Blog
Osobiste słowo roku

Osobiste słowo roku

Istnieją plebiscyty na słowa roku minionego. Ludzie głosują na słowa, które w poprzednim roku były dominującym, zmieniającym rzeczywistość. Te, które wygrywa, ogłasza się jako słowo roku. Co roku wybierane są także młodzieżowe słowa roku, zeszłoroczne jesieniara i tegoroczny spiulkolot, których podobno młodzież używa, choć ich znaczenie musi sprawdzać w słowniku 😉 A gdyby tak podejść do tego osobiście i w odwrotnej kolejności? Wybrać na nowy rok osobiste słowo roku. O co mi chodzi, opowiem poniżej.  Zainteresowany? Zapraszam do czytania. 

Co to jest osobiste słowo roku?

Osobiste słowo roku to słowo, które wybieramy na początku roku, słowo, które będzie nas prowadzić, będzie naszym drogowskazem, będzie nam towarzyszyć przez najbliższe dwanaście miesięcy. Dobrze więc aby to Słowo miało znaczenie pozytywne lub neutralne. To słowo, które chcemy, żeby coś zmieniło, odnowiło, pomogło nam, było narzędziem. W jakim sensie? Poprzez wybranie osobistego słowa roku chcemy się skupić na tym co niesie ze sobą. Najlepiej pokazać to na przykładzie.

Wybierając słowo: uważność chcemy i staramy się w najbliższych miesiącach poszukać w sobie w swoim życiu i codzienności uważności. Tylko tyle i aż tyle. Uważność, po angielsku Mindfullness robiło swojego czasu furrore. Można nauczyć się uważności, aby żyć bardziej świadomie, aby życie przestało przeciekać nam przez palce, aby odczuwać i zauważać więcej. Osoba po wybraniu tego słowa może pracować z nim na różne sposoby. Może poznać techniki, poszukać i poczytać książki, blogi podkasty w tym temacie.  

Uważność to specyficzne słowo dla lepszego zrozumienia podam jeszcze dwa jedno teraz i jedno na koniec.

R    E    K    L    A    M    A

Słowo: Minimalizm. Osoba, która wybierze takie słowo, może zgłębić temat minimalizmu. To rozległa dziedzina, która wiąże się z uporządkowaniem swojego życia. Można zminimalizować ilość swoich rzeczy, swoich obowiązków, szumu informacyjnego, który do nas dochodzi. W Polsce i poza jej granicami powstało kilka książek w tym temacie, na you tubie znajdziemy kanały, na których znajdziemy filmiki informacyjne, co to jest, jak się za to zabrać, korzyści, błędy, trudności i inne niuanse słowa minimalizm dla zainteresowanych.   

Wybranie słowa roku nie rozwiąże wszystkich naszych problemów. Osobiste słowo roku pomoże nam przyjrzeć się niektórym z nich bardziej uważniej 😉 Może pomóc zminimalizować straty 😉 lub pokazać korzyści dzięki ogarnięciu w tym temacie. 

Co robić ze słowem roku?

Poza wybraniem sobie słowa roku warto z nim pracować. Trochę już o tym pisałam przy przykładach. Tutaj dodam bardziej ogólnie, uniwersalnie. Oczywiście to do Ciebie należy wybór czy dany pomysł Ci pasuje.

 • Warto sprawdzić  jego sens i znaczenie w słowniku
 • Warto wypisać sobie słowo roku gdzieś w widocznym miejscu
 •  Jeśli jesteśmy osobą zobligowaną( o co chodzi, możesz przeczytać w poście ……) warto powiedzieć innym, że wybraliśmy właśnie takie słowo.
 • Można znaleźć inną osobę, która także wybrała sobie takie słowo i razem z nią dzielić się przemyśleniami.
 • Warto wybrać takie słowo nie tylko dla siebie, ale dla całej rodziny, związku, narzeczeństwa, małżeństwa, mieszkania, w którym żyjemy, klasy, grupy, do której należymy i wspólnie omawiać, dzielić się pomysłami i zadaniami.
 • Można zapytać innych ludzi z naszego otoczenia, a może właśnie nie z naszego co ono dla nich znaczy, z czym się kojarzy.
 • Warto zrobić plan działania z podziałem na poszczególne miesiące.
 •  Można poszukać inspirujących cytatów z naszym słowem roku.
 • Warto wypisać sobie zalety i wady tego słowa.
 • Można na początku roku napisać do siebie list co udało nam się osiągnąć dzięki wyboru właśnie tego słowa
 • Warto poszukać i poczytać książki w tematyce naszego słowa
 • Można przeszukać  odmęty Internetu na temat tego słowa
 • Warto zaplanować czas w każdym tygodniu, aby choć krótko zajmować się tym słowem
 • Można porozmawiać z kimś, kto zawodowo zajmuje się tą dziedziną jeśli jest taka możliwość.
 • Można pomyśleć co to słowo może zmienić na lepsze w Twoim życiu.

Pomysły na słowo roku

Idea fajna, wiem już co z nim robić, ale jakie wybrać słowo na osobiste słowo roku kiedy nie wiem jeszcze, jaki mógłby być ten rok? Znam to uczucie, nagle wszystkie słowa ulatują z głowy. Może pomoże Ci poniższa lista słów, które mogą posłużyć za słowa roku.

Relacje
Offline
Aktywność
Uważność
Wrażliwość
Minimalizm
Samodzielność
 Macierzyństwo
Ojcostwo
Autentyczność
Transcendencja
Transparentność 
Zaangażowanie
Inspiracja
Regularność
Minimalizm
Jakość
Wsparcie
Odwaga
Pisanie
Marzenia
Tworzyć
Celebracja
Doświadczanie
Siła
Dialog
Ruch
Radość
Wdzięczność
Talenty
Spokój
Finanse
Akceptacja
Elastyczność
Prostota
Pasja
Odpuszczanie
Zdrowie
Zmiana
Organizacja
Wytrwałość
Rozwój
Otwartość
Odkrywanie

Może to, a możesz też jeśli korzystasz z instagrama pod hasztagiem  #słoworoku poszukać takiego, które będzie Tobie odpowiadało.

Patron roku

Oprócz osobistego słowa roku można sobie również albo zamiast wylosować lub wybrać patrona roku. Dla osób będących katolikami można skorzystać z tej strony.

 Jeśli jednak jesteś osobą niewierzącą, a internet Cię tu przysłał, możesz wybrać sobie jakąś osobę może naukowca, twórcę może specjalistę w swojej dziedzinie, którą podziwiasz i chciałbyś więcej się o niej dowiedzieć, bądź ją naśladować. 

Prywatnie, Moje osobiste słowo roku

Moim osobistym słowem na rok 2022 jest wrażliwość.

Dlaczego? Jestem osobą wysokowrażliwą i ten rok będzie czasem zagłębiania się w tą cechę mojej osobowości. Przemyśleniami będę się dzielić tu i na medium społecznościowym, z którego najwcześniej korzystam, czyli na instagramie. Zamierzam przeczytać dwie książki Elaine N Aron odkrywczynię wysokiej wrażliwości i osobę obdarzoną tą niezwykłą cechą. Jedna książka zawiera ćwiczenia, które zamierzam wykonać. Ponadto chciałbym zrealizować większość pomysłów, które sama wymyśliłam do punktu „co robić ze słowem roku”

W poprzednim roku miałam słowo relacje i tak się zastanawiam czy warto opublikować podsumowanie? Dajcie znać  komentarzach.

A Ty co myślisz o idei osobistego słowa roku? Znałeś ten rodzaj niepostanowienia. A może chciałbyś spróbować?

Powodzenia dla wszystkich próbujących

W razie wątpliwości pytajcie, z chęcią rozwinę temat.

Jeśli znasz kogoś, kogo mógłby ten post zainteresować, pomóż mi do niego dotrzeć i wyślij mu link.

Ps. Może zauważyłeś, że pod tym postem znajduje się obrazek filiżanki z napisem postaw mi kawę. Jeśli chcesz docenić moją pracę i wiedzę, którą dzielę się za darmo to możesz po kliknięciu obrazek kawy przejść do transakcji i przelać mi za symboliczną kawkę z której ja ogromnie się ucieszę i z której będę miała więcej chęci frajdy i czasu na stworzenie nowego postu. 

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz (nawet w ramach dziesięciny) postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to
.

1 thought on “Osobiste słowo roku

  • Author gravatar

   Ja mam w tym roku słowo „wyluzuj”, ale nie pomyślałam, ze mogę się w nie zagłębić. Co prawda ciężko będzie znaleźć coś merytorycznego pod tym hasłem, ale poszukam pod pokrewnym: „odpuszczanie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *