie), które chcielibyśmy naśladować za patronem roku,
  • jeśli to możliwe, odwiedzić miejsce z nim związane, np. Mikołaj Kopernik – Toruń i planetarium,
  • jeśli ta osoba żyje, możemy skontaktować się, napisać wiadomość do niej.

Patron roku ma być naszym autorytetem. Ma pełnić rolę takiego trochę „guru”, być mentorem do poznawania i rozwijania się, by być takim, jak ona czy on.

Należy pamiętać, że to aż, a jednocześnie tylko patron. Czy święty, czy świecki – nie jest Bogiem i należy uważać, żeby Go nam nie zstąpił. Patron roku ma być dla nas inspiracją i impulsem do eksploracji, do pozytywnej zmiany.  Ma być przyjacielem, motywującym nas do dobrego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *