Blog
Kalendarz adwentowy dla dorosłych

Kalendarz adwentowy dla dorosłych

Kiedy pisałam wpis, w którym można znaleźć zadania adwentowe dla dzieci, poczułam pragnienie, aby zrobić coś na adwent dla dorosłych. Początkowo od razu chciałam umieścić coś na adwent dla dorosłych w jednym wpisie, a potem zrezygnowałam. Musiałam to jeszcze przemyśleć. Ale uporczywa myśl, że czegoś takiego potrzeba, nie ustępowała i natrętnie wracała. Stwierdziłam, że jeśli nic mi lepszego nie przyjdzie do głowy, to za tydzień stworzę coś na adwent dla dorosłych. A zatem… 😉

Adwent w dorosłym życiu

Dla dzieci w czasie przed adwentem zewsząd uśmiechają się do nas czekoladki. Od roku czy dwóch na ich wzór można zakupić kalendarz adwentowy dla dorosłych, a w wśród rynkowych propozycji znajdziemy takie z kosmetykami, herbatami czy alkoholami. Dlaczego tak niewiele jest czegoś głębszego? Tak, jak trzy lata temu potrzebowałam czegoś mniej powierzchownego niż czekoladki dla swoich dzieci – i tak powstał Kalendarz adwentowy Barbary Garczyńskiej – tak teraz potrzebuję czegoś w rodzaju kalendarza adwentowy dla dorosłych. I tak, jak pierwowzorem dla dzieci, także i tym dorosłym dzielę się najpierw na blogu.

No i jest. Poniżej są słowa klucze, a w dalszej części wyjaśnione, o co mi chodzi. Tym razem kolejność ma znaczenie. Haseł jest dwadzieścia sześć, czyli zaczynamy od pierwszego grudnia i w każdym dniu warto zająć się właśnie tym zagadnieniem. Według mnie pierwszy dzień świąt to idealna okazja, żeby zając się tematem, który jest tam zaproponowany, a i nad 26 warto się zastanowić.

Kalendarz adwentowy dla dorosłych – spis zagadnień

 1. Adwent
 2. Roraty
 3. Wieniec adwentowy
 4. Postanowienia
 5. Rodzice
 6. Mikołajki
 7. Prezenty
 8. Maryja
 9. Opłatek
 10. Rekolekcje
 11. Potrawy
 12. Słodkości
 13. Dodatkowe nakrycie
 14. Czas w święta
 15. Kolędy
 16. Pasterka
 17. Kartki świąteczne
 18. Choinka
 19. Transport prezentów
 20. Porządki świąteczne
 21. Dekoracja domu
 22. Zapachy świąteczne
 23. Wigilia
 24. Dzieci w święta
 25. Narodziny
 26. Książki w święta

Te słowa klucze to mogą być wspaniałe tematy do rozmyślań i rozmowy, tak sobie pomyślałam. Niech ten adwent dla dorosłych będzie dla nas czasem na refleksję, sposobem na zbliżenie się do siebie małżonka, chłopaka, no i oczywiście Bohatera Świąt.

Kalendarz adwentowy dla dorosłych

R    E    K    L    A    M    A

1. Adwent

Czym dla Ciebie jest Adwent? Jak spędzałaś Adwent w dzieciństwie? Jak teraz chcesz go spędzić? Czego po nim oczekujesz?

Zastanów się, a jeśli masz ochotę, możesz to spisać i możesz podzielić się tym z kimś bliskim.

2. Roraty

Byłaś kiedyś na roratach? Lubiłaś na nie chodzić? Byłaś kiedyś na wszystkich? Czy planujesz chodzić? Kiedy odbywają się w twojej parafii? Co ci przeszkadza, żeby na nich być?

Jeśli chcesz i możesz, zaplanuj sobie jakiś termin, w którym wybierzesz się na roraty.

3. Wieniec Adwentowy

Był obecny w Twoim domu rodzinnym? Kto go robił, jeśli się pojawiał? Chciałbyś mieć w ten adwent wieniec adwentowy?

Jeśli chcesz i możesz, to zrób lub kup sobie wieniec adwentowy, żeby lepiej odmierzać czas do świąt.

4. Postanowienia

Czy próbowałaś robić postanowienia adwentowe? Jak ci wychodziło? Co Ci wychodziło? Co się nie sprawdzało? Jak myślisz po co są postawienia, po co ludzie je robią? Po co Ty miałabyś je zrobić? Chciałbyś mieć postanowienie w tym adwencie?

Jeśli chcesz to możesz zrobić sobie postanowienie adwentowe

5. Rodzice

Jak Twoi rodzice obchodzili adwent? Czy pamiętasz z dzieciństwa, aby było inaczej? Na czym rodzice skupiali się w tym czasie przed świętami? Jeśli masz dzieci jak chcesz, żeby postrzegały twoje przygotowania adwentowe?

Jeśli chcesz możesz i masz odwagę zapytaj rodziców o adwent.

6. Mikołajki

Jak były obchodzone mikołajki w Twoim rodzinnym domu? W wierzyłeś i do którego wieku, jeśli pamiętasz, w Świętego Mikołaja? Czy była mowa kim był święty Mikołaj? Czy ktoś przychodził udając Mikołaja? Co przynosił Mikołaj i w jaki sposób? Czy pisałeś list do świętego Mikołaja?

7. Prezenty

Kiedy obdarowywaliście się prezentami świątecznymi? Były robione czy kupne? Każdy dla każdego czy tylko dla dzieci? Pamiętasz swój najbardziej wymarzony prezent? Kiedy zrobiłeś swój pierwszy prezent świąteczny? Dlaczego ludzie dają sobie prezenty? Co jest dla ciebie najważniejszego w prezentach?

Jeśli chcesz możesz i jeszcze tego nie zrobiłeś zrób sobie listę kogo chcesz obdarować, czym i dlaczego.

8. Maryja

Maryja jako matka tego Najważniejszego i zbliżających się z Nim związanych świąt – jakie ma miejsce w tym wszystkim? Jakie znaczenie ma dla Ciebie Maryja? Kiedy rodzi się Jezus, Maryja rodzi się jako jego matka, ale także nasza matka – postrzegasz Ją jako matkę? Czy jeśli masz dzieci, mówisz dzieciom o Maryi, od której się to wszystko zaczęło?

9. Kartki świąteczne

Czy wysyłasz kartki świąteczne? Czy lubisz otrzymywać kartki świąteczne? Czy wolisz robione czy kupione? Czy masz potrzebę i ochotę na robienie kratek świątecznych? Czy w dzieciństwie rodzice wysyłali kartki, robiliście je wspólnie? Jak myślisz po co ludzie wysyłają sobie kartki świąteczne?

10. Rekolekcje

Czy w dzieciństwie uczestniczyłeś w rekolekcjach adwentowych? Czy będąc dorosłym w poprzednich latach korzystałeś z rekolekcji adwentowych? Czy w tym roku wybierasz się bądź zamierzasz korzystać z rekolekcji adwentowych w Internecie? Po co według Ciebie są rekolekcje adwentowe? Czego potrzebujesz będzie ci pomocne, aby z nich skorzystać?

Jeśli chcesz i możesz – poszukaj informacji, czy w twojej okolicy lub w Internecie nie ma jakichś nagrań rekolekcji.

11. Potrawy

Kto zajmował się przygotowaniem potraw na wigilijny stół? Do kogo według Ciebie należy to zadanie? Kto będzie przygotowywał potrawy na wigilijny stół, z którego Ty będziesz jadł? Co chciałbyś, aby się pojawiło? Czego chciałbyś, aby nie było na wigilijnym i świątecznym stole?

12. Słodkości

Jakie jest twoje podejście do słodyczy na święta? Kto przygotowuje lub kupuje słodycze? Kto zjada słodycze w święta?

13. Dodatkowe nakrycie

Czy wiesz co symbolizuje dodatkowe nakrycie? Czy stosujecie dodatkowe nakrycie? Dla kogo jest to miejsce w waszej rodzinie? Kiedy byłeś dzieckiem czy ktoś Ci wytłumaczył, dlaczego stawia się dodatkowy talerz? Czy jesteś otwarty na to, że ktoś przysiądzie się do tego stołu?

14. Czas w święta

Jak spędzało się wolny czas w okresie świątecznym w twoim domu rodzinnym? Jak spędzałeś go w dorosłym życiu? Jak spędzałeś go w zeszłym roku? Jak chcesz spędzać czas świąteczny w tym roku? Czego nie może w nim zabraknąć? Czego chciałbyś, aby było jak najmniej? Z kim chciałbyś go spędzić? Co robić, a czego nie robić?

15. Kolęda

Czy znasz kolędy? Czy lubisz śpiewać kolędy? Czy w domu rodzinnym śpiewaliście wspólnie kolędy? Czy kolędy były obecne i ważne? Czy kolędy puszczało się z radia lub płyt?

16. Pasterka

Czy uczestniczyłeś kiedyś w pasterce? Kiedy pierwszy raz byłeś na pasterce? Kiedy ostatni raz byłeś na pasterce? Czy lubisz uczestniczyć w pasterce? Czy zamierzasz być na niej w tym roku? Co przeszkadza Ci w uczestnictwie w pasterce? Co musiałby się stać abyś był na pasterce/ abyś nie był na pasterce?

17. Opłatek

Czy przy wigilijnym stole łamiecie się opłatkiem? Czy lubisz łamanie się opłatkiem? Czy w okresie świątecznym, kiedy odwiedzasz innych ludzi wyciągasz opłatek, aby się nim podzielić?

Jakie chcesz złożyć w tym roku życzenia? Czy chcesz dodać opłatek do kartek świątecznych?

18. Choinka

Kiedy choinka najczęściej pojawia się w domu? Kiedy pojawiała się w dzieciństwie? Kiedy chcesz, żeby się pojawiła w tym roku? Czy wiesz czego symbolem jest choinka? Kto ubiera choinkę? Czy to zajęcie, które buduje i nastraja? Czym upiększacie choinkę?

19. Transport prezentów

Kto przynosił prezenty pod choinkę, kiedy byłeś dzieckiem? Kto był za to odpowiedzialny w domu, kiedy byłeś już starszy? Kto przynosi prezenty w Twoim obecnym domu? Jak to się odbywa? W którym momencie zasiadacie do odpakowywania prezentów? Co robicie z pozostałościami po odpakowaniu?

20. Porządki świąteczne

Jak było z porządkami przed świętami w Twoim domu rodzinnym? Było ich dużo czy standardowe sprzątanie? Dzieliliście się odpowiedzialnością za tereny, zadania? Czujesz potrzebę większych porządków przed świętami? Jak to jest w Twoim obecnym domu? Jak chcesz, żeby wyglądały porządki w tym roku?

21. Dekoracje

Czy stroiliście dom przed świętami? Kiedy dekorowaliście dom? Kto odpowiadał za dekoracje? Czy i jak chcesz udekorować dom na te święta?

22. Zapachy świąteczne

Czy pamiętasz z dzieciństwa tzw. zapachy świąteczne? Które z nich lubiłeś? Za którymi zapachami w tym czasie nie przepadałeś? Jaki zapach chciałbyś, aby pojawił się w te święta? Jakiś zapachów Ci brakuje i chciałbyś do nich wrócić?

23. Wigilia

Czym dla Ciebie jest wigilia? Czy była w dzieciństwie? Czym chcesz, żeby była w tym roku? Jak chcesz ją spędzić? Czego nie może zabraknąć? Czego nie chcesz w wigilię?

24. Dzieci w święta

Co robiłeś jako dziecko w dzień Wigilii i pozostałe święta? Co robią Twoje dzieci? Jak chcesz, żeby przeżywały te święta?

25. Narodziny

Jak świętujecie narodziny Jezusa? Czy jego urodziny przypominają Twoje urodziny? Jak myślisz co Jezus chciałby dostać na święta w swoje urodziny?

26. Książki w święta

Czy czytałeś w dzieciństwie książki? Czy chciałbyś czytać w tym roku w okresie świątecznym? Co Ci przeszkadza, utrudnia Ci robienie w święta rzeczy, które chcesz, aby się pojawiły?

To chyba tyle, poruszyłam wiele kwestii przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Chcę, aby ten dorosły adwent był równie dobre przeżyty jak kiedyś, kiedy nie było stosu dorosłych obowiązków.

A jeśli masz dzieci i jeszcze nie wiesz, jak ogarnąć dla nich owocne przygotowania do świat zapraszam do wpisu Zadania adwentowe, a także mojej książki Kalendarz adwentowy.

Uważasz ten wpis za wartościowy? Możesz (nawet w ramach dziesięciny) postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to
.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *